نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان شهریار

یکی از شهرستان های استان تهران بوده که در ناحیه ی جنوب باختری استان واقع شده و نوعی باغ شهر به شمار می آید. در منطقه شهریار به علت وجود زمین های حاصل خیز و آب کافی شاهد باغ ها و کشت زارهای گسترده و فراوانی هستیم. نوع کشت غالبا آبی است و بیش تر زمین های زیرکشت به باغ داری اختصاص یافته است. باغ های میوه فراوان با آب و هوایی دل پذیر، طبیعت جذاب همراه با تپه های باستانی که قدمت آن ها به هزاره های پیش از میلاد می رسند، ازجمله مهم ترین دیدنی های شهرستان شهریار هستند.
مکان های دیدنی و تاریخی
باغ های میوه فراوان با آب وهوایی دل پذیر، طبیعت جذاب همراه با تپه های باستانی که قدمت آن ها به هزاره های پیش از میلاد می رسند، ازجمله دیدنی های شهرستان شهریار هستند.
صنایع و معادن
حدود دویست شرکت و کارخانه صنعتی و تولیدی در شهرستان شهریار جود دارد که در زمینه های صنایع تولیدی مختلف نظیر کفش، الیاف، داروسازی، لاستیک و پلاستیک سازی، رنگ و ... مشغول هستند. مسیر رودخانه کرج دارای معدن شن و ماسه است، از این جهت چندین نقطه آن به صورت صنعتی بهره برداری می شود. در ضمن در کنار آن ها کارخانه های آسفالت سازی نیز فعالیت دارند.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی درمنطقه شهریار به علت وجود زمین های حاصل خیز از رونق خوبی برخوردار است. نوع کشت غالبا آبی است و بیش تر زمین های تحت کشت به باغ داری اختصاص یافته است. عمده ترین فرآورده های باغ داری و کشاورزی عبارتند از: ‌انگور، انواع میوه جات، پنبه، چغندر قند، غلات و تره بار. منابع تامین کننده آب کشاورزی و باغ داری چاه های ژرف و نیمه ژرف،‌ قنات ها و رودخانه کرج است. هم چنین دام داری در منطقه شهریار هم به گونه سنتی و هم به گونه صنعتی انجام می شود. دام داری های صنعتی شامل واحدهای گاوداری از نژاد اصیل خارجی و تعداد زیادی مرغ داری است که مقداری از شیر و دیگر فرآورده های لبنی، مرغ و تخم مرغ و گوشت اهالی را تامین می کند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
شهرستان شهریار در گذشته بخشی از شهرستان کرج بوده و در حال حاضر به صورت مستقل تبدیل به یک شهرستان شده است. آورده اند «یکی از ولایات مشهور نزدیک ری شهریار است» که مستوفی در ضمن شرح وقایع از قلعه ای به همین نام که در شمال شهر واقع بوده؛ نام می برد. بعدها این قلعه اهمیتی پیدا کرد، زیرا شرف الدین علی یزدی جایی که جنگ های تیموری را شرح می دهد، اسم شهریار یا ری شهر را به ری داده است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان شهریار از خاور به شهرستان های تهران و ری، از باختر به شهرستان کرج و شهرستان ساوه، از شمال به شهرستان کرج و از جنوب به شهرستان رباط کریم محدود می شود. شهر شهریار مرکز شهرستان بوده و از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 3 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 40 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1165 متری از سطح دریا واقع شده است. آب و هوای شهریار معتدل و نسبتا خشک و رودخانه کرج نیز مهم ترین رودخانه این منطقه است. مسیرهای دسترسی به این شهرستان عبارتند از:
- راه شهریار ـ رباط کریم به درازای 21 کیلومتر
ـ راه شهریار ـ شهر ری
ـ راه شهریار ـ کرج به درازای 17 کیلومتر از طریق جاده قدیم تهران ـ کرج
ـ راه شهریار ـ‌ بویین زهرا
ـ راه شهریار ـ تهران
- راه های فرعی که شهرهای اطراف را با مرکز شهرستان پیوند می دهد.
شهریار توسط جاده ی آسفالته به مسافت 16 کیلومتر به بزرگ راه تهران ـ‌ قزوین و ابتدای شهر کرج ارتباط می یابد. این شهرستان در مسیر راه آهن تهران ـ تبریز قرار گرفته و راه آهن در شهر قدس واقع در چند کیلومتری شهرستان شهریار وجود دارد.


عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان شهریار

قره تپه شهریار
قره تپه شهریار از تپه های باستانی متعلق به هزاره 5 و 4 قبل از میلاد است که طبق حفاری های انجام شده با چشمه علی شهرری و موشلان تپه اسماعیل آباد تقریبا متعلق به یک دوره است


نقشه گوگل - شهریار


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018