نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان قائم‌شهر

شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در شمال این استان واقع شده است. نام قدیم این منطقه علی آبادشاهی بوده است. شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان های استان مازندارن از شمال به جویبار، ‌از خاور به ساری، از جنوب به سوادکوه و از باختر به بابل محدود می‌شود. از مهم ترین صنایع دستی قائم شهر می‌توان‌ جوراب بافی، چوقابافی، حصیر بافی و سفال را نام برد. اساس‌اقتصادشهرستان‌قائم‌شهر‌راکشاورزی،باغ‌داری‌و دام‌داری تشکیل می‌دهد. تپه امام‌زاده کتی در قائم‌شهر، دریاچه‌گل‌پل در جنوب خاوری قائم‌شهر، تکیه کردکلا در 28 کیلومتری شمال خاوری قائم‌شهر و چنار امام زاده یوسف رضا در محل بیمارستان رازی از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می روند که از معروفیت برخوردار هستند.
مکان های دیدنی و تاریخی
تپه امام‌زاده کتی در قائم‌شهر، دریاچه‌گل‌پل در جنوب خاوری قائم‌شهر، تکیه کردکلا در 28 کیلومتری شمال خاوری قائم‌شهر و چنار امام زاده یوسف رضا در محل بیمارستان رازی از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می روند که از معروفیت برخوردار هستند.
صنایع و معادن
صنایع تولیدی قائم‌شهر صنایع نساجی، گونی بافی و فرش ماشینی است که محصولات آن صادر می شود. از معادن این منطقه اسطلاعات مستندی در دست ما نیست.
کشاورزی و دام داری
اساس‌اقتصادشهرستان‌قائم‌شهر‌راکشاورزی،باغ‌داری‌و دام‌داری تشکیل می‌دهد. آب کشاورزی قائم‌شهر از دره رود و چاه ژرف تأمین می شود و کشاورزی در این منطقه رونق دارد. محصولات کشاورزی این شهرستان گندم، جو، ‌برنج، ‌تره بار، مرکبات، گوجه سبز، توتون، کنف و کنجد می باشند. برنج، ‌مرکبات، ‌تره بار، سویا، گوجه درختی، مرغ، دستمال کاغذی، انواع پارچه، حوله، فرش ماشینی، گونی، کنسرو، گوشت و آبگرمکن از صادرات شهرستان قائم‌شهر است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان قائم‌شهر یکی از شهرستان های استان مازندارن از شمال به جویبار، ‌از خاور به ساری، از جنوب به سواد کوه و از باختر به بابل محدود می‌شود. قائم‌شهراز نظر جغرافیایی در 52 درجه و 53 دقیقه‌ی درازای خاوری و 36 درجه و 28 دقیقه‌ی پهنای شمالی و 20 کیلومتری شهر ساری واقع شده است. بابل در فاصله 19 کیلومتری، نزدیک ترین شهرستان به قائم‌شهر است. مختصات جغرافیایی این شهرستان 52 درجه و 52 دقیقه طول جغرافیایی و 36 درجه و 28 دقیقه عرض جغرافیایی است. براساس آخرین تقسیمات کشوری در سال 1377 مساحت این شهرستان بالغ بر 919و 327 نفر بوده که از این رقم بالغ بر 286و143 نفر جمعیت مرکز شهرستان قائم‌شهر است. قائم‌شهر در مسیر راه اصلی ساریآمل قرار گرفته است. مسیر قائم‌شهرساری از سوی شمال خاوری به درازای 16 کیلومتر و مسیر قائم‌شهر – بابل از شمال باختری به درازای 18 کیلومتر از جمله راه‌های ارتباطی این شهرستان به شمار می‌آیند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در برخی از متون تاریخی از ناحیه‌ای به نام «جمنو» یا «چمنو»، در بین مسیر ساری به‌ آمل نام برده شده است، که گفته می شود بعدا به «علی‌آباد»، «شاهی» و « قائم‌شهر » معروف شده و ظاهرا قدمت آن به دوران ساسانی یا دوران اسپهبدان طبرستان می‌رسد. «علی آباد» دهی بود که به جهت داشتن بقعه ای متبرک، زیارت گاه اهالی اطراف بود. این بقعه تا سال 1326 هـ . ق نیز هم چنان باقی بود، اما امروزه اثری از آن نیست. با پیوستن آبادی های دیگر به «علی آباد»، روستا رفته‌رفته وسعت یافته به شهر تبدیل شده است. نام «علی آباد» در سال 1314 هـ . ش به «شاهی» تغییر داده شد و در دوره های اخیر به صورت شهری صنعتی درآمد. امروزه این منطقه به نام قائم‌شهر معروف است. هر چند استان مازندران دارای سابقه طولانی تاریخی است ولی ‌قائم‌شهر پیشینه تاریخی طولانی ندارد. تا اوایل قرن اخیر روستایی بنام علی آباد بوده است. قائم‌شهر از نظر دسترسی نسبت به روستاهای مجاور دارای مرکزیت مکانی بوده و جمعیت آن نیزاز چند صد نفر تجاوز نمی ‌کرد. به دلیل موقعیت مکانی این روستا روزهای چهارشنبه هفته بازار عمومی در آن دایر می شد و پیشه وران نقاط مختلف شهرستان و شهرهای مازندران اجناس مورد نیاز کشاورزان را به فروش می‌ گذاشتند. به این ترتیب می‌ توان دلیل وجود هسته اولیه قائم‌شهر کنونی را در نقش مبادله‌ ای بازار هفتگی آن دانست. علت به وجود آمدن قائم‌شهر موقعیت مرکزی روستای علی آباد ( قائم‌شهر ) بین روستاهای موجود در نواحی جلگه ‌ای و کوهپایه‌ ای و تشکیل بازار هفتگی است. عبور راه آهن تهران ـ شمال از این منطقه و قابلیت ایستگاهی مناسب برای قطار به منظور بارگیری و تخلیه کالا و مسافرباعث رشد این شهر شد.
توسعه کالبدی قائم‌شهر و تبدیل آن ازیک روستا یا روستا ـ شهر به شکل جدید شهری از دهه اول و دوم قرن معاصر صورت گرفته است. چهار خیابان روی اصول صحیحی از فلکه مرکزی شهرمنشعب،‌ بناهای معتبرآن در دو طرف این خیابان ها واقع و آسفالت شده است. به دنبال این اقدامات سازماندهی فضایی، قسمت مرکزی شهر با اشکال هندسی منظم به صورت بافت جدید وسپس در سال های بعد به صورت امروزی درآمد. به این ترتیب تقویت مرکزیت اقتصادی و مبادله‌ ای قائم‌شهر بازتاب مستقیمی بر توسعه کالبدی آن گذاشت. تقویت نقش اداری قائم‌شهر از زمان تبدیل آن به مرکز شهرستان، سهم بسیاری درتوسعه کالبدی و دگرگونی ظاهر شهر داشته است . این شهر به مرور زمان باالحاق مناطق اطراف به آن به صورت یک شهرستان درآمد


نقشه گوگل - قائم‌شهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018