نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان زابل

شهرستان زابل دارای گذشته تاریخی بسیار دوری بوده و در ادوار مختلف تاریخ ایران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف و محل عبور حکام و فرماندهان وقت بوده است. نام سیستان یادآور پهلوانان و قهرمانان شاهنامه ای از قبیل رستم، سهراب، فریدون، زال و … بوده و مهد داستان های ملی و رزمگاه پهلوانان و رادمردان ایران زمین بوده است.زابل امروزی در گذشته، مجموعه زمین هایی بود با تپه‌هایی از ماسه های روان و رسوبات دریایی که قسمتی از آن نیز در مسیر رودخانه قرار داشت. با کم شدن آب رودخانه بر وسعت خشکی های اطراف آن افزوده شد و با اتصال این منطقه به روستای حسن آباد، آبادی بزرگی تشکیل شد که بعدها با تأسیس پادگان نظامی بر اهمیت آن در منطقه افزوده شد. از صنایع دستی زابل می توان به قالی، قالیچه، گلیم پشمی و حصیر بافی اشاره کرد که از اقلام صادراتی شهرستان نیز است. قالی بافی در روستاها و بین عشایر منطقه نیز رواج دارد از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. قلعه‌ی‌بی‌بی دوست، قلعه تپه، قلعه ترقون، قلعه تیمور، قلعه چپو، قلعه حوضدار، قلعه رستم، قلعه سام، قلعه سه کوهه، شهر سوخته، بقایای شهر زاهدان کهنه، درختان باستانی سرو، میل قاسم آباد، تپه دهانه غلامان، آتشکده کرکوی و برج لار از جمله دیدنی های شهرستان زابل به شمار می‌آیند.
مکان های دیدنی و تاریخی
قلعه بی‌بی دوست، قلعه تپه، قلعه ترقون، قلعه تیمور، قلعه چپو، قلعه حوضدار، قلعه رستم، قلعه سام، قلعه سه کوهه، شهر سوخته، بقایای شهر زاهدان کهنه، درختان باستانی سرو، میل قاسم آباد، تپه دهانه غلامان، آتشکده کرکوی و برج لار از جمله دیدنی های شهرستان زابل به شمار می‌آیند.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این منطقه سنتی بوده و آبیاری زمین های زیر کشت از طریق رود خانه صورت می گیرد. بنابراین رودخانه هیرمند و شعباتش نقش اقتصادی مهمی در منطقه ایفا می نمایند. 70 درصد زمین های کشاورزی زابل به کشت گندم تعلق پیدا کرده و سیستان به انبار غله ایران معروف شده است. بقیه زمین ها شامل کشت جو، تره بار، بنشن، زیره، انگور، توت، سیب، انار می شود. دام‌داری نیز در این شهرستان کم وبیش پر رونق بوده و به جز در مواقع خشکسالی دارای اهمیت زیادی می باشد. به گونه ای که فرآورده های محلی دامی مانند پشم، پوست، روده، روغن از جمله صادرات زابل به شمار می روند. اساس اقتصاد شهرستان زابل را کشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی تشکیل می دهد و صادرات آن عبارتند از: گندم، ‌فرآورده های دامی، ‌حصیر، قالی، قالیچه و گلیم پشمی.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان زابل از نظر جغرافیایی در 61 درجه و 29 دقیقه درازای خاوری و 31 درجه و 1 دقیقه پهنای شمالی قرار گرفته است. این شهرستان از شمال، خاور و جنوب خاوری به افغانستان، از جنوب به شهرستان زاهدان و از باختر به قسمتی از شهرستان نهبندان محدود می‌شود. رودخانه مهم زابل هیرمند است که با شعبات متعددش مانند شاهرگ حیاتی سیستان محسوب می‌شود. راه زابل – سه راهی، به سوی جنوب باختری به درازای 130 کیلومتر. زابل از همین راه به درازای 215 کیلومتر به زاهدان مرتبط است.
1- راه زابل-دوست محمد خان به درازای 30 کیلومتر در مجاورت خط مرزی ایران – افغانستان.
2- راه زابل- کهک در 2 کیلومتری خط مرزی ایران و افغانستان
3- راه زابل- منصوری به درازای 16 کیلومتر.
4- راه زابل- دریاچه هامون، از ده کیلومتری این راه نیز راه شنی دیگری به سوی خاور کشیده شده که تا دوست محمد خان در خط مرزی ادامه دارد.
مردم شهرستان زابل آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش لری ویژه زابلی سخن می گویند. این شهرستان در سرشماری سال 1375 تعداد 334.561 نفر جمعیت داشته است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
زابل امروزی در گذشته، مجموعه زمین هایی بود با تپه هایی از ماسه های روان و رسوبات دریایی که قسمتی از آن نیز در مسیر رودخانه قرار داشت. با کم شدن آب رودخانه بر وسعت خشکی های اطراف آن افزوده شد و با اتصال این منطقه به روستای حسن آباد، آبادی بزرگی تشکیل گردید که بعدها با تأسیس پادگان نظامی بر اهمیت آن در منطقه افزوده شد.شهرستان زابل در دوره های مختلف اسامی متفاوتی به خود گرفته است. اولین نام این شهر «نصیرآباد» بود که از نام نصیر (بنیان گذار روستای ایجاد کننده شهرستان زابل) گرفته شده است. این شهر در زمان سکونت قوم «سکاها»، «سکستان» نام گرفت. این نام در دورانی که فرماندهان یک نیمروز را در ماه یا سال در این ناحیه به دادرسی مردم می پرداختند، به «نیمروز» تغییر یافت. بعدها با توسعه و گسترش شهر به نام «سیستان» یا «سیوستان» که مخفف سی استان است، معروف شد. هم چنین مدتی زابلستان نام گرفت و از 50 سال قبل تا امروز با آخرین نام خود، یعنی زابل خوانده می شود.شهرستان زابل دارای گذشته تاریخی بسیار دوری بوده و در ادوار مختلف تاریخ ایران مورد تاخت و تاز اقوام مختلف و محل عبور حکام و فرماندهان وقت بوده است. نام سیستان یادآور پهلوانان و قهرمانان شاهنامه ای از قبیل رستم، سهراب، فریدون، زال و … بوده و مهد داستان های ملی و رزمگاه پهلوانان و رادمردان ایران زمین بوده است.از ارتفاعات مهم این شهرستان کوه خواجه یا کوه رستم است که در باختر زابل قرار دارد. در برابر این کوه تصویری از رستم پهلوان که گرزی دو سر در دست دارد، نقش بسته است. در دامنه های جنوبی آن نیز ویرانه بناهای منسوب به دوره اشکانیان به جا مانده که در زمان خود بسیار باشکوه بوده است. زابل امروزی نسبتا توسعه یافته و مجهز به انواع خدمات مورد نیاز جامعه شهری می باشد.


نقشه گوگل - زابل


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018