نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان خوی

خوی یکی از شهرستان های استان آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال این استان واقع شده است. شهرستان خوی به واسطه شرایط خاص جغرافیایی دارای چشمه های آب معدنی متعددی است که این چشمه ها از جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می آیند. خوی منطقه ای کشاورزی محسوب شده و آب مورد نیاز آن از رودها و چاه های عمیق تامین می شود. وجود مساجد قدیمی، کلیساها، بازار قدیمی خوی، قلعه های قدیمی، برج ها، کاروان سراها، حمام ها و اماکن قدیمی حکایت از پیشینه ی غنی تاریخی این منطقه دارد. سفرنامه نویسان در تعریف این منطقه نوشته اند "هنگامی که به شهر خوی می رسیم صحنه دگرگون می شود؛ مسافر از دور نوک ساختمان ها و گنبدهای زیبای این شهر را در هوا معلق می بینند. اگر ورود مسافران هم زمان با فرا رسیدن پاییز باشد عطر گل های وحشی و منظره میوه ها بهترین یاد آور خرمی و زیبایی این شهر است. دیدن روی مردمانی سر خوش و شاداب و خوشدل و خوش بیان، به مسافران نوید می دهد که در این جا به سرزمین متمدنی گام نهاده اند". خوی سرزمین مردمانی خوش رو و صبور است که آوازه مهمان نوازی آن ها در سرتا سر منطقه شهره است.
مکان های دیدنی و تاریخی
شهرستان خوی به واسطه شرایط خاص جغرافیایی دارای چشمه های آب معدنی متعددی است که این چشمه ها از جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می آیند. وجود مساجد قدیمی، کلیساها، بازار قدیمی خوی، قلعه های قدیمی، برج ها، کاروان سراها، حمام ها و اماکن قدیمی حکایت از پیشینه غنی تاریخی این منطقه دارد.
صنایع و معادن
صنایع این شهرستان به دو گونه ی کارخانه ای و دستی رواج دارد. صنایع دستی رونق خاصی دارد و قالی بافی و گلیم بافی مهم ترین صنایع این منطقه است. تبدیل پشم به نخ، دباغی پوست و جاجیم بافی نیز از دیگر صنایع دستی خوی محسوب می شود. عمده ترین صنایع کارخانه این این شهرستان را نیز؛ صنایع غذایی، نساجی، چاپ و انتشارات، چرم سازی، تهیه اشیای فلزی و چوبی‌، وسایل حمل و نقل و صنایع غیر فلزی معدنی تشکیل می دهند. هم چنین بیش ترین معادن این شهرستان؛ معادن نمک و سنگ نمک است که در کارخانه های اطراف تبدیل می شوند.
کشاورزی و دام داری
خوی منطقه ای کشاورزی محسوب شده و آب مورد نیاز آن از رودها و چاه های عمیق تامین می شود. گندم، جو، چغندر قند، آفتابگردان، توتون، ‌تنباکو، گیاهان علوفه ای، بنشن، ‌سیب، انگور، گلابی، انار و…. مهم ترین محصولات این شهرستان به شمار می آیند. دام داری نیز در کنار کشاورزی از مشاغل اصلی مردم این ناحیه محسوب می شود. دام داری در این ناحیه به صورت سنتی رواج دارد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
خوی در زبان کردی به معنای نمک است و به واسطه وجود معادن نمک؛ این منطقه، به نام خوی معروف شده است. خوی را که به علت استقرار در محلی پست اصطلاحا«خوی چوخوری» نیز می نامند، در طول تاریخ ‌از اهمیت نظامی و تجاری ویژه ای برخوردار بوده است. خوی امروزه یکی از مناطق مهم استان آذربایجان غربی بوده و دارای آثار تاریخی متعددی است. محل اولیه خوی «چورس» کنونی یا «دروازه ماکو» بوده که در اثر حمله مغولان منهدم و ویران شده است. شهرستان خوی تاریخچه نسبتا طولانی دارد. این منطقه هنگامی اهمیت یافت که جنگ معروف چالدران بین شاه اسماعیل صفوی و سلطان سلیم خلیفه عثمانی، در منطقه سیه چشمه در گرفت. بعدها فتح علی شاه با راهنمایی ژنرال گاردان حصار محکمی اطراف آن بنا نهاد. پیش از اسلام شعبه ای از بزرگ راه معروف ابریشم که خاور را به باختر متصل می نمود، از خوی عبور می کرد. در صدر اسلام نیز راهی که سرزمین های عربی را به ماورای خزر، ارس، اردبیل و مرکز آذربایجان وصل می کرد، از خوی می گذشت.
مشخصات جغرافیایی
خوی یکی از شهرستان های منطقه ی آذربایجان غربی است که در ناحیه ی شمال این استان واقع شده است. مرکز این شهرستان در 44 درجه و 58 دقیقه درازای خاوری و 38 درجه و 33 دقیقه پهنای شمالی در ارتفاع 1180 متری از سطح دریا واقع شده است. شهرستان خوی از شمال به شهرستان های ماکو و چالدران؛ از جنوب به شهرستان سلماس از خاور به مرند در استان آذربایجان شرقی و از باختر به مرز ایران و ترکیه محدود می شود. خوی در 130 کیلومتری شمال ارومیه و در مسیر راه اصلی مهاباد - مرز بازرگان قرار گرفته است. شهر خوی در جلگه ای قرار دارد که رود قطور چای مناطق جنوبی و رود الند مناطق باختری آن را آبیاری می کند. آب و هوای این منطقه معتدل و خشک است. راه های دسترسی به این منطقه عبارت اند از:
- راه اصلی به سوی خاور خوی - تبریز به درازای140 کیلومتر.
-راه اصلی به سوی جنوب خوی - ارومیه به درازای 130 کیلومتر.
-راه فرعی به سوی شمال خاوری خوی - قره ضیا ء الدین به درازای 48 کیلومتر.
-راه فرعی به سوی باختر خوی - مزر ایران و ترکیه به درازای 60 کیلومتر.
-راه فرعی به سوی شمال باختری خوی - سیه چشمه به درازای 110 کیلومتر .
-راه آهن سراسری تهران – ترکیه.


مساجد و مدارس مذهبی در شهرستان خوی

آرامگاه ها ، امامزاده ها و زیارتگاه ها در شهرستان خوی

کلیساهادرشهرستان خوی


عمارات و محوطه های باستانی در شهرستان خوی

کاروانسراها ، دروازه ها و بازارها در شهرستان خوی

قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان خوی

نقشه گوگل - خوی


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018