نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان فریدون‌شهر

شهرستان فریدون‌شهر که در غربی ترین نقطه استان اصفهان قرار دارد با استان لرستان و استان چهارمحال وبختیاری هم مرز است. از این رو گذرگاهی برای عشایر این دو منطقه محسوب می شود. عشایر منطقه صنایع دستی زیبا و متنوعی تولید می کنند که بیش تر محلی بوده و جنبه خود مصرفی دارد. مهم ترین صنایع دستی این شهرستان قالی بافی می باشد. علاوه بر آن گلیم، شال و جوراب های پشمی نیز از هنرهای دستی تولیدی منطقه به شمار می رود. قالی بافی در این شهرستان از اهمیت و ارزش بالایی برخوردار است و سهم مهمی در اقتصاد خانواده ها و کل منطقه دارد. بیش تر مردم منطقه به ویژه زنان و دختران این شهرستان در کارگاه های خانگی به قالی بافی اشتغال دارند.
مکان های دیدنی و تاریخی
بیش تر جنگل های طبیعی استان اصفهان در شهرستان های فریدون‌شهر و سمیرم پراکنده شده اند و جلوه های زیبایی به این مناطق بخشیده اند. سنگ گورهای باستانی در روستای قهستان و آرامگاه های بزرگان دینی از جاذبه های تاریخی منطقه به شمار می آیند.
کشاورزی و دام داری
فرآورده های کشاورزی این شهرستان سیب زمینی، گندم ، جو، و میوه است و فرآورده های دامی آن، گوشت، پوست و پشم است که به شهر اصفهان صادر می شود.
مشخصات جغرافیایی
فریدون‌شهر، مرکز شهرستان فریدون‌شهر، با پهنه ای حدود 3 کیلومتر مربع، در باختر استان اصفهان، در 32 درجه و 56 دقیقه و 15 ثانیه پهنای شمالی و 50 درجه و 7 دقیقه و 15 ثانیه درازای خاوری نسبت به نیمروزگرینویچ و بلندی 2 هزار و 530 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان فریدن و استان لرستان، از خاور به شهرستان فریدن، از باختر به لرستان و از جنوب به استان چهار محال و بختیاری محدود می باشد. شهر فریدون‌شهر را از شمال کوه برآفتاب، از باختر آبادی دربند، از خاور روستای خلیل آباد ( شاه بلاغ ) و از جنوب آبادی برآسیاب در برگرفته اند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در روزگار باستان نواحی فریدن و فریدون‌شهر را «پرتیکان»، به معنای محل باشکوه می نامیدند. بعد ها نیز با استفاده از همین معنی به این محل « فریدون‌شهر » گفته اند. « فریدون‌شهر » به سبب نزدیکی با فریدن (داران) در گذشته تابع شهرستان فریدن بوده و می توان گفت که از لحاظ تاریخی، سیاسی و تا اندازه ای اجتماعی و اقتصادی بسته گی زیادی با آن ناحیه دارد. این شهر که بزرگ ترین شهر گرجی نشین ایران نیز است، تا سال 1359 هـ . ش « آخوره بالا » نامیده می شد. این نام به ویژه نزد عشایر بختیاری چهارلنگ متداول است. واژه پارسی « آخور» به معنی آخر و آخره، مشتق از « آخوربر و آخورسالار» است که در دوران ساسانیان به رئیس اصطبل اتلاق می گردیده است. به تعبیری دیگر اتلاق نام آخره به این ناحیه به سبب آن است که فریدون‌شهر در گذشته، بزرگ ترین ناحیه جمعیتی در آخرین بخش فریدن بوده است، و به سبب نزدیکی دو آبادی، فریدون‌شهر را آخوره بالا، و دیگری را آخوره پایین ( وحدت آباد کنونی ) نامیده اند. با این همه گرجی ها شهر را به « سوپلی » که واژه ای گرجی است، می شناسند.


طبیعت درشهرستان فریدون‌شهر

آرامگاه ها،امامزاده ها و زیارتگاه ها درشهرستان فریدون‌شهر

نقشه گوگل - فریدون‌شهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018