نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان پاک دشت

یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه جنوب خاوری استان واقع شده است. منطقه پاکدشت به علت نزدیکی به تهران و بخش های مختلف اقتصادی، از رونق بازرگانی برخوردار است و فرآورده های کشاورزی از قبیل گندم و جو، پنبه، تره بار، گل، محصولات کارخانجات صنعتی و تولیدی، تولیدات معدنی مانند گچ، شن و ماسه، فرآورده های دامی به خصوص شیر گاوداری های صنعتی، تخم مرغ و مرغ گوشتی اقلام صادراتی شهرستان پاکدشت را تشکیل می دهد. در واقع پاکدشت، شهری است که از جمع سه روستای پست، قوهه و مامازند شکل یافته است و به همین سبب دارای بافتی پراکنده و ناهمگن است. اهالی این منطقه را بیش تر؛ کارگران و کارکنان سازمان های دولتی تشکیل می دهند.
صنایع و معادن
وجود کارخانه های پارچین و دیگر کارگاه های صنعتی و تولیدی و کوره های آجرپزی در منطقه، باعث اشتغال هزاران نفر از اهالی شهرستان پاکدشت شده است. به جز کارخاه های پارچین که متعلق به سازمان صنایع دفاع بوده، فهرست بقیه کارگاه های تولیدی و شرکت های موجود به شرح زیر است:
ـ ملامین ایرامین
ـ رنگ سازی ایفل
ـ کارخانه نیوارد (درب و پنجره سازی)
ـ کارخانه سیم سازی، کارخانه های کفش، لاستیک سازی، آلومینیوم سازی و ریخته گری و کارخانه تولید ماکارونی و کارگاههای صنعتی اکساید و …
در قسمت خاور پاکدشت،‌ مسیر رودخانه جاجرود دارای معدن شن و ماسه است که به صورت مکانیکی مورد استخراج و بهره برداری قرار می گیرد. یک معدن سنگ گچ واقع در شمال روستای توچال و معدن سنگ آهک در جنوب روستای مذکور وجود دارد که توسط شرکت کل معادن ایران استخراج و مورد بهره برداری است.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این شهرستان از رونق خوبی برخوردار است. برای آبیاری زمین های زیر کشت از چاه های ژرف رودخانه جاجرود و در برخی نقاط از کاریز استفاده می شود. رودخانه جاجرود در قسمت خاوری این شهرستان به محض ورود به جلگه به چندین شعبه فرعی تقسیم شده و زمین های مزروعی را در فصل های بهار و تابستان آبیاری می کند. نوع کشت بیش تر آبی و روش آبیاری بیش تر جوی بندی است. عمده ترین فرآورده های کشاورزی عبارتند از: گندم، جو، پنبه، تره بار، سبزیجات و پرورش گل. دام داری نیز در منطقه به صورت سنتی و صنعتی رواج کامل دارد. شیر،گوشت، تخم مرغ علاوه بر مصارف داخلی شهرستان از جمله صادرات مهم پاکدشت به شمار می رود. کشاورزی، دام داری و صنعت از مشاغل عمده اهالی بوده و بنیان اقتصاد پاکدشت بر آن استوار شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مامازن در شمال خاوری شهرستان پاکدشت واقع شده است و اهالی می گویند مادر کریم خان زند در این روستا زندگی می کرده است و به همین جهت به مامازند نام گذاری گردیده است. در مورد نام پاکدشت نیز گفته می شود در گذشته های بسیار دور، باتلاقی در این محل بوده که به علت آلودگی و داشتن پشه مالاریا و با توجه به عدم پیشرفت بهداشت در آن زمان، باعث شیوع بیماری مالاریا در منطقه می شده است. از این رو به نام «پلشت» (آلوده) از آن یاد می شده است. ولی با توسعه و ترقی کنونی، پلشت از سال 1987 تغییر نام پیدا کرد و به پاکدشت موسوم شد.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان پاکدشت از خاور به شهرستان دماوند و بخش ایوانکی از شهرستان گرمسار،‌ از باختر به شهرستان ری، ‌از شمال به شهرستان شمیرانات و از جنوب به بخش مرکزی شهرستان ورامین محدود می شود. شهر پاکدشت مرکز شهرستان پاکدشت، از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 40 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 28 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1020 متری از سطح دریا واقع شده است. جاجرود تنها رودخانه مهم و پر آب منطقه است. از طریق جاده اصلی تهران ـ مشهد به درازای 25 کیلومتر به سوی شمال باختری شهر به تهران متصل می شود و از همین راه در فاصله 40 کیلومتری ایوانکی و 71 کیلومتری به شهر گرمسار قرار دارد. هم چنین راه های فرعی، روستاهای شهرستان را به مرکز شهرستان پیوند داده است.


نقشه گوگل - پاکدشت


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018