نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان میناب

از دشت میناب با نام پیشین هرمز کهنه یادشده و از دیر باز تاکنون به نام های منا، مناب، مناو، مینا، میناو، مینو، … نیز خوانده شده است. میناب را به دلیل نزدیکی با دریا و وجود رودهایی در پیرامون آن، «میان آب» نیز گفته اند که اندک‌اندک به میناب تغییر یافته است. شهرستان میناب، با پهنه‌ای حدود 5/6878 کیلومتر مربع، در خاور استان هرمزگان، در کناره کرانه‌ای دریای مکران (دریای عمان)، در شمال خاوری تنگه هرمز، در 27 درجه و 8 دقیقه‌ی پهنای شمالی و 57 درجه و 5 دقیقه‌ی درازای خاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود 27 متر است. کشاورزی و باغ داری میناب و پیرامون آن از رونق ویژه‌ای‌برخوردار است. آب‌شیرین فراوان همراه با خاک حاصل‌خیز دشت میناب، جایگاه مناسبی را برای کشاورزی در این ناحیه فراهم ساخته است مجتمع صنایع تبدیلی مرکبات (کارخانه آبلیموگیری) یکی از صنایع مهم میناب به شمار می‌رود که دگرگونی بزرگی در جایگاه اقتصادی این شهرستان به وجود آورده است. از جمله صنایع دستی در این شهرستان می توان گلابتون دوزی وحصیربافی را نام برد که برخی از آن ‌ها به مناطق اطراف صادر می شوند. علاوه بر آن ها چادرشب بافی یا کاربافی و طناب کنفی و نوعی کفش چوبی به نام سواس که توسط زنان تهیه می‌شود نیز از دیگر صنایع دستی این منطقه محسوب می‌شوند. سواحل‌زیبای دریای مکران(عمان)، کوه زندان در 27 کیلومتری شمال شهر میناب و بازمانده قلعه هزاره«‌ قلعه بی بی مینو» در این منطقه مهم‌ترین دیدنی های شهرستان میناب را تشکیل می‌دهند.
صنایع و معادن
مجتمع صنایع تبدیلی مرکبات (کارخانه آبلیموگیری) یکی از صنایع مهم میناب به شمار می رود که با بهره برداری روزانه 50 تن، در سال 1367 هـ . ش، گشایش یافته و به دنبال آن دگرگونی بزرگی در جایگاه اقتصادی این شهرستان به وجود آورده است. از صنایع دیگر شهرستان میناب می توان کارخانه‌مواد خوراکی، کارگاه های نساجی، کارخانه های مصالح ساختمانی، کارخانه تهیه ابزار فلزی را نام برد. هم‌چنین به دلیل همسایگی بخش بزرگ کرانه های شهرستان میناب با کرانه های خاوری تنگه هرمز ( حدود 120 کیلومتر) ماهی گیری یکی از کارهای مهم بوده که تاثیر زیادی در اقتصاد شهرستان داشته است.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی و باغ داری شهر میناب و پیرامون آن از رونق ویژه‌ای برخوردار است. آب شیرین فراوان همراه با خاک حاصل خیز دشت میناب، جایگاه مناسبی را برای کشاورزی در این ناحیه فراهم ساخته است. از این رو تولیدات زراعی شهرستان میناب، 40-50 روز روزدتر از تولیدات کشاورزی خوزستان وارد بازار می‌شود. فرآورده‌های کشاورزی و باغ داری میناب خرما، مرکبات (لیمو ترش و نارنگی)، صیفی، سبزی، … است. مرکبات این شهرستان از مرغوبیت ویژه‌ای برخوردار بوده و خرما به عنوان یک تولید سنتی جای ویژه ای در کشاورزی و زندگی مردم این دیار دارد. آب کشاورزی میناب از چاه نیمه ژرفا و آب آشامیدنی آن از چاه معمولی تامین می شود. کشت دربندر سیریک شهرستان میناب به گونه سنتی بوده و مهم ترین فرآورده‌های کشاورزی آن خرما، لیمو ترش و تره بار هستند.دام‌داری در این شهرستان بسته به جایگاه مراتع و شرایط زیستی مناسب از رونق خوبی برخوردار است. در میناب پرورش بز، گوسفند، گاو و گوساله به روش سنتی انجام می شود.