نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان شمیرانات

یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه شمال استان قرار گرفته و پیچیدگی عجیبی با شهرستان تهران دارد. شمیرانات به واسطه ی نزدیکی به تهران و داشتن آب و هوای شادی بخش و دل پذیر همواره جاذب جمعیت بوده و دارای مکان های دیدنی و آثار تاریخی قابل توجهی است. شهرستان شمیرانات به دلیل نزدیک بودن به شهر تهران و داشتن هوای دل پذیر و معتدل کوهستانی (ییلاقی) در تابستان ها پذیرای تعداد زیادی از پایتخت نشینان است.
پیست های اسکی، کوه های توچال، دره های توچال،، آبشارهای کوچک و بزرگ، چون: آبشار دوقلو، رودخانه های پرآب و خروشان در دامنه کوه های سر به فلک کشیده و دریاچه های زیبایی چون دریاچه سد لتیان بخشی از جاذبه های طبیعی منطقه است که در کنار آثار متعدد تاریخی و موزه های متعدد پذیرای گردشگران زیادی است. مکان های متعدد تاریخی چون: کاخ های سلطنتی، گورستان های قدیمی، امام زاده های مقدس و موزه های تاریخی در کنار طبیعت زیبا و فرح بخش منطقه، بازدید کنندگان از این ناحیه را به وجد می آورند. آب کشاورزی این منطقه از رودخانه ها و چشمه سارها تامین می شود و محصولات کشاورزی آن را گندم، جو و تره بار تشکیل می دهد. باغ داری نیز در سطح بسیار وسیعی جریان یافته و شامل پرورش انواع درختان میوه از قبیل سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، زردآلو، خرمالو، ‌توت و غیره می شود.
مکان های دیدنی و تاریخی
منطقه شمیرانات به واسطه نزدیکی به تهران و داشتن آب و هوای فرح بخش و دل پذیر همواره جاذب جمعیت بوده و دارای مکان های دیدنی و آثار تاریخی زیادی است. پیست های اسکی، کوه های توچال و دره های آن، آبشارهای کوچک و بزرگ منطقه چون آبشار دوقلو، رودخانه های پرآب و خروشان در دامنه کوه های سر به فلک کشیده و دریاچه های زیبایی چون دریاچه سد لتیان، از جاذبه های طبیعی منطقه است که در کنار آثار متعدد تاریخی شهرستان شمیران پذیرای گردشگران زیادی است. مکان های متعدد تاریخی چون کاخ های سلطنتی، گورستان های قدیمی، امام زاده های مقدس و موزه های تاریخی در کنار طبیعت زیبا و فرح بخش، گردشگران این منطقه را راضی از بازدید خود بدرقه خواهند کرد.
صنایع و معادن
صنایع شهرستان شمیران شامل صنایع مواد غذایی، ریسندگی وبافندگی، پوشاک و صنایع الکترونیکی می شوند. معادن فعال این شهرستان عبارتند از:
الف: بخش مرکزی
سنگ سبز بدل آباد و درکه واقع در 3 کیلومتری شمال باختری اوین وباختر درکه.
ب:‌ بخش لواسانات
- مارن رسی در سبو بزرگ (محدوده گلندوک)
- سنگ تراس جاجرود (سنگ آهک مازنی) واقع در کوه جاجرود که بوسیله شرکت سیمان ری مورد استخراج و بهره برداری قرار می گیرد.
- سنگ لاشه ساختمانی جاده لشگرک به افچه و لواسان.
- سنگ گچ واقع در 5 و 7 کیلومتری شمال گلندوک و اطراف روستای کند بالا و پایین.
- معدن سنگ باغ کمش.
پ: بخش رودبار قصران
- معدن ذغال سنگ دریوک 18 کیلومتری شمال خاوری فشم.
- معدن ذغال سنگ خاتون بارگاه 20 کیلومتری شمال خاوری فشم (انتهای راه فشم ـ گرمابدر)
- سنگ گچ آهار در راه اوشان به روستای آهار.
- معدن سنگ لاشه ساختمانی جیرود 11 کیلومتری شمال باختری فشم (جاده فشم به شمشک) هم چنین یک معدن فسفات دراطراف روستای زایگان 9 کیلومتری شمال خاوری فشم شناسایی و کشف شده ولی تا کنون مورد استخراج و بهره برداری قرار نگرفته است.
کشاورزی و دام داری
آب کشاورزی از رودخانه ها و چشمه سارها تامین می شود و محصولات کشاورزی آن عبارتند از: گندم، جو و تره بار. باغ داری در سطح وسیع تری جریان یافته و شامل پرورش انواع درختان میوه از قبیل سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس، زردآلو، خرمالو، ‌توت و غیره می شود. دام داری نیز در این شهرستان رونق داشته و علاوه بر گوسفند داری شامل پرورش طیور و زنبور عسل نیز می شود که فرآورده های آن از جمله صادرات این شهرستان به شمار می روند. هم چنین مراتع و چراگاه های متعددی که دارای پوشش گیاهی غنی هستند در بخش های لواسانات و رودبار قصران وجود دارد که علاوه بر دام داران محلی در دو فصل بهار و تابستان مورد استفاده دام داران متحرک و نیمه متحرک از شهرستان های دیگر نیز قرار می گیرد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
شمیرانات از مناطق خوش آب و هوا و ییلاقی اطراف تهران به شمار می آمده و به همین لحاظ همواره مورد توجه امرا و سلاطین وقت بوده است. در دوره قاجاریه که شهر تهران به پایتختی انتخاب شد، منطقه ی شمیران به ییلاق و استراحت گاه شاهان قاجار و ثروتمندان شهر تبدیل شد و هر یک قصری در این منطقه برای خود ساخته و باغی آباد کردند. این منطقه در دوره ی پهلوی نیز بسیار مورد توجه حاکمان وقت بود و به همین سبب در این شهرستان کاخ ها و باغ های بسیار زیبایی وجود دارند که امروزه برخی از آن ها به عنوان موزه مورد بازدید عامه ی مردم قرار می گیرند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان شمیرانات که در شمال استان تهران واقع شده؛ از شمال به شهرستان های نور و آمل، از خاور به شهرستان دماوند، از جنوب به تهران و شهرستان ورامین، از جنوب باختری به بخش کن و از باختر به شهرستان کرج محدود می شود. شهرستان شمیرانات که مرکز آن شهر تجریش است، از 3 بخش مرکزی، لواسانات و رود بار قصران تشکیل شده است. تجریش از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 26 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 49 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1500 متری از سطح دریا واقع شده است. مهم ترین رودخانه ی این منطقه؛ رودخانه ی جاجرود است و آب و هوای شهرستان شمیرانات به علت موقعیت کوهستانی سرد و خشک است. تقریبا تمام راه هایی که در تهران آورده شده، به لحاظ پیوستگی زیاد شهرستان شمیرانات با شهرستان تهران شامل حال این شهرستان نیز می شود. علاوه بر راه های تهران، راه های فرعی که شهرهای مختلف این شهرستان را به هم پیوند می دهد نیز موجود است.


طبیعت در شهرستان شمیرانات

آرمگاه ها،امامزاده هاو زیارتگاه ها در شهرستان شمیرانات

عمارت هاو محوطه های باستانی در شهرستان شمیرانات

کاخها ، باغها و موزه ها در شهرستان شمیرانات

نقشه گوگل - شمیرانات


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018