نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان داراب

داراب یکی از مناطق‌ قدیمی استان فارس است که نام سابق آن دارابگرد یا دارابجرد بوده که آثار آن در فاصله 5 کیلومتری جنوب باختری شهر داراب کنونی موجود است. داراب کنونی به تدریج که شهر قدیمی رو به ویرانی می گذاشته در جنب آتشکده آذرخش به وجود آمده است. قرار گرفتن داراب در مسیر راه ارتباطی شیراز به بندرعباس، بوشهر و سواحل جنوبی ایران از دلایل مهم رشد و گسترش آن به حساب می آید. آن چه در مورد روند رشد و تحول شهر آمده است، مشخص می کند که داراب در زمان صفاریان گسترش یافت، اما در آغاز قرن ششم قسمت عمده آن خراب شد و تنها قلعه مستحکمی که در وسط شهر قرار داشته باقی مانده است.داراب پس از فراز و فرودهای بسیار به خصوص در دوره مغول، در عصر صفویه آرامش خود را بازیافته و به یکی از ولایات مهم فارس تبدیل شد. مهم ترین تحول این شهر در دوره قاجار احداث قناتی در بخش شمالی شهر و تقسیم آب قنات در بافت شهری بوده است. در اواخر دوره قاجاریه با مرکزیت یافتن بندر بوشهر، توقف حمل کالا از شیراز به شهرهای دیگر ایران، رونق گرفتن بندر خرمشهر و باز شدن راه تجارتی خوزستان، راه ترانزیتی بین بوشهر و تهران تحت تاثیر قرار گرفت. در نتیجه بازار شیراز از رونق افتاد و به تبع آن از رونق بازار داراب نیز کاسته شد.بافته های داری با اهمیت ترین صنایع دستی شهرستان داراب هستند. این بافته ها از قبیل قالی، جاجیم و گلیم از جمله صادرات این شهرستان به شمار می آیند که به کشورهای دیگر نیز صادر می شوند. کارگاه های قالی بافی داراب بسیار فعال هستند و در جذب نیروی کار اهمیت شایان توجهی دارند.
کوزه گری و بافتن رویه گیوه نیز از صنایع دستی شهرستان داراب است که جنبه صادراتی دارند. گلدوزی روی پارچه از صنایع دستی بومی منطقه می باشد که بیشتر جنبه مصرف محلی دارد.به علت وجود کشاورزی پر رونق و صنایع وابسته به آن و هم چنین صنایع دستی این شهرستان بازرگانی در این منطقه از رونق نسبی برخوردار است و عمده ترین صادرات این منطقه را: مرکبات، پنبه، گل سرخ،‌ خرما،‌ انگور،‌ بادام، گندم، قالی و گلیم تشکیل می دهد.
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان داراب از جاذبه های طبیعی و تاریخی با ارزشی برخوردار است. کوه ها و رودخانه هایی که در این منطقه وجود دارند، به همراه گردشگاه ها و تنگ هایی چون تنگ لای زنگان که منطقه ای جنگلی پوشده از باغ های گل رزمی باشد، از جمله جاذبه های طبیعی و مهم منطقه هستند. مسجد سنگی که در در زمان ساسانیان دردل کوه حجاری شده ، آتشکده های قدیمی که قدمت آن ها به دوره های باستانی می رسند، قصرآیینه که قدمت آن به سال سوم میلادی می رسد و نقش رستم که آثار مهمی از دوره های عیلامی، هخامنشی و ساسانی را در خود دارد، به همراه ده ها اثر تاریخی و باستانی چون تپه های تاریخی و آرامگاه های مشاهیر و ... از جمله مهم ترین جاذبه های تاریخی شهرستان داراب به شمار می آیند که به همراه جاذبه های طبیعی، مکان های دیدنی شهرستان داراب را تشکیل می دهند.
صنایع و معادن
عمده ترین صنایع در این شهرستان در ارتباط با کشاورزی برقرار شده‌اند و عمده‌ترین کارخانه‌های این شهرستان کارخانه‌ها و کارگاه های پنبه پاک کنی و کارگاه های قالی‌بافی است. این کارگاه‌ها و کارخانه‌ها در جذب کارگر و تولید کار و گرداندن چرخ های اقتصادی منطقه تاثیر به سزایی دارند. در کوه های منطقه داراب معادن گچ و سنگ های ساختمانی وجود دارد که به روش های دستی و مکانیکی مورد بهره برداری قرار می گیرند.
