نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان سرخس

شهرستان سرخس با پهنه‌ای بیش از 5 هزار کیلومتر مربع در شمال خاوری استان خراسان رضوی‌در کنار مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد. مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان قالی‌و‌قالیچه‌بافی،گلیم‌بافی،خورجین‌بافی‌ وسوزن‌دوزی تشکیل می‌دهد. قالی و قالیچه‌بافی‌از دیرباز در میان مردم این شهرستان رایج بوده است هم‌چنین در اقتصاد این شهرستان رل مهمی بازی می کند قالی های سرخ با طرح مشهد و قالیچه های آن با طرح های بلوچی و ترکمنی بافته و عرضه می‌شود. گلیم‌بافی یکی دیگر از صنایع دستی پیشین این شهرستان است در نقاط مختلف این استان گلیم را پلاس می‌گویند. بافت‌آن به وسیله‌کارگاه‌های افقی و در روی زمین است و به واسطه رونق فرش بافی و تهیه نمد رنگرزی هم رونق یافته است. گلیم مرغوب از پشم و گلیم نامرغوب از رشته پتوی کهنه با رنگ آمیزی استفاده می‌شود. خورجین به گونه بزرگ و کوچک توسط بانوان تهیه می‌شود از خورجین های کوچک برای ترک اسب و خورجین های بزرگ برای حمل بار با استر، الاغ،اسب وشتر استفاده می شود. بافت‌خورجین‌ به‌طور‌ساده، رنگی و گل‌دار متداول است. گل‌دوزی خاصی با استفاده از نخ ابریشم الوان، کاموا، نخ دمسه بر روی عرق‌چین و شب کلاه‌ها انجام می‌گیرد. عرق‌چین یک نمونه از سوزن دوزی این شهرستان است.عرق‌چین یک گون کلاه است که به گونه نیم کره ساخته می شود و نقش‌های مرتب و جالبی با ابریشم روی ان ایجاد می‌کنند نقش‌های جودانه، علقیش، دندون موشی، گل قبقه ای رایج است پس از آماده شدن پارچه و دوختن آن قالب زده می شود و به بازار عرضه می‌شود. آرامگاه ابوالفضل حسن، آرامگاه محمد بن جعفر و مزار ابوعلی زاهر برخی از مکان های تاریخی و دیدنی این شهرستان را تشکیل می‌دهند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان سرخس، با پهنه‌ای بیش از 5 هزار کیلومتر مربع، در شمال خاوری استان خراسان، در کنار مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال و خاور به جمهوری ترکمنستان، از باختر به شهرستان مشهد و از جنوب به شهرستان تربت جام محدود است. هوای سرخس معتدل و خشک بوده، بیش ترین درجه حرارت در تابستان ها، 38 درجه بالای صفر و کم ترین آن در زمستان ها، 10 درجه زیر صفر است. میانگین باران سالیانه سرخس به 180 میلی‌متر می رسد. رود هریرودکه در 2 کیلومتری خاور سرخس مرز مشترک ایران و ترکمنستان را تشکیل داده است. شهر سرخس در دشت قرار گرفته و از بلندی مهمی برخوردار نیست. جمعیت این شهرستان براساس آمار سال 1375 برابر با 73604 نفر است که از این تعداد 28547 نفر در مرکز شهرستان زندگی می‌کردند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
سرخس از دیرباز به نام های «ساریگو»، «ساریکا»، «سرخس نو»، «سرخس ناصری» و «سرخس افراسیابی» خوانده شده است.حکیم ابوالقاسم فردوسی در شاهنامه، در داستان جنگ هفت گردان، از سرخس یاد کرده است. کهن‌ترین متن فارسی که از سرخس سخن گفته ، «حدودالعالم» (372 هـ . ق) است، که می گوید: «سرخس شهری است بر راه و اندر میان بیابان نهاده … جایی با کشت و برز بسیار است، و مردمانی قوی ترکیب اند و جنگی، و خواسته ایشان شتر است».
سرخس در سده نخست هجری قمری، به دست مسلمان افتاد. این شهر در روزگار آلب ارسلان گسترش و اعتبار بسیار یافت، به طوری که وی آن جا را مقر خود قرار داد. سرخس در سده های نخستین اسلامی و حتی تا زمان ابن بطوطه از شهرهای بزرگ خراسان به شمار می رفته است. وی می گوید: «… طغاتیمور با 50 هزار سپاهی به نبرد سربداران رفت. لیکن شکست خورد و شهرهای سرخس، الزاوه و توس که از بزرگ ترین شهرهای خراسان بودند به دست سربداران افتاد…». امروزه شهر سرخس، مرز بین ایران و ترکمنستان است، سرخس پیشین که در سوی راست هری رود قرار داد، در دست ترکمنستان می باشد و سرخس نو در دست ایران است. در 1884 م، روس ها سرخس کهنه ایران را همراه مرو و عشق آباد، اشتغال کردند و بدین ترتیب در مرز ایران و افغانستان از دریای مازندران تا ترکستان چین، استقرار یافتند.
در سال های اخیر با ایجاد پالایشگاه گاز خانگیران و استخراج گاز شیرین و ترش و لوله کشی به نواحی مصرف، و بهره برداری از راه آهن مشهدسرخس – تجن توسعه و رونق یافته و برآبادی و جمعیت سرخس افزوده شده است و هم چنین به واسطه همسایه گی با جمهوری ترکمنستان، دارای اهمیت نظامی و استراتژیک است.


آرامگاهها و امامزاده ها در شهرستان سرخس


نقشه گوگل - سرخس


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018