نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان محلات

شهرستان محلات در جنوب خاوری استان‌مرکزی قرار گرفته است. انگیزه‌ به وجود آمدن‌این منطقه وجود آب از سرچشمه‌های طبیعی است که مظهر آن در شمال شهر محلات است. محلات یکی از شهرستان های استان مرکزی از شمال به شهرستان قم، از شمال باختری به شهرستان تفرش، از باختر به شهرستان های اراک و خمین، ‌از خاور به شهرستان دلیجان، از جنوب به شهرستان گلپایگان و از جنوب خاوری به بخش میمه اصفهان محدود می‌شود. گفته می شود علت این که این شهر محلات نامیده شده به دلیل وجود محله های مختلفی بوده که با یک دیگر تجانس نداشته‌اند. در این شهرستان انواع متعدد و زیبایی از گل‌ها پرورش می‌یابد و از این رو از قطب‌های مهم پروش گل در ایران است. محلات هم چنین به دلیل وجود چشمه های آب معدنی متعدد سالانه پذیرای مهمانان بسیار زیادی است. ستون‌های سنگی خورهه، آتشکده آتشکوه، سرچشمه، یخچال طبیعی نیم ور، مجتمع آب درمانی و آب‌گرم محلات و انواع باغ‌های پرورش گل در این منطقه از جمله دیدنی‌های شهرستان محلات به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
صنایع ماشینی این شهرستان مشتمل بر کارخانه های سنگبری، کارخانه گچ و کارخانه تولید نمک ‌می باشد. شهرستان محلات از لحاظ داشتن معادن سنگ های الوان ساختمانی و به خصوص سنگ های تراورتن یکی از غنی ترین شهرستان های ایران به شمار می رود. معادن سنگ تراورتن فعال در این شهرستان آتشکو، تخت مهدی، عباس آباد، حاجی آباد، دره نجاری، علی آباد، آبگرم بوده ‌و معدن خاک آبگرم واقع در شمال خاوری محلات که بهره برداری از خاک آن جهت کاشی سازی نیلو در اصفهان می باشد. معدن سرب واقع در سیاه رود 9 کیلومتری باختر محلات نیز وجود دارد.
انواع گل های زینتی و گلدانی، انواع سنگ ساختمانی‌ به خصوص سنگ تراورتن، گندم، جو، تره بار، بنشن، مرغ گوشتی، انواع قالی و قالیچه های نخ فرنگ، ژاکت، گیوه و جوراب اقلام صادراتی محلات را تشکیل می دهند و واردات این شهرستان سنگ گچ خام و نمک می باشد که از شهرستان قم به محلات وارد شده و توسط کارخانه های گچبری و تولید نمک این شهرستان آماده بهره برداری و صادر می گردد.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این شهرستان بیش‌تر به صورت آبی و نیمه مکانیزه یوده و جهت آبیاری زمین های تحت کشت از چشمه سارها (به خصوص چشمه محلات)، کاریزها، چاه های نیمه ژرف، و رودخانه استفاده می‌شود.طریقه آبیاری به صورت نشتی و غرقابی است. ازعمده ترین فرآورده های کشاورزی و باغ‌داری محلات می توان گندم، جو، انواع گل‌های زینتی و گلدانی، تره بار، بنشن، کاهو، به و سیب درختی را نام برد. پس از کشاورزی دام داری و دام پروری از مشاغل مهم اهالی محسوب می‌شود. انواع دام و فرآورده های دامی و لبنی و طیور از جمله دیگر تولیدات این شهرستان به شمار می‌آیند.
مشخصات جغرافیایی
محلات یکی از شهرستان های استان مرکزی از شمال به شهرستان قم، از شمال باختری به شهرستان تفرش، از باختر به شهرستان های اراک و خمین، ‌از خاور به شهرستان دلیجان، از جنوب به شهرستان گلپایگان و از جنوب خاوری به بخش میمه اصفهان محدود می‌شود. مرکز شهرستان محلات از نظر جغرافیایی در 50 درجه و 27 دقیقه درازای خاوری و 33 درجه و 54 دقیقه ی پهنای شمالی و ارتفاع 1750 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان محلات دارای یک بخش مرکزی است. آب و هوای این منطقه معتدل و خشک بوده و قمرود مهم ترین رودخانه آن است. این شهرستان از طریق جاده آسفالته به درازای 27 کیلومتر در جنوب باختری شهر دلیجان (جاده اصفهانقم ) واقع گردیده است. از سمت جنوب باختری از طریق جاده آسفالته به مسافت 45 کیلومتر به خمین و 75 کیلومتر به گلپایگان مرتبط می شود.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
