نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان ممسنی

ممسنی یکی از شهرستان‌‌های استان فارس است که در شمال باختری این استان واقع شده است. منطقه‌ای که ممسنی در آن ایجاد شده است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام‌داری بوده اند، قرار گرفت. به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این شهر قوم شول (جزو اقوام لر) بوده اند. در دوره معاصر و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه مجدد قرار گرفت. بافته‌های داری مهم‌ترین صنایع دستی شهرستان ممسنی را تشکیل می دهند. قالی‌بافی با طرح‌های ترکی و لری در این منطقه رواج دارد و بیش تر توسط زنان و دختران تهیه و تولید می شوند. گلیم بافی‌و جاجیم‌بافی نیز از دیگر صنایع مهم اهالی ممسنی است که در شهر ها و روستاهای اطراف منطقه رایج است. جاذبه های متعدد طبیعی به همراه بناهای کهن تاریخی، مهم ترین مکان های دیدنی شهرستان ممسنی را تشکیل می دهند. رودخانه ها و کوه‌های متعدد به همراه گردشگاه‌های زیبا، از جمله جاذبه های طبیعی شهرستان ممسنی به شمار می آیند. گردشگاه دیمه میل‌ باغستان بسیار زیبا و دل‌انگیزی است که اطراف آن پر از گل ها و گیاهان معطر و چشمه های پرآب است. قلعه سفیدقلعه معروفی که قدمت آن به پیش از عهد عیلامی‌ها می‌‌رسد،قلعه شاه جهان احمد که به احتمال قوی به دوران هخامنشی یا اشکانی تعلق دارد و دیمه میل یا میل اژدها که قدمت تاریخی آن به دوره سلوکیان یا پارتیان می ‌رسد، برخی از مکان های دیدنی این شهرستان را تشکیل می‌دهند.
مکان های دیدنی و تاریخی
جاذبه‌های‌ متعدد طبیعی به همراه بناهای کهن تاریخی، مهم ترین مکان های دیدنی شهرستان ممسنی را تشکیل می دهند. رودخانه ها و کوه های متعدد به همراه گردشگاه های زیبا، از جمله جاذبه های طبیعی شهرستان ممسنی به شمار می آیند. گردشگاه دیمه میل باغستان بسیار زیبا و دل‌انگیزی است که اطراف آن پر از گل ها و گیاهان معطر و چشمه های پرآب است. قلعه سفید قلعه معروفی که قدمت آن به پیش از عهد عیلامی ها می ‌رسد، قلعه شاه جهان احمد که به احتمال قوی به دوران هخامنشی یا اشکانی تعلق دارد و دیمه میل یا میل اژدها که قدمت تاریخی آن به دوره سلوکیان یا پارتیان می ‌رسد، برخی از مکان های دیدنی این شهرستان را تشکیل می‌دهند. مکان های دیدنی و تاریخی این شهرستان عبارتند از: امام زاده در آهنین، امام زاده شاه زاده علاءالدین، بنای عمارت، بنای کل لوله، شهر قدیمی چشمه سردو، قلعه سفید، قلعه شاه جهان احمد، قلعه چرو، قلعه ککا، دیمه میل (میل آزاد یا میل اژدها)، کتیبه‌های کورنگون (کرنگون)، نقش بهرام و پل فهلیان.
صنایع و معادن
صنایع کارخانه ای نیز در این منطقه از رونق نسبی برخوردار است کارخانه های قند و تلمبه خانه شرکت نفت در این شهرستان وجود دارد. به طور کلی این منطقه نفت خیز بوده و مدتی است که در حد فاصل نور آباد و بابا منیر عملیات حفاری جهت استخراج نفت آغاز شده است. به طور کلی از محصولات این شهرستان مقداری برنج، جو، مرکبات و گوشت به نواحی مجاور به خصوص جنوب صادر می‌شود.
کشاورزی و دام داری
اقتصاد شهرستان ممسنی بر پایه کشاورزی، دام داری و قالی بافی استوار است. آب کشاورزی در این منطقه از چشمه، کاریزها، چاه ها و رودخانه ها تامین می گردد. مهم ترین فرآورده های کشاورزی آن عبارتند از: برنج، گندم، جو، مرکبات و خرما. در آبادی های این شهرستان دام داری رونق بسیار داشته و دام ها بیش‌تر شامل گوسفند و گاو است.
مشخصات جغرافیایی
نور آباد مرکز شهرستان ممسنی در 51 درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 30 درجه و 7 دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع 920 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان ممسنی از شمال و باختر به استان کهگیلویه و بویر احمد، از خاور به شهرستان سپیدان، از جنوب خاوری به شهرستان شیراز، از جنوب به شهرستان کازرون و از جنوب باختر به استان بوشهر محدود می‌شود. شهرستان ممسنی که مرکز آن نور آباد است دارای دو بخش به نام های حومه و ماهور میلاتی است. رودخانه فهیلان مهم ترین رودخانه این شهرستان و آب و هوای آن معتدل است. مسیرهای ارتباطی این شهرستان با مناطق اطراف عبارتند از:
- راه نور آباد – دو گنبدان به سوی شمال باختری به طول 120 کیلومتر. این راه در 20 کیلومتری شمال نور آباد از یک راه به سوی شمال نور آباد به یاسوج متصل می شود.
- راه نور آباد – شیراز به سوی جنوب خاوری به طول 180 کیلومتر
- راه نور آباد- بندر گناوه به طول 245 کیلومتر. بابا منیر مرکز بخش ماهور میلانی در کیلومتر 65 این راه قرار گرفته است.
جمعیت شهرستان ممسنی در سرشماری سال 1375 برابر با 161243 نفر برآورده شده است. اهالی این شهرستان از نژاد آریایی بوده و به زبان فارسی با گویش لری سخن می گویند. مردم شهرستان ممسنی مسلمان و شیعه مذهب هستند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
ممسنی را «شولستان» نیز خوانده اند که به معنای سرزمین شول هاست. شول ها یکی از طوایف سابق لرستان بودند که بعد از استقرار در این ناحیه، به این نام مشهور شدند. مرکز ولایتی که ممسنی در آن قرار داشت، شهر شاهپور در چند کیلومتری کازرون بود که نوشته اند در زمان تزلزل حکومت ساسانیان، به وسیله ابوسعید کازرونی شبانکاره با خاک یکسان شد. ولی در زمان حکومت سلجوقیان دوباره تعمیر و بازسازی شد و رونق گذشته خود را باز یافت. منطقه ای که ممسنی در آن ایجاد شده است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام داری بوده اند، قرار گرفت. به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این شهر قوم شول (جزو اقوام لر) بوده اند. در دوره معاصر و با کشف منابع نفتی در حوزه ممسنی، این شهر مورد توجه مجدد قرار گرفت.


آرامگاه ها ،امامزاده ها و زیارتگاه هادرشهرستان ممسنی

پلها و بندهای تاریخی درشهرستان ممسنی

عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان ممسنی

قلعه ها ، برجها و آتشکده ها درشهرستان ممسنی

نقشه گوگل - ممسنی


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018