نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان نیریز

شروع تمدن درمنطقه نیریز به دوره هخامنشیان می رسد و دلیل پیدایش این شهر در آن دوره ایجاد یک مرکز تسلیحاتی برای حکومت بوده و وجود دریاچه بختگان نیز در این امر موثر بوده است. نی ریز به دلیل موقعیت خود همواره مورد توجه اقوام مهاجم بوده چنان که شهر از زمان هخامنشیان تا کنون سه بار مورد تهاجم، سیل و عوامل طبیعی قرار گرفته است.مهم ترین صنعت دستی شهرستان نی ریز فرش‌بافی است که بیش تر توسط زنان و دختران تولید می شود. در کارگاه های خانگی شهرها و روستاهای این شهرستان‌ قالی‌های زیبایی با نقش های محلی، تولید می شوند و نقش مهمی در اقتصاد مردم شهر ها و روستاهای نیریز ایفا می کنند. شرکت سهامی فرش که در این شهرستان تاسیس شده نیز با نقشه های محلی ( علی بیگی، حکومتی، بسته ای و درختی ) اقدام به تهیه، تولید و عرضه قالی می نماید. مسجد جامع نیریز که گفته می شود یکی از قدیمی ترین بناهای قرن چهارم هجری قمری است و در گذشته آتشکده ای بوده و پس از ظهور اسلام به مسجد تبدیل شده، از مهم ترین جاذبه‌های تاریخی‌این شهرستان است. دریاچه ارژن یکی از زیستگاه های مهم پرندگان مهاجر است که در حدود نیمی از سال، میزبان هزاران پرنده مهاجر است. تنگ ها و گردشگاه های متعدد شهرستان نی ریز ، در دره های عمیق و سرسبز با برخورداری از پوشش گیاهی و جنگلی جذاب و چشمه سارهای فراوان از زیباترین نقاط طبیعی استان فارس به شمار می آید.
صنایع و معادن
کارخانه‌های موجود در این شهرستان منحصر به کارخانه‌های‌مربوط به کشاورزی و کارگاه ها و شرکت های فرش بافی است. به استثنای دریاچه بختگان که نمک آن در فصول خشک بهره برداری می شود، یک معدن نسبتا بزرگ کرمیت در بخش آباده طشک در حدود 100 کیلومتری شمال باختری نیریز قرار دارد که با وسایل مدرن از آن بهره‌برداری می‌شود. وجودانواع محصولات کشاورزی و دام داری و قالی هایی با نقش های زیبا سبب رونق بازرگانی در منطقه شده است. گندم و جو، پنبه، چغندر قند، بادام، قالی و گوسفند از صادرات عمده این منطقه محسوب می شود.
کشاورزی و دام داری
اساس و پایه اقتصاد شهرستان نیریز بر کشاورزی، دام داری، فرش بافی و پیشه وری است. کشاورزی به صورت های صنعتی و دستی انجام شده و آبیاری زمین های تحت کشت از طریق چشمه ها،‌ کاریزها و چاه های متعدد تامین می گردد. محصولات عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، پنبه، چغندر قند، کنجد، ذرت، انار، بادام و تره بار است. دام داری در شهرستان نیریز رونق فراوان داشته و پرورش گاو و گوسفند مانند بیش تر مناطق این استان از اهمیت خاصی برخوردار است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان نیریز از شمال به استان یزد، از شمال باختری به شهرستان ارسنجان، از جنوب به شهرستان داراب، از خاور به استان کرمان، و از باختر به شهرستان استهبان و دریاچه بختگان محدود می شود. شهر نیریز مرکز شهرستان نیریز در طول جغرافیایی 54 درجه و 19 دقیقه و عرض جغرافیایی 29 درجه و 12 دقیقه و ارتفاع 1595 متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای شهرستان نیریز معتدل بوده و دریاچه بختگان در 18 کیلومتری باختر قرار دارد. شهرستان نیریز در سرشماری سال 1375 تعداد 91645 نفر جمعیت داشت. مردم این شهرستان از آریایی نژاد، مسلمان و شیعه مذهبند و به زبان فارسی صحبت می کنند.
نیریز در مسیر راه آسفالته شیراز – سیرجان قرار گرفته و راه هایی که از آن منشعب می شود عبارتند از :
- راه آسفالته نیریز – استهبان به طرف جنوب باختری به طول 37 کیلومتر.
- راه آسفالته نیریز – سیرجان به طرف شمال خاوری به طول 180 کیلومتر.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
آثار به دست آمده از غارهای‌حوالی دریاچه بختگان نشان‌گر قدمت تمدن در این ناحیه است. نیریز در زمان هخامنشیان یکی از مراکز مهم سلاح سازی بود و نام نیریز احتمالا از نیزه ریز گرفته شده است. در الواح گلی تخت جمشید، نام ناریزی را منطبق با نیریز دانسته‌اند. ناریزی به معنای کارگاه اسلحه سازی است. در آن زمان بیش از 700 کارگاه نیزه،‌ شمشیر و زره سازی در آن وجود داشته و در واقع مرکز تولید سلاح و اسلحه خانه داریوش بوده است. شهر نیریز از زمان هخامنشیان تا به حال،‌ سه بار دست‌خوش تهاجم، سیل و عوامل طبیعی قرار گرفته و برای بار چهارم در محل فعلی بنا شده است. به روایتی دیگر چون این شهر در نزدیکی دریاچه بختگان قرار گرفته و اطراف این دریاچه نی فراوان وجود داشته، به آن نی زار گفته‌اند که به مرور ایام به نیریز تبدیل شده است. این منطقه در زمان داریوش اول از شهرهای آباد و پر جمعیت فارس بود.


طبیعت در شهرستان نیریز

مساجد و مدارس مذهبی درشهرستان نیریز

نقشه گوگل - نیریز


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018