نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان تفت

شهرستان تفت در هجده کیلومتری جنوب‌باختری استان یزد قرار دارد و یکی از مناطق خوش آب و هوای استان یزد است. بیش‌تر فضاهای این شهرستان، به ویژه در محلات قدیمی، را باغ‌هاتشکیل می‌دهند. بافت کلی و قدیمی تفت، باغ ـ محله و خانه ـ باغ است. 65% جمعیت این شهرستان به کشاورزی و باغ‌داری اشتغال دارند. در تاریخ یزد، همواره آب تفت زبان‌زد عام و خاص بوده و اکنون نیز کوچه‌ای به نام «آب‌تفت» در شهرستان یزد وجود دارد که نشانه‌ای از توجه به طراوت شهرستان تفت است. شهرستان تفت یکی از بزرگ‌ترین مراکز پرورش کرم ابریشم و تولید انار در استان است و انار آن به مناطق مختلف صادر می‌شود.مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان را گیوه دوزی و قالی بافی تشکیل می‌دهد. قالی‌های این منطقه با طرح کاشانی بافته می‌شوند. زنان روستایی با ابزار ساده رویه گیوه را می بافند و یا به قول خودشان می چینند. ماده اولیه گیوه نخ پنبه ای است پس از مرحله بافت؛ بایستی رویه به تخت دوخته شود. کار تهیه تخت و دوخت به وسیله مردان انجام می‌شود. گیوه های این منطقه از شهرت زیادی در استان برخوردار هستند. مراکز دیدنی این منطقه را آب‌انبار سرده، آب‌انبار برسه، سنگ‌قبر صفی قلی بیک، حسینیه شاه‌ولی، سنگ قبر خانش بیگم، خانقاه یا بقعه شاه خلیل ثانی، مسجد شاه ولی، حسینیه غیاث‌آباد، مسجد و حسینیه محله گرمسیر، قلعه گرمسیر، مسجد شاه یحی، مسجد جامع بیدا خوید،‌مسجد شیخ علی بنیمان، مسجد توران پشت، بقعه سیدگل سرخ توران پشت، بقعه پیر مراد توران پشت، بقعه چهل دختران توران پشت، بقعه شیخ جنید توران پشت، مزار توران پشت، قلعه شواز، مسجد اسلامیه (فراشاه) تشکیل می‌دهد.
مکان های دیدنی و تاریخی
درختان کهن‌سال، آتشکده‌های زرتشتی، آسیاب و دژ پهلوان، حسینیه شاه ولی خانقاه و مسجد شاه ولی، آب‌انبار سرده، آب‌انبار برسه، سنگ‌قبر صفی قلی بیک، سنگ قبر خانش بیگم، خانقاه یا بقعه شاه خلیل ثانی، حسینیه غیاث‌آباد، مسجد و حسینیه محله گرمسیر، قلعه گرمسیر، مسجد جامع بیدا خوید،‌ مسجد شیخ علی بنیمان، مسجد توران پشت، بقعه سیدگل سرخ توران پشت، بقعه پیر مراد توران پشت، بقعه چهل دختران توران پشت، بقعه شیخ جنید توران پشت، مزار توران پشت، قلعه شواز، مسجد اسلامیه (فراشاه) از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان تفت به شمار می‌آیند.
کشاورزی و دام داری
با توجه به استعداد ناحیه؛ بیش تر مردم تفت کشاورز و باغ‌دار هستند. از فرآورده‌های کشاورزی این منطقه می توان گندم، جو، بنشن، تره بار، انار، هلو، زردآلو، گوجه و گردو را نام برد که انار تفت فراوان و از کیفیت خوبی برخوردار بوده و به نقاط دیگر صادر می شود. مردم این شهرستان همراه کشت به دام‌داری نیز می پردازند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان تفت،در کنار راه یزدشیراز در باختر استان قرار دارد. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان یزد، از باختر به شهرستان های یزد و ابرکوه، از جنوب به شهرستان های ابرکوه و مهریز و از خاور به شهرستان مهریز محدود می‌شود. بلندی مرکز شهرستان تفت از سطح دریا، 1560 متر است. این شهرستان ناحیه ای کوهستانی است و بیش از 60 درصد روستاهای آن، در دامنه کوه ها قرار دارند. آب و هوای تفت نیمه بیابانی است، که به دلیل قرار گرفتن در دامنه شیرکوه نسبت به یزد، دارای تابستان های ملایم تر و بارندگی بیش تری است. بیش ترین درجه حرارت، در تابستان 34 و کمترین آن در زمستان 12 درجه سانتی‌گراد است. رطوبت در تابستان 15 درصد و در زمستان 30 درصد بوده و میانگین بارندگی سالیانه برف 70 سانتی‌متر و باران تا 60 سانتی‌متر است. مردم این شهرستان مسلمان شیعه و آریایی نژادند و به زبان فارسی و لهجه شیرین محلی یزدی سخن می گویند. زرتشتیان ساکن در این شهر با گویش ویژه خودشان سخنی می گویند. تفتی ها، مردمی پاک اندیش، سخت کوش، درستکار، ‌متدین و مهمان نواز هستند. مسیرهای ارتباطی این منطقه به اطراف عبارتند از:
- راه تفتیزد به سوی شمال خاوری و به درازای 20 کیلومتر
- راه تفت – ده نو – ده شیر به سوی باختر و سپس به سوی جنوب
- راه تفت – ترزجان به درازای 24 کیلومتر
- راه تفت – منشاد – ده بالا
- راه تفتابرکوه به درازای 150 کیلومتر
فاصله هوایی شهر تفت تا تهران، 520 کیلومتر است
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
تفت منطقه‌ای باستانی با پیشینه‌ای دراز است. این شهر از هر لحاظ با یزد پیوند تاریخی داشته و نامش همیشه با آن، همراه بوده است. شهر تفت را، که زادگاه علامه تفتازانی است، به دلیل وجود چشمه «نصیری» در پای «چنار سرده»، «تفت نصیری» نیز نامیده اند. واژه تفت، در اوستا «تفته» به معنی «گرم شده»است. مردم تفت بر این باورند که به دو دلیل این شهر تفت نامیده می‌شود. یکی به دلیل وجود تفته کوه در جنوب شهر، که هنگام تابش خورشید، بسیار داغ و سوزان شده و به اصطلاح محل تفتیده می شود و دیگر سبد و طبق میوه که در گویش محلی به آن ها «تفت» می گویند، که هر دو مورد درست بوده و کاربرد دارند. در دیگر فرهنگ ها تفت به معنی قهر و غضب، خرام و خرامان، گیاه دارویی که خوردن بیخ آن مانند تاتوله جنون آورد، نیز آمده است.


نقشه گوگل - تفت


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018