محلات در روزگار هخامنشیان بخش کوچکی از ایالت ماد به شمار می رفته است، این منطقه در دوران اشکانیان جزئی از ایالت والی نشین ماد بزرگ محسوب می شود، در زمان سلوکیان این ناحیه، مخصوصا" قسمت شمالی آن یعنی دهستان خورهه مورد توجه حکام یونانی بوده است وجود آثار باستانی باقی اثر باستان در استان مرکزی است در روشن ساختن سابقه تاریخی این منطقه نقش مهمی را ایفاء می کند. در رمان ساسانیان نیز منطقه محلات، مخصوصا" دره رودخانه قهرود در جنوب این شهر محل استقرار جمعیت بوده است آثار باقیمانده از یک آتشکده مربوط به این دوره این مطلب را به وضوح نشان می دهد در دروان نخستین اسلامی این شهرستان جزء منطقه ای به شمار می رفت که جبال خوانده می شد از زمان سلاجقه بر این سامان عراق عجم نام نهاده اند که حوزه کنونی این شهرستان بخش کوچکی از منطقه عراق عجم به شمار می رفت و این نام تا زمان قاجاریه و پهلوی نیز معروف بوده در تقسیمات کشوری روزگار مغول این ناحیه جزئی از منطقه ای بود که عراق عجم نامیده می شد و در قرن هفتم عراق عجم را قمستان عراق می خواندند در قرن چهارم هجری و در روزگار دیالمه ( 378ه.ق. ) بصورت رستاق ( بخش فعلی) شناخته و آن را به چند طوج تقسیم کرده اند در همین دوره منطقه مورد نظر ما رستاق انار خوانده می شده است .
همچنین در قرن چهارم هجری روستاهای ( علیا و سفلی ) وطالقان در دهستان خورهه از توابع رستاق انار محسوب می شده اند . مراکز و کانون های درجه اول شهری در اطراف این شهرستان عبارت بودند از ساوه تفرش ، وره ( آشتیان) ساروق و گلپایگان شهرها و کانون های مبادلاتی درجه دوم در عراق عجم عبارت بودند از : محلات ، خمین، کمیجان، میلاجرد، خنداب، خورهه، نیمور، نراق، دلیجان، جاسب ، مامونیه .از زمان صفویه مبادلات تجاری شهرستان محلات عمدتا" با اصفهان بوده است و در این دوره آلو، قالی، خوان و خوانچه و نقاشی از محلات به اصفهان حمل می شده و در دو کاروان سرا مبادله می شده است. همان طور که در قسمتهای پیشین اشاره شد در محدوده کنونی این شهرستان دو روستای خورهه و نیمور سابقه ای بسیار طولانی تر از شهر محلات دارند و درجاهای مختلف از آنان به عنوان شهر یاد شده است در واقع در آثار تاریخی بسیار قدیمی نامی با عنوان محلات وجود ندارد. بلکه همان طور که گفته شد محلات به نامهایی چون انار باره انار و سایر البلوک، معروف بوده است روستای نیمور ( هم اکنون شهر می باشد ) نسبت به خورهه و شهر محلات تاریخ روشنتری دارد و در منابع مختلف تاریخی بدان اشاره شده است این روستا در دو دهه گذشته به لطف قرار در مسیر محلات خمین و وجود معادن سنگ بسیار زیاد رشد چشمگیری داشته و در سال 85 تبدیل به شهر شده در حالیکه روستای خورهه که قدمتی بیشتر داشته امروزه از نظر رشد جمعیتی در جا می زند علت ایجاد و توسعه روستای نیمور به احداث سدی در روزگار ساسانیان بر روی رودخانه قهرود و کندن کانالی بزرگ به طول هیجده کیلومتر برای تامین آب تیمور باز می گردد بنای آتشکده نیمور تا قرن چهارم هجری سالم بوده است و نیمور از مراکز مهم مذهبی فلات ایران در روزگار باستان به شمار می رفته است وجود بقایای آتشکده ساسانی آتشکده در سه کیلومتری جنوب آن و حصار دژی کهن بنام قلعه جمشیدی موید این گفتار است درباره این قلعه در زمان حمله افغاغنه به این منطقه داستان هایی نقل می شود که در اسنادتاریخی ذکر نشده است از جمله این که آزاد خان به نیمور حمله ای آورد و اهالی را در قلعه جمشیدی معاصره می کند، این معاصره مدتها ادامه یافته و هیچ کس قادر به نفوذ قلعه نبوده است و روستای نیمور تا زمان ناصرالدین شاه از ابادیهای خالصه به شمار می رفت، در زمان حکومت مسعود میرزاضل السطان پسر دوم ناصرالدین شاه در اصفهان نیمور همراه با ششصد آبادی خالصه حوزه اصفهان به اجاره نامبرده واگذار شد، پس از آغاز فروش خالصه ها در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و روزگار مظفرالدین شاه نیمور به مالکیت دائمی ظل السلطان در آمد و از آن جا که درتیمور مالک زمینها وظیفه داشته تا مسکن خانوارها را نیز تامین کند، بدین جهت مجموعه آبادی به مالک و یا مالکین تعلق داشته است و همچنین مدتی نیز محلات مرکز فرقه اسماعلیلیه بوده است.


آرامگاه ها ،امامزاده ها و زیارتگاه ها درشهرستان محلات

قلعه ها ،برجها و آتشکده ها درشهرستان محلات

بندها و پلهای تاریخی درشهرستان محلات

نقشه گوگل - محلات


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018