نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان دزفول

دزفول‌ در‌142 کیلومتری‌شمال اهواز قرار دارد. نام این ‌منطقه از واژه «دژپل»یعنی قلعه پل گرفته شده است. از قدیمی‌ترین آثار تاریخی شهر می توان به محوطه های پیش از تاریخ، شهر قدیمی جندی شاپور(اولین مرکز دانشگاهی ایران)، پل ساسانی(با 14 دهانه اصلی و 12 دهانه فرعی)، بافت زیبای معماری سنتی و بناهای قدیمی اشاره نمود. آسیاب های دزفول، مسجدجامع،‌بقعه سبز قبا، بازار قدیم شهر، مسجد لب خندق، بقعه شاه ابوالقاسم،مجموعه تاریخی شاه رکن‌الدین، بقعه محمد‌بن‌جعفر‌طیار، بقعه‌رودبند و خانه تیز نو(اداره میراث فرهنگی دزفول) از جمله مناطق دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند. فرآورده های چوبی، نمدمالی، گیوه دوزی، سبدبافی، خراطی، نازک کاری چوب از قبیل قلیان، زیرقلیان، شمعدان، چوب لباسی، نمکدان و زیرسیگاری از جمله صنایع دستی مردم شهرستان دزفول به شمار می‌آید.
ازدیگر صنایع این‌منطقه می توان ورشوسازی را نام برد.در شهرستان دزفول کارگاه‌های ورشوسازی نیز دایر است و در آن‌ها‌ وسایل‌چای خوری و سینی و منقل تهیه می شود. قلم‌زنی روی طلا و نقره و زرگری‌ نیز در این شهرستان رواج دارد.
مکان های دیدنی و تاریخی
از قدیمی‌ترین آثار تاریخی شهر می توان به محوطه های پیش از تاریخ، شهر قدیمی جندی شاپور(اولین مرکز دانشگاهی ایران)، پل ساسانی(با 14 دهانه اصلی و 12 دهانه فرعی)، بافت‌زیبای‌معماری سنتی و بناهای قدیمی اشاره نمود. آسیاب های دزفول، مسجدجامع،‌بقعه سبز قبا، بازار قدیم شهر، مسجد لب خندق، بقعه شاه ابوالقاسم،مجموعه تاریخی شاه رکن‌الدین، بقعه محمد‌بن‌جعفر‌طیار، بقعه‌رودبند و خانه تیز نو(اداره میراث فرهنگی دزفول) از جمله مناطق دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
صنایع کارخانه‌ای دزفول بسیار زیاد و متنوع است. کارخانه‌های گچ پاکتی، موزاییک سازی، آجر سفال، آجرهوفمن، لوازم ساختمانی، قیر سازی، بافندگی، تولید پوشاک، تولید مواد غذایی، یخچال و فریزر سازی، تولید تیرچه و بلوک ساختمانی، تهیه و تولید منبع های فلزی، اطاق سازی کامیون و وانت، ساخت ادوات کشاورزی، ‌سنگبری آهک پزی و انواع کارخانه های صنایع غذایی از قبیل کمپوت سازی، ‌تولید ماکاورنی، تولید شکر و … در این شهرستان فعالیت دارند. معادن شن و ماسه که تحت نظارت دولت است‌در 3 مسیر زیر قرار دارد:
1-معدن مسیر رودخانه دز واقع در جنوب شهر دزفول
2-معدن گلال کهنگ واقع در 21 کیلومتری جنوب خاوری دزفول
3-معدن مسیر رود کرخه واقع در 22 کیلومتری باختر دزفول
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در این شهرستان در رده بالایی از تولید قرار گرفته و شغل اصلی اهالی دزفول به شمار می رود. دشت حاصل خیز دزفول و وجود رودخانه های مهمی از قبیل دز و کرخه باعث شده که انواع تولیدات کشاورزی و باغ‌داری از قبیل گندم، جو، برنج، بنشن، نباتات علوفه ای، پنبه، تره بار، چغندر قند، نیشکرو مرکبات مختلف به خصوص پرتقال در این ناحیه به دست آید. نوع کشت غالبا آبی است و روش کشت به دو صورت مکانیزه و نیمه مکانیزه انجام می شود. علاوه بر این دو مرکز کشت و صنعت مدرن و بزرگ در حوالی دزفول و دو مرکز تحقیقات کشاورزی در سطح این شهرستان مشغول فعالیت هستند.