نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان رباط کریم

شهرستان رباط کریم یکی از شهرستان های استان تهران است که در ناحیه باختری استان واقع شده است. وجود تپه های باستانی اطراف شهرستان رباط کریم؛ نشان گر قدمت منطقه است ولی اطلاعات زیادی در این باره در دست نست. اساس اقتصاد این شهرستان را کشاورزی و دام داری تشکیل می دهد. بازرگانی و داد و ستد نیز در راستای همین فعالیت ها صورت می گیرد. معبد قدیمی تخت رستم، کاروان سرای فتح علی شاه و تپه های باستانی که در این شهرستان وجود دارند، از جمله دیدنی های منطقه به شمار می آیند. در سال های اخیر مهاجرین زیادی از شهرهای مختلف به این شهرستان مهاجرت نموده و سکنی گزیده اند و بافت جمعیتی را تغییر داده اند. اساس اقتصاد این شهرستان را کشاورزی و دام داری تشکیل می دهد و بازرگانی و داد و ستد نیز در راستای همین فعالیت ها صورت می گیرد.
مکان های دیدنی و تاریخی
وجود تپه های باستانی اطراف شهرستان رباط کریم نشان گر قدمت منطقه است. تپه باستانی پرندک، تپه باستانی معمورین، تپه کلمه، تپه باستانی وسطر و سایر تپه های باستانی به اضاف معبد قدیمی تخت رستم که قدمت ان به دوره ساسانیان می رسد و کاروان سرای فتح علی شاه از جمله دیدنی های این منطقه به شمار می آیند.
صنایع و معادن
مهم ترین معدن این شهرستان معدن منگنز واقع در 6 کیلومتری باختر رباط کریم است که توسط شرکت ملی فولاد ایران مورد بهره برداری قرار می گیرد.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی منطقه ی رباط کریم بیش تر به صورت آبی بوده و از رونق خوبی برخوردار است. برای آبیاری زمین های تحت کشت و باغ های اطراف، از چاه های ژرف استفاده می شود. طریقه آبیاری به صورت کرت بندی است. عمده ترین فرآورده های کشاورزی و باغ داری عبارتند از: گندم، جو، تره بار، ذرت، تخمه آفتابگردان، انگور، سیب، گلابی و گیلاس. در این شهرستان پوشش گیاهی تنک جهت چرای دام موجود است. دام داری در منطقه هم به صورت سنتی و هم به روش صنعتی انجام می گیرد. محصولاتی مانند تره بار، انگور و شیر از مهم ترین صادرات رباط کریم محسوب می شود. دام داری های صنعتی شامل واحدهای گاوداری از نژادهای اصیل خارجی است که به پرورش گاوهای شیرده اختصاص یافته و از بازدهی خوبی برخودار شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
گفته می شود وجه تسمیه نام رباط کریم به علت وجود کاوران سرایی قدیمی در این ناحیه با نام «رباط (کاروان سرا) کریم» بوده است و بعد ها حتی پس از رشد شهر و گسترش آن نام منطقه ی رباط کریم هم چنان بر این ناحیه مانده است. البته الان کاروان سرای قدیمی در این ناحیه وجود دارد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد ولی این کاروان سرا به نام فتح علی شاه موسوم است.
مشخصات جغرافیایی
رباط کریم مرکز شهرستان رباط کریم، از نظر جغرافیایی در 51 درجه و 05 دقیقه درازای خاوری و 35 درجه و 28 دقیقه پهنای شمالی و بلندی 1033 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان رباط کریم از خاور و جنوب به شهرستان ری، از شمال به شهرستان شهریار و از باختر به شهرستان ساوه محدود می شود. مهم ترین رودخانه های این شهرستان؛ رودشور و رود فصلی شاه چایی (شعبه ای از رودخانه کرج) است،. آب و هوای این شهرستان؛ معتدل و خشک است. رباط کریم در فاصله 38 کیلومتری جنوب خاوری شهر کرج، در مسیر جاده آسفالته تهران ـ ساوه در 35 کیلومتری جنوب باختری پایتخت، و 109 کیلومتری شمال خاوری ساوه قرار دارد. هم چنین یک راه آسفالته رباط کریم را به درازای 21 کیلومتر به سمت شمال به علی شاه عوض متصل می نماید. رباط کریم دارای ایستگاه راه آهن است و خط آهن تهران ـ خرم شهر و تهران ـ کرمان از میان این شهر می گذرد.


طبیعت در شهرستان رباط کریم

عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان رباط کریم

کاروانسراها ، دروازه ها و بازارها درشهرستان رباط کریم

نقشه گوگل - رباط کریم


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018