نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان گیلان غرب

شهرستان گیلان‌غرب از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است‌ که در نوشته‌های تاریخی نیز به دفعات از آن نام برده شده است. طایفه‌‌های مختلفی در این شهرستان زندگی‌می‌کنند. طایفه خالدی از ایل بزرگ کلهر که شامل تیره‌های متعددی است، در این شهرستان آمد و رفت می کنند. جمعیت این شهرستان به علت وجود مراتع قشلاقی مرغوب، در فصل زمستان تا حدود سه برابر افزایش می یابد و سرتاسر جلگه گیلان غرب مملو از چادرهای ایل کلهر می شود. ایل کلهر به زبان فارسی با گویش کردی (کلهری) سخن می گویند. اساس اقتصاد شهرستان گیلانغرب بر کشاورزی و دام‌داری استوار شده است. جاجیم و گلیم از عمده ترین صنایع دستی مردم گیلان غرب بوده و بافت گلیم، جاجیم، گیوه و ساخت ابزار فلزی در سرتاسر شهرستا ن رواج کامل دارد.
مکان های دیدنی و تاریخی
قلاع (قلعه) که تپه خاکی بسیار بزرگی است؛در وسط شهر گیلانغرب قرار گرفته و گفته می‌شود سابقه به وجود آمدن آن به دوران پیش از اسلام و زمانی که جنگی میان ایران و روم درگرفته بود باز می‌گردد، روادگاه امام حسن، امام‌زاده عباس، حضرت سلیمان، بورسوار (اسب قهوه ای رنگ) و امام زاده چهل تن (چهل مردم) از جمله دیدنی های شهرستان گیلان‌غرب به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
شهرستان گیلانغرب از دو رشته صنایع کارخانه‌ای و دستی بهره‌مند است. کارخانه‌های آجر سازی(ماشینی)،ساخت تیرچه بلوک سقفی، گچ ماشینی پاکتی، یخ سازی، تولید سوسیس و کالباس و ساخت انواع پارچه های تریکو از جمله فعالیت های صنعتی در این شهرستان به شمار می رود.
کشاورزی و دام داری
شغل اصلی مردم منطقه کشاورزی و دام‌داری است و آب مورد نیاز برای کشاورزی از آب رودها و چاه ها تأمین می شود. محصولات کشاورزی گیلان غرب عبارتند از گندم، برنج، ذرت،‌ بنشن،‌ گردو، پنبه، و ذرت. دام‌داری و دام‌پروری از جمله فعالیت های مهم شهرستان گیلان غرب محسوب می‌شود و بهترین مراتع قشلاقی استان در این شهرستان قرار گرفته و فرآورده های دامی از محصولات این شهرستان است.
مشخصات جغرافیایی
گیلان غرب با قرار گرفتن در 150 کیلومتری جنوب باختری شهر کرمانشاه و در انتهای راه اصلی سرچله – گیلانغرب از شمال به شهرستان های سر پل ذهاب و قصرشیرین،‌ از خاور به اسلام آباد، از باختر به خاک عراق و از جنوب به استان ایلام محدود می‌شود. مرکز شهرستان گیلان‌غرب، در درازای جغرافیایی 55 درجه و 45 دقیقه و 32 درجه و 8 دقیقه پهنای جغرافیایی، در ارتفاع 900 متری از سطح دریا، قرار گرفته است. آب و هوای گیلان غرب نسبتا گرم ونیمه خشک است و کوه سرکشی در شمال و شمال باختر این شهر و کوه سراوان در خاور و کوه های بند میدان در جنوب این شهر قرار دارد. رود دایمی گیلان با گذشتن از میان شهر، باغ‌هاو زمین‌های کشاورزی را‌ آبیاری می کند. راه‌های ارتباطی این منقه را راه اصلی به سوی خاورتا آبادی سرچله در مسیر راه ایلامکرمانشاه – به درازای 40 کیلومتر و راه اصلی گیلانغرب - قصرشیرین به سوی شمال باختری به درازای 53 کیلومتر تشکیل‌ می‌دهد. شهرستان گیلان غرب در سرشماری سال 1375 از 67756 نفر جمعیت برخوردار بوده که از این تعداد 16813 نفر در مرکز شهرستان زندگی می کردند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
شهرستان گیلانغرب از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است، که در نوشته های تاریخی نیز به دفعات از آن نام برده شده است. خرابه های روستای گیلان در منتهی الیه جنوب جلگه کرمانشاه بر سر راه کرمانشاه به بغداد قرار دارد. این خرابه ها که به شکل تپه خودنمایی می کنند، احتمالا بناهایی بوده اند که بنا به ضرورت دفاعی و امنیتی ساخته شده اند. در این تپه ها آجرهای بزرگ به سبک بابلی و به تعداد زیاد پیدا شده که نشانه هایی از قدمت تپه ها هستند و احتمالا آتشکده های بزرگ مربوط به مغ ها بوده اندکه در دوره اشکانیان به یکی از خدایان محلی اختصاص داشته است. شهرستان گیلانغرب، محل سکونت ایل بزرگ کلهر است و از گذشته های دور، خوانین کلهر زمستان ها را در این منطقه سر می کرده اند. گیلان غرب ابتدا به نام ‹‹عمله›› شهرت داشته که اصطلاحا در لغت به معنی محل تجمع نیز می باشد. عمله‌کم‌کم به صورت محلی برای زندگی عشایر و سرانجام بازاری جهت معاملات تجاری ایلات و عشایر منطقه درآمد.در نزدیکی شهر کنونی، آبادی دیگری بوده به نام ‹‹گیلان›› که بعضی آثار و بقایای آن هنوز هم باقی است و پس از توسعه و رونق آبادی ‹‹عملیه›› نام گیلان برای آن انتخاب شد.


نقشه گوگل - گیلانغرب


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018