نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان جهرم

فردوسی در شاهنامه از جهرم نام برده است. شهرستان جهرم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروز آباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال باختر به شهرستان شیراز و از جنوب خاور به شهرستان لار محدود می شود. مهم ترین صنعت دستی این شهرستان قالی بافی است به طوری که یکی از ارکان مهم رشد اقتصاد شهرستان جهرم را تشکیل داده و هر ساله نیمی از این محصولات را که شامل قالی، جاجیم و گلیم است که به شهرهای دور و نزدیک صادر می‌شود. زیربنای اقتصادی شهرستان جهرم را کشاورزی و باغ‌داری، دام‌داری و قالی‌بافی تشکیل می‌دهد. طبعابازرگانی نیز در همین سمت و سو حرکت می کند و مرکبات، خرما و تره بار، قالی، جاجیم، پنبه و بادام مهم ترین اقلام صادراتی جهرم را تشکیل می دهد. از این محصولات مقداری نیز به خارج صادر می شود.
مکان های دیدنی و تاریخی
گردشگاه بونیز ازمهم ترین جاذبه های طبیعی منطقه است. مسجد جامع جهرم از آثار دوره صفوی است و در جنوب شهر جهرم روی تپه ای باصفا آتشکده قدمگاه دیده می شود که بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است و از جمله آثار باستانی و دیدنی منطقه به شمار می آیند. مقبره جاماسب حکیم نیز از دیگر جاذبه های تاریخی منطقه است که به دوره ساسانی مربوط می شود.
صنایع و معادن
صنایع و کارخانه‌‌های موجوددر این شهرستان بیش‌تر در ارتباط با محصولات کشاورزی هستند. کارخانه‌های مربوط به صنایع‌غذایی و کارخانه‌های تهیه مصالح ساختمانی مهم ترین کارخانه های این شهرستان را تشکیل می دهند. معادن گچ، شن، ماسه سنگ و به طورکلی مصالح ساختمانی در این منطقه وجود دارد.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی و باغ‌داری در این شهرستان به صورت سنتی و نیمه صنعتی است‌اما به علت موقعیت خاص جغرافیایی، باغ داری پایه اصلی اقتصاد این شهرستان به حساب می آید که در این میان، باغ‌های مرکبات و خرما از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار هستند. مرکبات، خرما، گندم، جو، برنج، بنشن، تره بار از مهم ترین محصولات جهرم است. دام‌داری در این شهرستان بیش‌تر بر روش سنتی صورت می گیرد، اما در اطراف شهر جهرم دام‌داری های مدرن جهت پرورش گاوهای نژاد اصیل (الشتاین) اختصاص دارد. دام و فرآورده های دامی از تولیدات این بخش به شمار می‌آیند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان جهرم از شمال به شهرستان فسا، از باختر و جنوب به شهرستان فیروز آباد، از خاور به شهرستان داراب، از شمال باختر به شهرستان شیراز و از جنوب خاور به شهرستان لار محدود می شود. شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در 53 درجه و 33 دقیقه طول جغرافیایی و 28 درجه و 30 دقیقه عرض جغرافیایی و بلندی 1050 متری از سطح دریا واقع است. شهرستان جهرم از چهار بخش مرکزی،‌ خفر،‌ سیمکان، کردمان تشکیل شده است. رودخانه های قره آغاج سیمکان و شور از مهم ترین رودخانه‌های منطقه است. هوای شهرستان جهرم به طور کلی گرم و در نواحی کوهستانی معتدل بوده و جمعیت شهرستان جهرم در سرشماری سال 1375 برابر 197128 نفر برآورد شده است. مردم منطقه به زبان فارسی با گویش های محلی سخن می‌گویند و مسلمان و شیعه مذهب هستند. کشاورزی و صنایع دستی از مشاغل عمده اهالی به شمار می‌آیند. مسیرهای ارتباطی این منطقه‌عبارت اند از:
- راه جهرملارستان به طول 280 کیلومتر
- راه جهرمشیراز به طول 180 کیلومتر
- جهرم – قطب آباد به طول 20 کیلومتر
فرودگاه کوچکی نیز در شمال جهرم ساخته شده است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
جهرم از شهرهای بسیار قدیمی ایران است که نام قبلی آن «گهرم» بوده است. فردوسی در شاهنامه از آن در عصر ساسانیان یاد کرده و نام دلاور ایرانی یعنی کهرم بر آن نهاده است. هم چنین در تاخت و تاز اسکندر از جهرم نام می برد و این شهر را در عصر پادشاهی بهرام گور دشتی بی آب می خواند. جهرم یا کهرم به معنای جای گرم است. به استناد نوشته های استخری، ابن بلخی و حمدالله مستوفی، جهرم قلعه ای بزرگ، معروف به خورشه و خورشاه داشت که فاصله آن تا شهر،‌ پنج فرسخ بود. بانی این قلعه، خورشه، عامل خلفای بنی امیه در جهرم بود. این قلعه بعدها به همت خواجه نظام الملک ) وزیر مشهور سلجوقیان ( تعمیر و مرمت شد. پس از پیروزی اعراب این شهر را جهرم خواندند.


طبیعت در شهرستان جهرم

مساجد ومدارس مذهبی درشهرستان جهرم

نقشه گوگل - جهرم


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018