نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان گلپایگان

گلپایگان یکی از شهرستان های استان اصفهان است. کوهستان های گلپایگان را مراتع سرسبز و ییلاقی تشکیل می دهند که همراه با رودخانه های منطقه ، چشم انداز طبیعی زیبایی به وجود می آورند. مردم این منطقه به کشاورزی و دام داری اشتغال دارند و برخی از انواع صنایع نیز در این منطقه دیده می شود.
مکان های دیدنی و تاریخی
پیشینه تاریخی و کهن شهرستان گلپایگان، سبب وجود مساجد قدیمی و مراکز عبادی اسلامی در این شهرستان شده که علاوه بر تقدس و قدمت طولانی آن ها معماری خاص نیز از ویژگی های این مکان ها است.
صنایع و معادن
صنایع کارخانه ای شهرستان گلپایگان، کارخانه پنیرسازی، ماشین سازی، تولید پولیکا، تولید دانه طیور، موزاییک سازی، سنگ بری و تولید گچ است. هم چنین با احداث سد سنگی روستای اختخوان در 1335 زمین های زیادی به زیر کشت رفت.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این شهرستان به گونه سنتی است، ولی درسال های اخیر تراکتور و خرمن کوب هم به کار گرفته می شود. فرآورده های کشاورزی شهرستان گلپایگان، عبارتند از : گندم، نخود، ‌آفتاب گردان، لوبیا، عدس، ماش، ‌کنجد، سیب زمینی، ‌سبزی، چغندر قند، هویج، کدو، ‌بادمجان، فلفل، خربزه، هندوانه، گرمک، طالبی، خیار، انگور، شبدر و یونجه. باغداری نیز در این ناحیه رونق دارد و گونه های گوناگون میوه مانند سیب، گلابی، گیلاس، گردو، آلبالو، بادام، و … در آن یافت می شود. هم چنین دام پروری و مرغ داری سنتی و علمی در این شهرستان رواج داشته و بسیاری از مردم این منطقه به پرورش دام های گوسفند، بز، گاو و طیور اشتغال دارند.
مشخصات جغرافیایی
شهر گلپایگان، مرکز شهرستان گلپایگان، با پهنه ای حدود 3 هزار و 360 هکتار، در باختر استان اصفهان، در مسیر راه خمینخوانسار، در 33 درجه و 27 دقیقه و 15 ثانیه پهنای شمالی و 50 درجه و 17 دقیقه و 15 ثانیه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینوبچ و بلندی یک هزار و 830 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال و باختر به استان مرکزی، از خاور به شهرستان برخوار و میمه و از جنوب به شهرستان خوانسار محدود است. هوای گلپایگان معتدل و خشک بوده و بیش ترین درجه حرارت در تابستان ها 37 درجه سانتی گراد بالای صفر و کم ترین آن ها در زمستان ها 10 درجه زیر صفر است. میانگین باران سالیانه گلپایگان 300 میلی متر می باشد. شهرستان گلپایگان از نواحی نیمه بیابانی است و به دلیل نزدیکی به کویر مرکزی، بارندگی آن کم و دارای زمستان های سرد و تابستان های گرم است. در اثر دگرگونی درجه حرارت بادهادی شدید در روی زمین می وزد که گاهی تا چندین روز ادامه دارد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
گلپایگان از شهرهای کهن و بخشی از شهرهای مرکزی ایران است، که پیوسته گاهواره فرهنگ و دانش بوده است. شهر گلپایگان در اصل « ورتپاتکان » به معنی شهر یا سرزمین ورتپات بوده که یکی از نام های ایران نیز می باشد. سپس به مرور زمان «وردپاتکان»، «وردپاذکان»، «گردپاذکان»، «گلپادگان» و سرانجام «گلپایگان» شده است. ورد یا وارد، به معنی گل سرخ فارسی است و در نتیجه تغییراتی که از روی قواعد زبان شناختی در آن روی داده، واژه ورد تبدیل به « گل » شده است. پات از مصدر پاییدن، به معنی نگاهبانی کردن است. و « وردپات » گل نگاهدار معنی می دهد. پات پس از مدتی « پاذ» و سرانجام تبدیل به « پای » شده است. واژه « کان » که سپس « گان » گردیده در آخر نام شهرها و آبادی های بسیاری چون اردکان، زنگان، ارزنگان و ارزنکان … آمده است. گلپایگان‌در اواخر دوران ساسانی از جایگاه تاریخی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و استراتژیک ویژه ای برخوردار بوده و گردپاذکان نام داشته است. شهر گلپایگان در دهه های نخستین سده نخست هجری قمری به دست مسلمانان افتاد و از آن پس در قلمرو امویان، عباسیان، صفاریان، دیلمیان، سلجوقیان، خوارزم شاهیان، مظفریان و ایلخانیان مغول قرار داشت. شهر گلپایگان در روزگار فرمانروایی صفویان از مراکز مهم علم و ادب بوده است.


طبیعت درشهرستان گلپایگان

مساجد و مدارس مذهبی در شهرستان گلپایگان

آرامگاهها،امامزاده ها و زیارتگاها در شهرستان گلپایگان

بندها و پلها در شهرستان گلپایگان

قلعه ها،برجها و آتشکده ها در شهرستان گلپایگان

نقشه گوگل - گلپایگان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018