نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان مهریز

شهرستان مهریز در سی‌کیلومتری جنوب شهرستان یزد و در همسایگی شهرستان‌های تفت، بافق و خاتم و استان کرمان قرار دارد. این شهرستان دارای دو بخش «هرات ـ مروست» و «مرکزی» و پنج دهستان است. بنای شهرستان مهریز را به «مهرنگار» دختر «انوشیروان» نسبت داده‌اند. به دلیل حاصل‌خیزی اراضی این شهرستان، بیش‌تر مردم این منطقه به کار کشاورزی اشتغال دارند. یکی از چشمه‌های پر آبی که بخش عمده آب کشاورزی منطقه مهریز و یزد را تأمین می‌کند، چشمه زیبا و تماشایی «غربالبیز» در نزدیکی روستای «مذوار» است. مردم این منطقه در کنار کشاورزی و دام‌داری به صنایع دستی نیز اشتغال دارند. از مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان می توان از قالی بافی نام برد. نقشه‌های اصیل فرش مهریز با طرح‌های یزد و کرمان بافته و به بازار عرضه می شود. از دیگر صنایع دستی این شهرستان می توان آهنگری، سریشم، گیوه بافی، سبدبافی و چاقوسازی را نام برد. مراکز دیدنی این شهرستان را مسجد جامع مهرپادین، مسجد جامع بغدادآباد، مسجد جامع خورمیز قلعه تاریخی خورمیز، پیر نارکی، کاروان‌سرای زین‌الدین، مسجد جامع خوانزا (هنزا)، چشمه غربالبیز،قلعه،‌کاروان‌سرا و چاپارخانه سریزد، قلعه‌باغ‌دهک،سروتاریخی منگ‌آبقاد، باغ پهلوان‌پور و موزه مردم‌شناسی تشکیل می‌دهد.
مکان های دیدنی و تاریخی
آرامگاه شیخ عبدالله ( دوره صفوی)، آسیاب های مزوار و مهریز، آرامگاه بهاء الدین، امام زاده پیرغیب با سنگ های تاریخی ، برج و آسیاب پیر نورکی، چشمه باستانی غربال بیز، دژ خور میز، غار آهکی کوه بیروییه، قلعه مروست، قلعه و رباط سر یزد، قلعه محمد کریم خان، قلعه محمد باقری، قلعه ملکی، قدمگاه حضرت علی ( ع )، قلعه گبری کوه سرچشمه، کاروان سرای زین الدین، کاروان‌سرای شمس، کشته خانه، گنبد مروست، مار سید نورالدین، مسجد جامع مهر پادین، مسجدجامع بغداد آباد، مسجد جامع خونزا (هنزا)، مسجد جامع و مسجد فتح آباد ( سده 8 هـ . ق) مهم‌ترین مناطق دیدنی این شهرستان را تشکیل می دهند.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی شهرستان مهریز رونق داشته و فرآورده های کشاورزی آن را انار، انجیر، پسته، گندم، جو، ذرت، خربزه، هندوانه، ‌گوجه و بادمجان شکیل می‌دهد. در این شهرستان دام‌پروری به روش سنتی و صنعتی رواج دارد، به طوری که در سال های اخیر مردم این ناحیه به ایجاد گاوداری صنعتی پرداخته اند. انار، پسته، انجیر و گندم صادرات مهم این شهرستان را تشکیل می دهند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان مهریز، در جنوب استان یزد، در 10 کیلومتر ی باختر جاده یزدکرمان قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان یزد، از شمال خاوری به شهرستان بافق از خاور به شهرستان های رفسنجان و شهر بابک استان کرمان، از باختر به شهرستان های تفت، ابرکوه، و استان فارس و ازجنوب به شهرستان های شهر بابک استان کرمان و شهرستان نی ریز استان فارس محدود می‌شود. بلندی مرکز شهرستان مهریز از سطح دریا، 1366 متر است. آب و هوای این شهرستان نیمه بیابانی است و هر چه به سوی باختر حرکت کنیم، بارندگی زیاد شده و درجه حرارت نیز کاهش می یابد. هوای مهریز معتدل خشک بوده و باران سالیانه آن اندک است. بر اساس سرشماری سال 1375جمعیت شهرستان مهریز 74202 نفر شامل 37284 نفر مرد و 36918 نفر زن بوده است. مردم مهریز ایرانی الاصل و آریایی نژادند و به زبان فارسی و لهجه شیرین یزدی سخن می گویند. مردم این ناحیه مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند و شماری زرتشتی نیز در کنار شهروندان مسلمان خود، برادرانه زندگی می کنند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مهریز، در گذشته «مهری گرد»، «مهرجو»، «مهری جرد»، «میگرد» و «میجرد» نامیده شده است. بنای این شهر را به «مهرنگار» دختر انوشیروان ساسانی نسبت داده و یکی از آبادی های آن، به نام «خورمیز» را از بناهای هرمز، پادشاه ساسانی دانسته اند. این شهر از پیوستن چند آبادی نزدیک به هم تشکیل شده و اندک اندک گسترش یافته است. نام آن، در کتاب جامع مفیدی و تاریخ یزد به گونه «مهر گرد»، «مهرجو»، «مهری جرد» نگاشته شده است. از آن جا که مهریز، در نزدیکی شهر یزد قرار گرفته، می توان گفت که این شهر از لحاظ تاریخی، سیاسی و تا اندازه ای اجتماعی و اقتصادی بستگی زیادی با شهر یزد دارد.


نقشه گوگل - مهریز


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018