نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان مهران

شهرستان مهران در باختر ایلام واقع شده است. این شهرستان نگین سبز ایران نام گرفته است و پس از سه دهه در انزوا بودن اینک مهران می تواند برای همیشه صبح صادق را بر سرزمین هزار و یک شب بتاباند. بیش از چند دهه مرز بین المللی مهران در منتهی الیه باختری کشور و در جنوب شهر ایلام به رغم 220 کیلومتر مرز مشترک با عراق و کم ترین فاصله یک شهر مرزی تا بغداد در انزوا و فراموشی به سر می برد و حاصل این انزوا بیش از سه دهه رکود اقتصادی بود. نام مهران در دوران هشت سال دفاع مقدس بر سر زبان ها افتاد. این گذرگاه تاریخی از دیر باز معبر و ممر مراودات تاریخی مردمان دو سوی مرز بوده و حاصل این مراودات گسترده نزدیکی فرهنگی و پیوندهای خانوادگی و سرمایه‌گذاری های مشترک بر اراضی مستعد و نخلستان های پر ثمر منطقه است.
مرز مهران مناسب ترین و بهترین راه برای فعالیت های توریستی و زیارتی و هم چنین یکی از مناسب ترین و مطمئن ترین مناطق برای فعالیت اقتصادی است. شهر مرزی مهران حدود 12 کیلومتر تا نقطه صفر مرزی فاصله دارد و کم تر از 20 کیلومتر با شهر های کرد تبار بدره و زرباطیه عراق فاصله دارد و به عنوان حاقه اتصال مرکز استان ایلام با مرکز استان واسط و بغداد عراق در طول قرن ها مهم ترین گذرگاه ارتباطی مردمان دو سوی مرز بوده است. در بخش مرکزی مهران مخاذن نفت و گاز طبیعی کشف شده و چاه هایی درآن حفر شده است. دشت های مهران به خاطر پیوستگی‌کوه و دشت با یک دیگر دارای اهمیت استراتژیکی و تاریخی است. این شهرستان از سه بخش مهران، صالح آباد و ملکشاهی تشکیل شده است. بخش صالح اباد در دشت وسیع هیژدانه واقع شده و در سال های پر باران یکی از مناطق حاصل‌خیز استان محسوب می شود.
مکان های دیدنی و تاریخی
کتیبه تخت خان واقع درمنطقه صالح آباد و در 24 کیلومتری ایلام - سنگ نبشته دوره آشوری که شامل خطوط میخی و نقش سرباز آشوری با کلاه خود و نیز علامت ماه و ستاره که درمنطقه گل گل ملکشاهی قرار دارد - آتشکده متعلق به دوره ساسانیان درارتفاعات کوه پشمین بخش ملکشاهی - قلعه زمستانی والی در کنار رود کنجانچم و در 17 کیلومتری شهر مهران معروف به قلعه کنجانچم - تپه باستانی چغا آهوان و چغا گلان با قدمت 7300 سال در شهر مهران - آثار و یادمان های دوران دفاع مقدس و نمایشگاه آثار دوران جنگ تحمیلی - غار معروف زینه گان یا غار بهشت که یک غار رو باز است و در 6 کیلومتری صالح آباد واقع شده است و مهم ترین زیارتگاه ها و بقاع متبرکه این منطقه عبارت اند از:
زیارتگاه امام زاده علی صالح معروف به خاص علی در بخش صالح آباد - زیارتگاه امام زاده سید حسن در 3 کیلومتری شهر مهران - بقعه پیر قتال در مسیر جاده بهرام آباد و جاده مرزی مهران - زیارتگاه سید محمددر عابدمعروف به پیرمحمد در بخش ملکشاهی
کشاورزی و دام داری
اقتصاد مهران بیش تر بر پایه کشاورزی است که کشاورزی هم اغلب به صورت سنتی انجام می گردد. آب کشاورزی از رودخانه کنجان چم تامین می شود و فرآورده های آن را گندم، جو و خرما تشکیل می دهد.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان مهران در درازای جغرافیایی 46 درجه و 10 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 7 دقیقه و در بلندی 155 متری از سطح دریا قرار دارد. مهران در کرانه چپ رود کنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بیش تر از چند کیلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ایلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مهران در ساحل رودخانه کنجان چم واقع شده و با مرز عراق بیش از چند کیلومتر فاصله ندارد. محل کنونی مهران در گذشته، منصور آباد نام داشت که در سال 1309 هجری شمسی با تصویب فرهنگستان ایران، مهران نامیده شد. این شهر همانند شهرهای مرزی دیگر کشورمان در ابتدای جنگ تحمیلی به دست عراقی ها افتاده ویران شد، اما سرانجام در سال 1365 به دست نیروهای رزمنده ایران به آغوش میهن بازگشت و در جریان بازسازی های پس از جنگ دوباره آباد شد. در سال های اخیر این شهر ‹‹نگین سبز ایران›› نام گرفته است.


طبیعت در شهرستان مهران

آرامگاه ها ،امامزاده ها و زیارتگاه ها در شهرستان مهران

قلعه ها ،برجها و آتشکده ها در شهرستان مهران

نقشه گوگل - مهران


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018