نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان خرمشهر

می‌گویند که ازده شهری که اردشیر در خوزستان و بین النهرین ساخته است، یکی بهمن اردشیر است (یهمن‌شیر) که گویا امروز سرزمین خرم شهر و آبادان را در بر می گیرد و رودی بنام بهمن شیر از میان آن می گذرد. تحقیقات معروف دیولافوآدمورگان عمر تمدن در خوزستان را به عصر عیلامی‌ها مربوط می داند. خرم‌شهر در 120 کیلومتری جنوب باختری شهرستان اهواز و14 کیلومتری شمال باختری آبادان قرار دارد. در دوره ساسانی شهری بین خرم‌شهر و آبادان کنونی به نام بندگبان (جبان) وجود داشته است. تا پیش از جنگ تحمیلی، خرم‌شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و بازرگانی و ارتباط با دریای آزاد ثروت عظیمی را در خود جای داده بود. وجود تجارت‌خانه‌های بزرگ و نمایندگی شرکت های بزرگ کشتی‌رانی، به‌خرم‌شهر چهره یک بندر بین المللی بخشیده بود و ساکنانش به زبان فارسی، عربی و دیگر زبان های خارجی آشنایی داشتند. اهالی بومی خرم‌شهر به بافت حصیر، سبد خرما و عبا مشغول هستند. حصیر، سبد بادبزن دستی و نظایر آن را از برگ درخت خرما و عبا را از پشم بز می بافند. از محوطه‌های تاریخی منطقه‌می‌توان‌به بندرسرق‌که مرکز صادرات شیشه و مصنوعات سفالی و دستی است، اشاره کرد. شهرک ولی عصر، ساختمان هلال احمر، مسجد ولی عصر، کاخ فیلیه و مسجد جامع خرم‌شهر از دیگر آثار دیدنی شهرستان خرم شهر به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
تا پیش از جنگ تحمیلی، خرم‌شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی و بازرگانی و ارتباط با دریای آزاد ثروت عظیمی را در خود جای داده بود. وجود تجارت‌خانه های بزرگ و نمایندگی شرکت های بزرگ کشتی‌رانی، به خرم‌شهر چهره یک بندر بین المللی بخشیده بود و ساکنانش به زبان فارسی، عربی و دیگر زبان های خارجی آشنایی داشتند. عموما ساکنان این شهر به کار در بخش های خدمات، کشاورزی (خرما و مرکبات) و صنایع (باغبانی، حصیربافی و صنایع دیگر) مشغول بودند، در نتیجه توسعه حمل ونقل و ساخت بارانداز افزایش یافت. ایجاد تاسیسات نفتی در خوزستان باعث ترقی و رونق اقتصادی فوق‌العاده منطقه شد اما جنگ نابرابر سال 1980 به این شهرستان آسیب رسانده و چهره شهر خرم‌شهر را که عروس شهرهای خوزستان لقب داشت به کلی تغییر داد. امروزه شهربازسازی کامل شده و علاوه بر زیبایی های تاریخی و باستانی آن موزه جنگ نیز در آن به نمایش در آمده و عموم مردم خرم‌شهر با آسایش و راحتی، به سامان بخشیدن وضعیت اقتصادی و بازرگانی شهرستان بلاش می کنند و در این راه موفقیت های بسیاری هم به دست آورده اند.
کشاورزی و دام داری
عمده ترین محصول کشاورزی این شهرستان خرما و مرکبات است. کمربندی از درختان نخل به پهنای 400 متر شهر خرم‌شهر را از سایر قسمت های استان جدا می سازد. دام‌داری در منطقه رواج داشته و انواع محصولات حیوانی از قبیل لبنیات، پوست، پشم از فرآورده های این بخش است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان خرم‌شهر با مساحتی حدود 4552 کیلومتر مربع در انتهای جنوب باختری استان خوزستان، در محل پیوستن رود کارون و اروند رود واقع شده است. این شهرستان از شمال به اهواز، از خاور به شادگان، از جنوب به آبادان و از باختر به کشور عراق محدود است. بلندی خرم‌شهر از سطح دریا 3متر و آب و هوای این شهرستان به علت نزدیک بودن به عربستان و عراق تحت تاثیر بادهای گرم و خشکی است که از این سو می وزند. رطوبت نسبی موجود در این ناحیه به علت نزدیکی به اروند رود و خلیج فارس در تمام فصل ها بالا است. از خرم‌شهر به شهرهای اهواز و آبادان راه آسفالته وجود داشته و فاصله هوایی آن تا تهران 660 کیلومتر مربع است. انتهای راه آهن سرتاسری ایران، محور تهران – خرم شهر به درازای 1070 کیلومتر، به خرم شهر منتهی می‌شود.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
در محل پیوستن رود کارون و اروند رود در حدود خرم‌شهر کنونی، شهر کهن‌تری به نام «بیان» وجود داشته که تا سده 4 هـ. ق نیز آثاری از آن بر جای بوده است. این شهر پیش از اسلام «بارما» نام داشت و به قول مورخان در زمان خلافت عمربن خطاب تبدیل به «بیان» شده است. شاید واژه «بیان» معرب «پیان» باشد که در زبان خوزی به معنی مردان است. پس از ویرانی شهر پیان در نزدیکی ویرانه های آن یعنی در جایی که با جدا شدن کانال عضدی از بهمن شیر، گونه شمال خاوری جزیره آبادان پدید آمده است و اکنون نیز به نام محرزی معروف بوده و جزو حومه خرم‌شهر است، شهری کوچک به نام محرزه (مهرزه یا محرزی) نباشد که پس از شهر بیان، سالیان دراز بندرگاه کشتی های بازرگانی و پایگاه داد و ستد و مبادله کالا بود. خرم‌شهر از دیدگاه تاریخ نگاران بازمانده شهر بیان و محرزه یا محرزی و آخرین مولود پیوست گاه کارون و اروند رود است. عیلامیان در محلی که کارون به خلیج فارس می ریخت شهری به نام «ناژیتو» بنا کرده بودند تا دروازه کارون را پاس‌داری کنند. پس از آن هخامنشیان در سرچشمه رود کارون، آبادی دیگری به نام «آگینس» بنیاد نهادند. پس از ناژیتو و آگینس نوبت پاسداری این دروازه مهم که با گذشت زمان تا جای خرم‌شهر کنونی پیش آمده بود به شهر بیان و محرزه رسیده و روزگار شهرهای ناژیتو، آگینس و محرزه یکی پس از دیگری پایان یافت و چنان که گفته شد سرزمین بارما بعدها نام های محرزه، محمره به خود گرفت و سرانجام نیز عروس کنونی شهرهای خوزستان، خرم‌شهر جایگزین آن ها شد. این شهرستان که در گذشته به نام بندر محمره معروف بود از 2 قرن پیش، دلیل اهمیت سوق الجیشی فوق العاده مورد توجه استعمارگران قرار گرفت و تا کنون چندین بار به اشغال قوای خارجی در آمده است. امپراطور عثمانی در سال 1883 میلادی، انگلیسی ها در سال 1875 میلادی و ارتش متجاوز عراق در سال 1980 خرم‌شهر را اشغال کرده اند. سرنوشت تاریخی خرم‌شهر که پر از فراز و نشیب است، به تنهایی گویای اهمیت این سرزمین به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی است.


طبیعت در شهرستان خرمشهر

نقشه گوگل - خرمشهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018