کشاورزی و دام داری
اساس و بنیان اقتصاد شهرستان داراب بر کشاورزی و صنایع دستی استوار‌است. کشاورزی این منطقه از رونق نسبی برخوردار بوده و به روش صنعتی انجام می شود. نوع کشت آبی و منابع آب کشاورزی چاه ژرف و نیمه ژرف،‌ کاریز، چشمه و رودخانه است. عمده ترین فرآورده های کشاورزی داراب عبارتند از : پنبه، گندم، جو، مرکبات، خرما، بادام، گل سرخ، انگور و تره بار. از میان اقلام فوق مرکبات، خرما، انگور، گل سرخ، بادام، گندم، پنبه ( پس از پاک شدن در کارخانه‌های‌پنبه‌پاک‌کنی‌داراب)صادر می شود. در این منطقه دام داری به شیوه سنتی انجام می گیرد و تولیدات آن که انواع فرآورده های لبنی و دامی از قبیل گوشت،‌ پوست، لبنیات و… می باشد به مصرف داخلی می رسد.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان داراب از شمال به شهرستان های نیریز و استهبان، از خاور به سعادت آباد ( از بخش های شهرستان بندر عباس در استان هرمزگان )از جنوب به شهرستان لار، و از باختر به شهرستان های جهرم و فسا محدود است. این شهرستان تنها از یک بخش مرکزی تشکیل شده است. مهم ترین رودخانه این شهرستان به نام رود بار معروف است. شهر داراب مرکز شهرستان داراب در 54 درجه و 32 دقیقه طول جغرافیایی و 28 درجه و 45 دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی 1140 متری از سطح دریا واقع شده و هوای آن معتدل مایل به گرم و خشک است. شهرستان داراب در سرشماری سال 1375 جمعیتی معادل 210935 نفر داشته است. زبان اهالی‌داراب‌فارسی، ترکی و عربی است و بیش‌ترمسلمان و شیعه مذهب هستند. مسیرهای دسترسی به این منطقه را راه داراب – فسا به طول 110 کیلومتر و راه داراباستهبان به طول 75 کیلومتر تشکیل می‌دهند. مرکز شهرستان در 270 کیلومتری جنوب خاوری شیراز و در مسیر راIه کهکم - مقاری قرار دارد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
کلمه دار در زبان فارسی به معنی پرورنده است. دارآب به معنی پرورنده آب، به علت فراوانی چشمه های آب گوارا و رودهای بسیار به این منطقه اتلاق شده است. داراب از شهرهای قدیمی استان فارس است که قبل از اسلام « دارابگرد» نام داشته و خرابه های آن در پنج کیلومتری جنوب شهر داراب فعلی قرار دارد. ولایت دارابگرد (دارابجرد)، خاوری ترین ولایت فارس بود که تقریبا همان ولایت شبانکاره که در دوره مغولان از فارس جدا شد و حکومتی جداگانه پیدا کرد، است. در افسانه های ایرانی، بنای شهر دارابگرد را به داراب نسبت داده اند. مرکز داراب در دوره خلفای اسلامی، شهر دارابگرد یا دارابجرد ثبت شده است. در آغاز قرن ششم هجری، قسمت عمده شهر دارابگرد ویران شد و تنها قلعه ای محکم که در وسط شهر بود، باقی ماند. هم زمان با استیلای اتابکان سلغری بر فارس، سلسله دیگری در قسمت خاوری این ایالت یعنی در ناحیه سرحدی بین فارس، کرمان و خلیج فارس که مشتمل بر بلاد دارابگرد، نیریز، ( ایگ یا ایج )،‌ طارم و اصطهبانات بود، به قدرت رسید و این نواحی را که در آن زمان شبانکاره نام داشت، به تصرف خود در آورد. این سلسله، مرکز حکومت را از دارابگرد به دارکان (زرکان) که در جنوب قلعه ایگ واقع شده است، منتقل کرد.


نقشه گوگل - داراب


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018