نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان نجف‌آباد

در شهرستان نجف‌آباد صنایع دستی زیبا و با ارزشی تولید می شود که مهم ترین آن ها قالی بافی است که از شهرت خوبی برخوردار بوده و ارزش صادراتی دارد. بعد از کشاورزی، قالی بافی مهم ترین رشته اقتصادی منطقه است که این مساله نشان گر اهمیت اقتصادی این صنعت دستی است. از دیگرصنایع دستی این شهرستان قالیچه، گلیم وجاجیم را می توان نام برد که به حد وفوردراین شهرستان بافته و صادرمی شوند. قلم کار، ورشوسازی، چاقوسازی، ‌قفل، ‌اسلحه سازی و ساخت کارد و چنگال نیز از دیگر اقلام صنایع دستی این شهرستان هستند. قالی های طرح نجف‌آباد بیش تر با نقش های افشان، لچک ترنج و محرابی بافته می شوند و از اقلام صادراتی نجف‌آباد و هم چنین ایران به شمارمی روند. پارچه بافی، کرباس بافی، لوده بافی، ‌تخت کشی، گیوه بافی، پنبه دوزی، نمد مالی، ‌کلاه مالی و چین گری از دیگر صنایع دستی این منطقه است.
صنایع و معادن
در شهرستان نجف‌آباد صنایع نقش ویژه ای داشته و نیروی کار بسیاری را وارد کارخانه ها و کارگاه ها ساخته است. صنایع ماشینی این شهرستان، ذوب آهن، صنایع فولاد، ‌پلی اکریل، پالایشگاه و صنایع نظامی است، و در زمینه صنایع کارخانه ای صنایع زیر در فعالیت هستند: کارخانه های ریسندگی و بافندگی، ‌سنگ بری، کاشی سازی، کارخانه داروسازی، صنایع غذایی، چراغ گاز، صنایع خوراکی، و… . در این ناحیه معدن سرب در خانه سورمه کرون است. این معدن از سال 1329 هـ . ش، ‌مورد بهره برداری قرار گرفت و دارای نقره، کالین و سرب می باشد.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این شهرستان علی رغم کم آبی و زمین های نامناسب رونق دارد. فرآورده های زراعتی و باغ داری آن، عبارتند از: بادام، گردو، انگور، زردآلو، توت، ‌هلو، آلبالو، سیب، سنجد، ‌گیلاس، گلابی، خرمالو، ‌انجیر. هم چنین کشت های جالیز، گیاهان علفی، تره بار، گندم، جو، ‌عدس، ‌ماش، نخود، ‌باقلا، لوبیا و برنج رواج دارد. در زمینه دام پروری پرورش گوسفند، بز و گاو به روش های سنتی و صنعتی رواج دارد.
مشخصات جغرافیایی
هر نجف‌آباد، مرکز شهرستان نجف‌آباد با پهنه ای حدود 3 هزار و 750 هکتار، در مسیر راه اصفهان – خوزستان، در 32 درجه و 38 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 22 دقیقه به ازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ و بلندی یک هزار و 600 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان برخوار و میمه، از باختر به شهرستان فریدن و استان چهارمحال‌و‌بختیاری، از‌خاور‌به‌شهرستان های خمینی شهر و فلاورجان و از جنوب به ‌شهرستان لنجان محدود است. نجف‌آباد در دشت در میان چند کوه قرار گرفته است. بلندترین بلندی، کوه فیله در جنوب آن است. آب و هوای نجف‌آباد نیمه بیابانی و میانگین بیش ترین درجه حرارت سالانه 8/12 و میانگین کم ترین درجه حرارت سالانه 2/6 درجه سانتی گراد است. بیش ترین بارش درزمستان می بارد و میانگین بارش سالیانه این شهر حدود 140 میلی متر گزارش شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در چگونگی نام گذاری شهر نجف‌آباد گفته اند، که در حدود سال 1022 هـ . ق، شاه عباس اول صفوی، مقدار زیادی پول و جواهرات برای آرامگاه حضرت علی (ع) در نجف اشرف اختصاص داده و تصمیم می گیرد به شهر نجف در عراق بفرستد. در این هنگام شیخ بهایی از جریان آگاه شده درمی یابد که خروج پول و جواهر برخلاف مصالح کشور است و برای جلوگیری از آن، نزد شاه عباس رفته اظهار می دارد که دیشب در خواب حضرت علی (ع) را زیارت کردم، به من امر فرمودند که نجف را به جواهر شما نیازی نیست، پول و جواهر را صرف ساختمان شهری به نام نجف‌آباد، در نزدیک اصفهان کنید. شاه عباس این گفته شیخ بهایی را پذیرفته دستور ساختمان این شهر را می دهد. به این ترتیب شهر در دشت پهناوری در 29 کیلومتری باختر اصفهان ایجاد گردید و نجف‌آباد خوانده شد. پیش از بنای این شهر، خانواده های زرتشتی، در کوه پایه های شمال شهر ساکن بوده اند. این شهر که در مسیر شاه راه اصفهان به نواحی باختری، شمال باختری و جنوب کشور قرار دارد، از جای گاه استراتژیک، ارتباطی و اقتصادی مهمی برخوردار است. نجف‌آباد تا چند دهه پیش قصبه ای بیش نبود و در سال 1337 هـ . ش به عنوان مرکز شهرستان شناخته شد.


طبیعت درشهرستان نجف‌آباد

قلعه ها،برجها و آتشکده هادرشهرستان نجف‌آباد

نقشه گوگل - نجف‌آباد


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018