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان میناب، با پهنه ای حدود 5/6878 کیلومتر مربع، در خاور استان هرمزگان، در کناره کرانه ای دریای مکران (دریای عمان)، در شمال خاوری تنگه هرمز، در 27 درجه و 8 دقیقه ی پهنای شمالی و 57 درجه و 5 دقیقه‌ی درازای خاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا حدود 27 متر است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان رودان، از باختر به شهرستان بندر عباس و دریای پارس، از خاور به شهرستان جاسک و استان کرمان و از جنوب به شهرستان جاسک و تنگه استراتژیک هرمز محدود است. بخش های شمالی و خاوری شهرستان میناب کوهستانی و بخش مرکزی و باختری آن، دشتی است. بخش دشتی آن به درازای حدود 120 کیلومتر از بندر تیاب تا نزدیکی روستای کرگوشکی نوار کرانه ای ( کرانه خاوری تنگه هرمز) قرار دارد. آب وهوای این شهرستان، مانند دیگرنواحی استان هرمزگان گرم و مرطوب است. رطوبت هوا زیاد و هر چه به کرانه نزدیک تر شویم، اثر آن محسوس تر است. درجه حرارت گاهی به 50 درجه بالای صفر می رسد. بیش ترین درجه حرارت 6/47 و کم ترین آن 5/6 و میانگین سالانه آن 9/26 درجه سانتی گراد است. جمعیت شهرستان میناب، در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1375 هـ . ش، 204588 نفر، شامل 103053 نفر مرد و 101535 نفر زن بوده است. مردم میناب سخت کوش، استوار، وطن دوست، مهمان نواز و متدین هستند و به زبان فارسی و لهجه شیرین مینایی سخن می گویند. ساکنان شهر میناب مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری و سنی بوده و زبان مردم شهرستان میناب، فارسی و لهجه های مینابی، بشاگردی، بلوچی در این منطقه رایج است. شمار زیادی مهاجر لاری و بحرینی در این شهرستان ساکن شده اند و به لهجه های خود سخن می گویند. فاصله هوایی میناب تا تهران 1094 کیلومتر و فاصله زمینی آن تا تهران 1616، تا بندر عباس 110، تا دهبارز 64 کیلومتر است. دو راه آسفالته درجه 2 از سیریک، که یکی به سوی شمال به درازای 75 کیلومتر تا مرکز شهرستان میناب و دیگری به سوی جنوب خاوری به درازای 150 کیلومتر تا بندر جاسک کشیده شده است. بندر های مهم شهرستان میناب، عبارتند از: تیاب، کلاهی، کرگان، کوهستک، سیریک. بعضی از این بندرها، خلیج های کوچکی دارند که به آن «خور» می گویند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
از دشت میناب با نام پیشین هرمز کهنه، یاد شده و از دیر باز تا کنون به نام های منا، مناب، مناو، مینا، میناو، مینو، … نیز خوانده شده است. میناب را به دلیل نزدیکی با دریا و وجود رودهایی در پیرامون آن، «میان آب» نیز گفته اند، که اندک اندک به میناب تغییر یافته است. واژه میناب، در گذشته به جهت شفافیت آب رود میناب، مینا آب بوده، که به مرور زمان و به دلیل دگرگونی، حرف«آ» از بین رفته و به گونه میناب درآمده است. مردم محل بر این باورند که در روزگاران کهن، دو خواهر به نام‌های «بی‌بی مینو» و«بی‌بی نازنین» این شهر را پایه گذاری کرده اند. ناحیه میناب از دیرباز نه تنها به نام های گوناگون، نظر جهانگردان را به خود جلب کرده، بلکه دست‌خوش یورش های ویران‌گر نیز بوده است. در محل امروزی میناب، شهری آباد، که مرکز ایالت هرمز کهنه بوده، قرار داشته که تیمورلنگ با یورش وحشیانه خود، آن را خراب کرده و هفت دژ استوار آن را نیز ویران ساخته است. یکی از دژهای ویران شده شهر به نام دژ«بی بی می نو»، که همان «بی بی مینو» باشد، در گوشه خاوری شهر باز مانده است و به این دژ «هزاره» هم می‌گویند. از بازمانده‌های تاریخی این شهر، دژ میناب است، که شهر میناب بر دامنه آن بنا شده است. این دژ تا اواخر دوران قاجاریه، مرکز حکومت بوده و اکنون خرابه ای بیش نیست.


نقشه گوگل - میناب


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018