نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان سمیرم

شهرستان سمیرم در استان اصفهان بر سر راه ایلات استان چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس واقع شده است. به همین علت صنایع دستی عشایری به خصوص بافته های داری؛ در این منطقه از رونق زیادی برخوردار است. از میان مهم ترین صنایع دستی این شهرستان می توان به قالی بافی، گلیم بافی و جاجیم بافی اشاره نمود. این بافته های داری بیش‌تر در کارگاه های خانگی و توسط زنان و دختران منطقه بافته می شوند. صنایع مذکور اغلب محلی بوده و جنبه خود مصرفی دارند. مردم این منطقه به کشاورزی ودام‌داری اشتغال‌دارند.‌شهرستان سمیرم از چشم اندازهای طبیعی و زیبایی برخوردار است. آبشارهای متعدد همراه با کوه های سربه فلک کشیده و جنگل های طبیعی و مصنوعی جلوه ای زیبا به این شهرستان بخشیده و استراحت گاهی بدیع برای آسایش بازدید کنندگان فراهم نموده است. نمای شهر سمیرم پردرخت و زیباست و چشم انداز کوهستانی شهرستان سمیرم سبب جلب بازدید کنندگان زیادی به این منطقه شده است.
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان سمیرم از چشم اندازهای طبیعی و زیبایی برخوردار است. آبشارهای متعدد همراه با کوه های سربه فلک کشیده و جنگل های طبیعی ومصنوعی جلوه ای زیبا به این شهرستان بخشیده و استراحت گاهی بدیع برای آسایش بازدید کنندگان فراهم نموده است. نمای شهر سمیرم پر درخت و زیباست و چشم انداز کوهستانی شهرستان سمیرم سبب جلب بازدید کنندگان زیادی به این منطقه شده است.
صنایع و معادن
معادن خاک نسوز پشته و خاک گچ سمیرم شهرت دارند.
کشاورزی و دام داری
شهر سمیرم و پیرامون آن، دارای کشاورزی پر رونق است و فرآورده های کشاورزی آن گندم، ‌جو، ‌چغندرقند، حبوبات، و گیاهان علوفه ای است. باغ داری رواج دارد و میوه های آن، به ویژه سیب سمیرم شهرت دارد. هم چنین دام داری و پرورش گوسفند، بز، گاو، اسب و استر نیز رواج دارد.
مشخصات جغرافیایی
مرکز شهرستان سمیرم با پهنای حدود 15 کیلومتر مربع، در جنوب استان اصفهان، در 31 درجه و 25 دقیقه پهنای شمالی و 51 درجه و 34 دقیقه و 30 ثانیه درازای خاوری نسبت به نیمروز گرینویچ، و بلندی 2 هزار و 460 متر از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان شهرضا، از جنوب به استان کهگیلویه و بویر احمد، از باختر به استان چهار محال و بختیاری و از خاور به استان فارس محدود است. سمیرم دارای آب و هوای معتدل بوده و میانگین ریزش برف در آن 60 سانتی متر، و میانگین بارش سالیانه 400 میلی متر است. درجه حرارت در تابستان 25- 30 درجه بالای صفر و در زمستان تا 15 درجه زیر صفر می رسد. سمیرم ناحیه کوهستانی است و مهم ترین بلندی های آن، رشته کوه های دینار ( ستیغ دنا ) در جنوب و علی جوق، سیاه، بهروز، چال قفا و سودمند هستند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
مردم محل بر این باورند، که سمیرم در اصل «سام آرام» بوده است. زیرا درروزگاران کهن سام نریمان، نیای رستم جهان پهلوان سیستانی، به دردی گرفتار می شود، که آرام نمی گیرد و پزشکان از درمانش در می مانند تا این که گذرش به ناحیه سمیرم می افتد و به سبب آب و هوای سالم آن، دردش درمان یافته آرام می شود. بدین جهت این ناحیه را « سام آرام » خواندند، که بعدها به سمیرم تبدیل شده است. بنا بر روایت دیگری این ناحیه را سام بن ارم بنا کرده و « سام ارم » خوانده می شده است که اندک اندک به سمیرم تبدیل یافته است. بعضی ها نیز بنای شهر را به سمیرامیس، ملکه آشور و بابل نسبت داده و به نام وی « سمیرام » خوانده اند. احمد کسروی، در پژوهش خود سمیرم را از دو پاره « سمی » یا « شمی » به معنی سرد و « ران » یا « رام » به معنی محل، مکان و سرزمین دانسته و چنین نتیجه گرفته است، که سمیرم و سمیران، به معنی جا، مکان و سرزمین سرد است. از آن جا که شهر سمیرم، در گذشته جزو شهرستان شهرضا بوده است، می توان گفت که این شهر از لحاظ تاریخی، سیاسی و تا اندازه ای اجتماعی و اقتصادی، بستگی زیادی به آن شهرستان دارد.


طبیعت درشهرستان سمیرم


قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان سمیرم

نقشه گوگل - سمیرم


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018