نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان قصر شیرین

قصر شیرین از مناطق بسیار قدیمی ایران است که بنای آن را به خسرو پرویز ساسانی منسوب می‌دانند.قصرشیرین دیرینه‌ی باستانی مشهوری دارد و دورترین اطلاعاتی که از این مکان به‌عنوان یک مکان تاریخی موجود است به دوره ساسانی مربوط می‌شود. شهرستان قصر شیرین از شمال و باختر به خاک عراق، از خاور به شهرستان های سر پل ذهاب‌ و گیلان‌غرب، از جنوب و جنوب خاوری به شهرستان ایلام و از جنوب باختری نیز به خاک عراق محدود می‌شود. قالی بافی، گلیم بافی، پارچه بافی و جاجیم بافی از مهم ترین صنایع دستی شهرستان قصر شیرین به شمار می‌آیند.
مکان های دیدنی و تاریخی
آتشکده چهارقاپو ، عمارت خسروی و کاخ حوش کوری در قصرشیرین از جمله مکان‌ةای دیدنی و تاریخی شهرستان قصر شیرین به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
صنایع قصر شیرین به دو دسته صنایع تولیدی و صنایع دستی تقسیم می شود. کارخانه‌های قندسازی و کارخانه های آرد، از جمله صنایع شهرستان قصر شیرین به شمار‌می آیند. صنعت نفت درمحدوده این شهرستان پایه‌ریزی و تشکیل شده و جمعیت زیادی را از اطراف، به خود جذب نموده است. مهم‌ترین منابع زیرزمینی قصر شیرین نفت است. اولین چاه های آن در ‹‹نفت شهر›› در سال 1308 برابر با 1929 با فعالیت های پی‌گیر اکیپ نفت انگلیس به سرپرستی ویلیام دارسی به نفت رسید.
کشاورزی و دام داری
عبور رود حلوان از میان شهر، سبب حاصل خیزی زمین ها و باغ های فراوان شهرستان قصر شیرین شده و سدی که بر این رود زده شده مایه رونق کشاورزی منطقه شده است. در قصر شیرین درصدی از مردم به کشاورزی و بیش‌تر مردم به امور بازرگانی و دولتی اشتغال دارند. محصولات کشاورزی این شهرستان را گندم، جو، تره بار، مرکبات، انگور و خرما تشکیل‌می دهند.آب مورد نیاز برای‌کشاورزی این منطقه، از رود و چاه‌ها تأمین‌می شود. در زمینه دام‌داری قصر شیرین به علت داشتن مراتع قشلاقی از رونق خاصی برخوردار بوده و فرآورده های دامی از جمله صادرات قصر شیرین به شمار می‌رود. محصولات گندم، جو، تره بار، روغن حیوانی، مرکبات، و خرما جزو محصولات صادراتی شهرستان محسوب می شوند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان قصر شیرین از شمال و باختر به خاک کشور عراق، از خاور به شهرستان های سر پل ذهاب‌ و گیلان‌غرب، از جنوب و جنوب خاوری به شهرستان ایلام و از جنوب باختری نیز به خاک عراق محدود می‌شود. قصرشیرین مرکز شهرستان قصرشیرین، در 35 درجه و 45 دقیقه درازای جغرافیایی و در 31 درجه و 34 دقیقه پهنای جغرافیایی، در بلندی 400 متری از سطح دریا و در 167 کیلومتری شهر کرمانشاه، در مسیر راه اصلی اسلام آباد غرب – خسروی قرار دارد. رود حلوان (الوند) از وسط شهر می‌گذرد و در مسیر خود زمین ها و باغ های فراوانی را‌ آبیاری می‌کند. آب‌و هوای قصر شیرین نسبتا گرم و خشک است. مسیرهای دسترسی به این شهرستان را راهی به سوی جنوب خاوری به درازای 35 کیلومتر تا سر پل ذهاب، راهی به سوی جنوب باختری به درازای 20 کیلومتر تا خسروی (مرز ایران و عراق) و از آن جا به درازای 60 کیلومتر به سوی جنوب باختری تا نفت شهر تشکیل می‌دهد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
قصر شیرین از شهرهای بسیار قدیمی ایران است. بنای این شهر به خسرو پرویز ساسانی منسوب است، اما در روزگار هخامنشیان نیز آباد بوده است. در اطراف شهر کنونی، ویرانه های قصر شیرین کهنه باقی مانده است که گفته می شود در زمان سلطنت خسرو پرویز، باغی وسیع با قصرهای دلپذیر و فرح انگیز بود و قصر زمستانی محبوبه او شیرین نیز در آن قرار داشته است. رفته رفته در پیرامون این قصر، شهرهای کوچکی بوجود آمده و سبب گسترش آن شده است. افسانه معروف « شیرین و فرهاد» از نام این شهر گرفته شده است. پس از حمله عرب ها، قصر شیرین، ویران شد و تا سال 1270 هـ . ق مانند قصبه کوچکی باقی ماند. در جنگ جهانی اول، قصر شیرین مرز سربازان دولت های آلمان و عثمانی از یک طرف و روسیه و انگلستان از طرف دیگر بود. این شهر هم اکنون گسترش یافته و به شهری بزرگ و جذاب تبدیل شده است.


طبیعت در شهرستان قصر شیرین

کاخها ، باغها و موزها در شهرستان قصر شیرین

کاروانسراها ، دروازها و بازارها در شهرستان قصر شیرین

قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان قصر شیرین

نقشه گوگل - قصرشیرین


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018