دام‌داری نیز در شهرستان دزفول بسیار فعال بوده و شامل پرورش گوسفند، بز، گاو، گاومیش، شتر و انواع طیور بومی می شود. هم‌چنین دام‌داری های صنعتی به تعداد بیش از ده واحد در نقاط مختلف این شهرستان دایر شده که شامل شش واحد گاوداری های شیری و چهار واحد پروار بندی می شود. این دام‌داری ها به صورت مدرن و با امکانات خوب اداره می شوند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان دزفول یکی از شهرستان های استان خوزستان است که از شمال به شهرستان های اندیمشک و الیگودرز(استان لرستان) از خاور به بخش های لالی ( شهرستان مسجد سلیمان) وگتوند (شهرستان شوشتر) و از جنوب و باختر به شهرستان شوش محدود می گردد. شهرستان دزفول از 2 بخش مرکزی و سردشت تشکیل شده است. در این شهرستان تنها منطقه شهری دزفول به عنوان مرکز شهرستان محسوب می شود. شهر دزفول مرکز شهرستان دزفول از نظر جغرافیایی در 48 درجه و 24 دقیقه ی درازای خاوری و 32 درجه و 22 دقیقه ی پهنای شمالی و در ارتفاع 140 متری از سطح دریا واقع شده است.
آب و هوای شهرستان دزفول گرم و خشک است و مهم ترین رودخانه آن دز است. شهرستان دزفول دارای یک فرودگاه بوده و خط آهن سراسری کشور نیز از این شهر عبور می کند وراه های زمینی دزفول عبارتند از:
بزرگ‌راه دزفول – اندیمشک به درازای 10 کیلومتر
راه‌ آسفالته اصلی دزفولشوشتر به درازای 67 کیلومتر
مسیر آسفالته دزفول – لالی به درازای 85 کیلومتر
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
«دزپل» یا «دژپل» را در اصطلاح محلی دزفیل و دژپیل گویند و معرب آن دسفول است. دزفول در زمان ساسانیان همزمان با ساختن پلی در کنار آن بر روی دز به منظور برقراری ارتباط بین پایتخت جدید یعنی جندی شاپور و شوشتر بنا شده است. دز به معنی قلعه می باشد و احتمالا نام دزفول یا دزیل از نام همان پل مشتق شده است. دزفول در اصل «اندامیش» نام داشت و تا اوایل قرن سیزدهم نیز به همین نام بوده است. شهر دزفول در روی تپه‌ای به ارتفاع 210 متر از رودخانه بنا شده و سرداب های عمیق دارد. دزفول مانند شوشتر مدت‌ها تحت الشعاع جندی شاپور بود و پس از ویران شدن آن رونق یافت. سپس به سبب عدم توجه به تعمیر شبکه آبیاری درعهد ساسانی آسیب دید. دزفول از هجوم مغول محفوظ ماند اما بعدها تحت فرمان ایلخانان درآمد و در مقابل امیر تیمور مقاومتی نشان نداد. نادر شاه چند بار به دزفول آمد و برای حفظ آن در مقابل لران، قلعه «دز شاه» را در چند کیلومتری شمال خاوری شهر بنا نمود. در طول تاریخ بعد از اسلام دزفول گاهی آباد و گاهی ویران گردید اما پیشرفت واقعی آن پس از ایجاد سد دز در 30 سال اخیر به وجود آمد. این شهرستان در طول جنگ آسیب های زیادی دید و پس از جنگ بازسازی شده و اکنون به زیبایی و آبادی یک شهرستان معمولی است.


مساجد و مدار س مذهبی در شهرستان دزفول

آرامگاهها،امامزادها وزیارتگاه ها در شهرستان دزفول

بندها و پلهای تاریخی در شهرستان دزفول

نقشه گوگل - دزفول


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018