نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان ساوجبلاغ

شهرستان ساوجبلاغ یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه ی باختر استان واقع شده است. کشاورزی از مهم ترین مشاغل اهالی این منطقه به شمار می رود و از دیرباز باز کشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار در این منطقه معمول بوده است. تپه های باستانی متعدد که قدمت آن ها به دوره های پیش از میلاد می رسد و خانه های بزرگان سیاسی چون مرحوم طالقانی و مصدق از جمله مکان های دیدنی شهرستان ساوجبلاغ هستند. باغ های سرسبز و خرمی نیز در ناحیه ی ساوجبلاغ وجود دارد که می توانند جایی برای تنفس به شمار آیند.
مکان های دیدنی و تاریخی
باغ های سرسبز و خرم ناحیه ساوجبلاغ همراه با رودخانه های پرآب از جاذبه های طبیعی شهرستان ساوجبلاغ به شمار می آیند. تپه های باستانی متعدد که قدمت آن ها به دوره های پیش از میلاد می رسد و خانه های بزرگان سیاسی چون مرحوم طالقانی و مرحوم مصدق نیز از مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان ساوجبلاغ هستند.
صنایع و معادن
از صنایع ماشینی شهرستان ساوجبلاغ می توان تولیدات ماشین آلات کشاورزی، پارچه بافی، تولید سیمان، شوفاژ، رادیاتور سازی و تهیه دان طیور را نام برد که از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عمده ترین صادرات این شهرستان عبارتند از: پارچه، سیمان، گندم، جو، سیب،‌ چغندرقند، هلو، گلابی،‌ گیلاس،‌ انگور، توت ‌و بادام.
از صنایع ماشینی شهرستان می توان تولیدات ماشین آلات کشاورزی، پارچه بافی، تولید سیمان، شوفاژ، رادیاتور سازی و تهیه دان طیور را نام برد که از اهمیت ویژه ای برخوردار اند. کشاورزی و دام داری
کشاورزی از مهم ترین مشاغل اهالی به شمار می رود و از دیرباز باز شامل کشت گندم، جو، چغندرقند، بنشن و تره بار بوده است. باغ داری یکی دیگر از رشته های اقتصادی این شهرستان است که شامل: کشت درختان میوه از قبیل سیب، گوجه، ‌گیلاس، زردآلو و هلو است. نوع کشت 80 درصد آبی است که بیش تر از چاه های ژرف و نیمه ژرف تأمین می شود. یکی دیگر از فعالیت های این شهرستان دام داری است که در کنار کشاورزی انجام می شود. انواع فرآورده های لبنی و دامی از قبیل پوست، پشم و لبنیات از جمله تولیدات این منطقه است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نام ساوجبلاغ از دو کلمه ساوج و بلاغ ترکیب شده است. بلاغ در زبان ترکی به چشمه یا رودخانه گفته می شود و به نظر می رسد منظور از ساوجبلاغ؛ رودخانه ی ساوه بوده که به مرور به ساوج تغییر یافته است. هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است. گفته می شود این شهر در دوره قاجاریه روستای کوچکی بیش نبوده و فقط یک کاخ ییلاقی در آن موجود بوده است. در مورد نام گذاری آن نیز روایت می کنند که نام شهر هشتگرد ابتدا «هشت کرد» بوده و با گذشت زمان به هشتگرد تغییر پیدا کرده و علت نام گذاری آن اقامت هشت خانوار کرد در این شهرستان بوده است. شهر جدید هشتگرد نیز به منظور اسکان جمعیت سرریز تهران و ایجاد تعادل زیست محیطی منطقه به وجود آمده و از آن جا که در شمال شهر فعلی هشتگرد واقع است، می تواند از تسهیلات شهر قدیم نیز برخوردار شود. در جنوب شهر جدید محوطه ای به وسعت 150 هکتار، که امکان گسترش آن تا حدود 350 هکتار وجود دارد، به عنوان ناحیه صنعتی وجود دارد که بخش عمده ای از اشتغال صنعتی این منطقه را تامین می کند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان ساوجبلاغ از خاور به شهرستان کرج، از شمال به طالقان، از شمال و باختر به شهرستان قزوین، و از جنوب به شهرستان های شهریار و ساوه محدود می شود. مرکز این شهرستان؛ هشتگرد است که از نظر جغرافیایی در 50 درجه و 40 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 57 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1250 متری از سطح دریا قرار دارد. رودهای فصلی آغشت، کردان، گردره، از رودهای مهم این منطقه بوده و آب و هوای آن معتدل و خشک است. راه های دسترسی به این منطقه عبارتند از:
- راه هشتگرد ـ قزوین
ـ راه هشتگرد ـ‌ کرج به درازای 30 کیلومتر
- راه هشتگرد - تهران به درازای 70 کیلومتر
- راه هشتگرد - قزوین به درازای 90 کیلومتر
راه های فرعی دیگری نیز روستاها و بخش ها را به مراکز بخش و شهرستان متصل می کنند. هم چنین جاده ترانزیتی تهرانتبریز – اروپا از میان شهر می گذرد، و راه آهن تهرانتبریز از جنوب خاوری شهر هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ عبور می کند.


طبیعت در شهرستان ساوجبلاغ

آرامگاه ها،امامزاده هاو زیارتگاه ها درشهرستان ساوجبلاغ

عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان ساوجبلاغ

نقشه گوگل - ساوجبلاغ


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018