نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان ماهنشان

شهرستان ماهنشان که در باختر استان زنجان واقع شده یکی از آبادترین و بکرترین مناطق استان است و از جاذبه های تاریخی و جاذبه های طبیعی فراوانی چون دریاچه طبیعی، رودخانه‌های متعدد دایمی و فصلی، کوه‌های سر‌به‌فلک‌کشیده،چشمه‌ها،باغ‌ها و کشتزارهای زیبا و دیدنی برخوردار است. قلعه قدیمی سیتی قلعه که به دوره ساسانیان مربوط می شود، گواه دیرینگی سکونت در این ناحیه است. شهرستان ماهنشان از جاذبه های طبیعی و مکان های تاریخی خوبی برخوردار است. چشمه های آب معدنی، کرانه رودخانه های منطقه، دریاچه آب شیرین، کاروان‌سراها و قلعه های قدیمی که قدمت بیش تر آن ها به دوره های میانی اسلام می رسند، برخی از جاذبه های این شهرستان هستند که در قسمت های مختلف منطقه پراکنده شده اند و روی هم جغرافیای جهانگردی این شهرستان را تشکیل می دهند. رودخانه هایی که در شهرستان ماهنشان جریان دارند، همگی از ارتفاعات متعدد این شهرستان سرچشمه گرفته و آبادانی و زیبایی منطقه ماهنشان را سبب شده اند. باغ های خرمی که در کرانه این رودخانه ها به وجود آمده اند از گردشگاه‌های محلی مردم منطقه هستند. چشمه آب گرم میانج و حلب که در دهستان انگوران واقع شده اند و چشمه آب معدنی نیگجه که در روستایی به همین نام واقع شده از مراکز مهم آب درمانی به شمار می آیند که مردم و مسافران منطقه از آن استفاده می کنند. دریاچه زیبای پری که در محدوده شهرستان ماهنشان واقع شده، زیباترین جاذبه های طبیعی شهرستان ماهنشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی کل استان به حساب می آید که با چشم انداز بسیار زیبایی در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. خردادماه و تیر ماه بهترین ماه های سفر به این منطقه هستند. وجود جاذبه های تاریخی در شهرستان ماهنشان، حکایت از تاریخ و پیشینه تاریخی این منطقه دارد. کاروانسرای سرچم، قلعه سیتی قلعه، قلعه باستانی بهستان و قلعه صخره ای مهر از جمله مهم ترین جاذبه های تاریخی شهرستان ماهنشان هستند.
صنایع و معادن
به لحاظ وجود کوه‌های متعدد و سرگذشت دیرینه زمین شناسی، معادن زیادی در این منطقه وجود دارند که مهم ترین آن ها معدن روی و سرب انگوران در بخش انگوران در جنوب شهرستان ماهنشان است که از اهمیت بسیار زیادی در سراسر استان و کشور برخوردار است. معدن سنگ‌ لاشه، نمک، سنگ گچ، فلدسپات و خاک صنعتی نیز در این شهرستان وجود دارند که حائز اهمیت هستند. به دلیل وجود معادن متعدد صنایع نسبتاً خوبی در این منطقه مستقر شده است. کارخانه کاسیمیس (جهت تلفیق خاک معدن سرب و روی)، کارخانه فرآورده‌های آلومینیوم (تولید و پخش آلومینیوم) و شرکت کیمیا جم (تولید ورق و روی) از مهم ترین کارخانه های شهرستان ماهنشان هستند که بیش تر در نزدیک شهر دندی (مرکز بخش انگوران) مستقر شده اند. کارخانه ماهنشان در داخل دره ای در کناره رودخانه قزل اوزن واقع شده و اطراف آن با کوه های دولبان در خاور، ازبکلو داغ در شمال خاوری، گونی ‌قلعه و قره ‌داغ در شمال، چراغ‌‌یانان در باختر، یارخ یارخ در جنوب و اوغلان قیز در جنوب باختری احاطه شده است.
کشاورزی و دام داری
به طور کلی به علت مناسب بودن خاک و فراوانی آب کشاورزی در منطقه از رونق خوبی برخوردار است و هسته اصلی اقتصاد آن را تشکیل می دهد. محصولات عمده این منطقه را انواع غلات از قبیل، گندم، جو، برنج و بلغور، انواع صیفی جات از قبیل، هندوانه، خیار و گوجه فرنگی و انواع محصولات باغی از قبیل، سیب، انگور، زردآلو، گردو و انار تشکیل می دهند. دامداری در این ناحیه بیش تر به صورت سنتی رواج دارد با این حال لبنیات و فرآورده های دامی این منطقه قابل توجه است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در مورد نام منطقه ماهنشان، روایات متعددی وجود دارد. برخی از این روایات گویای این مطلب است که به علت قدمت زیاد و پیدا شدن آثاری از زندگی قوم ماد در این منطقه، نام "ماد نشان" به این ناحیه داده شد که به مرور زمان این نام به ماهنشان تبدیل شده است. روایات دیگر نیز حاکی از این است که منطقه ماهنشان به علت داشتن انگور و می زیاد ابتدا به نام "می ‌نوشان" معروف بود و به مرور زمان به ماهنشان تبدیل شده است. وجود آثار باستانی و قدیمی چون ستی قلعه که به دوره ساسانیان تعلق دارد، گواه خوبی بر قدمت سکونت در این ناحیه است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان ماهنشان از شمال به شهرستان زنجان، از شمال باختری به شهرستان چاراویماق (استان آذربایجان شرقی)، از باختر به شهرستان تکاب (استان آذربایجان غربی)، از خاور به شهرستان زنجان، از جنوب خاوری به شهرستان ایجرود و از جنوب به شهرستان بیجار (استان کردستان) محدود می شود. این شهرستان در 47 درجه و 10 دقیقه تا 47 درجه و 59 دقیقه درازای خاوری و 36 درجه و 21 دقیقه تا 36 درجه و 59 دقیقه پهنای شمالی واقع شده است. مرکز این شهرستان نیز در47 درجه و 40 دقیقه درازای خاوری و36 درجه و 45 دقیقه و ارتفاع 1300 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان ماهنشان در سال 1379 و با اجرای قانون جدید تقسیمات کشوری در استان زنجان تشکیل شده است. قبل از این تاریخ محدوده ماهنشان با عنوان بخش ماهنشان تابع شهرستان زنجان بوده است. این شهرستان در بخش باختری استان زنجان قرار گرفته و با استان‌های آذربایجان باختری، کردستان و آذربایجان خاوری هم جوار است. براساس سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت این شهرستان (که جزو شهرستان زنجان محسوب می شد) 67،378 نفر برآورد شده است. مراکز جمعیتی این شهرستان را شهرهای ماهنشان و دندی تشکیل می دهند. میزان تقریبی شهرنشینی در این شهرستان معادل 1/8 درصد برآورد شده است.


طبیعت درشهرستان ماهنشان

کاروانسراها ،دروازه ها و بازارها درشهرستان ماهنشان

قلعه ها،برجها و آتشکده ها درشهرستان ماهنشان

نقشه گوگل - ماهنشان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018