نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان تربت حیدریه

شهرستان تربت‌حیدریه در مرکز استان خراسان‌رضوی واقع‌شده است. این شهرستان در سرشماری عمومی نفوس ومسکن 1375 هـ . ش، 339،240نفر بوده است. مردم‌تربت حیدریه متدین و سخت کوش بوده و از نژاد آریایی هایی هستند. آن‌ها از گذشته های دور در این منطقه ساکن شده‌اند و به آب و خاک و شهروندان خود علاقه‌مند هستند. زبان مردم تربت حیدریه فارسی است به گویش محلی تربتی سخن می گویند.
بیش ترآن ها مسلمان و پیرو مذهب‌شیعه‌جعفری‌ هستند. مهم‌ترین‌صنایع‌دستی‌ شهرستان‌ تربت‌حیدریه ‌را‌ فرش‌بافی، پشم‌ریسی، نمدمالی، ابریشم کشی، ابریشم تابی و شعر بافی تشکیل می‌دهد. شعربافی یا دست بافی در شهرستان تربت حیدریه رایج است. این هنر‌ از گذشته‌های دور یکی از مشاغل صنعتی بوده و به گونه‌ی خانگی و کارگاهی دیده می‌شود. کارهای برک بافی، فرت بافی، ابریشم بافی را می توان در این رده به شمار آوردکه‌مهم‌ترین تولید آن‌حوله، چادرشب، بقیچه، پوشاک زنانه محلی، رومیزی و رخت‌خواب پیچ است. ابریشم کشی نیز در شهرستان تربت حیدریه به ویژه در دهستان بایگ موفق بوده و پیله های تولیدی منطقه و یا خریداری شده از گیلان و مازندران به روستای بایگ آورده می‌شود و در بیش‌تر خانه های این روستا با استفاده از دستگاه‌های ابریشم کشی (چرخانه) تبدیل به نخ ابریشم می شود.این هنر تنها در روستای بایگ تربت حیدریه برای حدود 1200 خانواده روستایی اشتغال با درآمد کافی به وجود اورده است. پیله‌های خریداری شده از نقاط دور در این روستا ابریشم کشی شده و به شهرهای فرش‌بافی مانند: کاشان، اصفهان، نایین، کرمان … فرستاده می‌شود. نمدمالی نیز از هنرهای دستی پررونق استان خراسان رضوی به ویژه تربت حیدریه است نمد در اصل گونه‌ای فرش است که از پشم تهیه می‌شود و از رخنه رطوبت و سرما به خوبی جلوگیری می شود. نمد در گونه‌های گوناگون برای مصرف‌های گوناگون و نقش های رنگارنگ آماده می‌شود مانند: سراندازی، سرعلمی، فرلیک (خلیک) برای چوپان، روانداز اسب و شتر، نمد کردی، چهار عینه (چارینه).
آرامگاه‌دژتربت، آرامگاه شاه سنجان، آرامگاه شیخ ابوالقاسم کردکانی، آرامگاه قطب، بناهای اسحاق‌خان، بی‌بی حسینیه، حوض انبار (شیر چهارسو)، خرابه های جیزد، رباط بی‌بی، رباط شریف، مزار بوری آباد، مسجد جامع پیشین و مسجد جامع رشتخوان از جمله مکان های تاریخی و دیدنی شهرستان تربت حیدریه به شمار می روند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان تربت حیدریه، با پهنه ای حدود 23.888 کیلومتر مربع، در شمال استان خراسان رضوی،‌ از نظر جغرافیایی در 35 درجه و 16 دقیقه پهنای شمالی و 59 درجه و 14 دقیقه درازای خاوری و بلندی 1370 متری از سطح دریا قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان های‌فریمان، مشهد و نیشابور، از باختر به شهرستان کاشمر، از خاور به شهرستان های تربت جام، تایباد و خواف و از جنوب به شهرستان های خواف و گناباد محدود است. آب و هوای این شهرستان، در بخش های کوهستانی سرد و معتدل و در نواحی جنوب باختری نیمه بیابانی است. راه های دسترسی به این منطقه عبارت اند از:
- راه آسفالته تربت حیدریهمشهد، به درازای 140 کیلومتر
- راه‌ آسفالته تربت حیدریهکاشمر به درازای 76 کیلومتر
- راه شنی تربت حیدریه – شهر نو، به درازای 115 کیلومتر
- راه شنی تربت حیدریه – صنوبر، به درازای 20 کیلومتر
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
تربت حیدریه از گذشته های دور تا کنون «زاوه»، «تربت زاوه»، «تربت»، «تربت حیدری»، «تربت حیدریه» و «تربت اسحاق خان» نامیده شده است. «زاوه» شهر و مرکز دشتی است که به تربت حیدریه سرشناس است. این شهر تا روزگار مغول و چندی پس از آن نیز، زاوه نامیده می شده است. «زو» نام پسر تهماسب پیشدادی است که به معنی دریا و شکاف نیز آمده است. «uzava» در اوستا به معنی یاری کننده است. بر این اساس می توان دریافت که در گذشته همانند امروز، در ناحیه زاوه، آب زیرزمینی و روی زمینی بسیاری وجود داشته است. از این رو می توان گفت‌که واژه «زاوه» به معنی محلی آب خیز، سرزمینی پر آب و دشتی بر روی سفره بزرگ آب است. زاوه در روزگار مقدسی (375 هـ . ق) روستایی بیش نبود. بعدها شهری زیبا در آن جا بنا نهاده شد و آن شهر را نیز، زاوه خواندند. پس از آن به دلیل به خاک سپردن قطب الدین حیدر - عارف سرشناس ابتدای قرن هفتم هجری قمری و بنیان گذار فرقه حیدری - در این محل، شهر را به نام آرامگاه او«تربت زاوه»،‌ «تربت حیدری» و «تربت حیدریه» نامیدند.
تربت حیدریه، پیش از اسلام از شهرهای معتبر ساسانی بوده و از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. این شهر در 31 هـ . ق، به دست عبدالله بن عامر گشوده شده به دست مسلمانان افتاد. پس از آن، صفاریان و سپس سامانیان بر خراسان، از جمله تربت حیدریه دست یافتند. این شهر در زمان قطب الدین حیدر، یعنی در سده 6 و اوایل سده 7 هـ . ق گسترش یافت، اما در اثر یورش مغول به ایران و هم چنین در سده 8 هـ . ق با یورش تیمورلنگ آسیب زیادی دید. در اوایل دوران صفوی، خراسان از جمله تربت حیدریه، دچار فتنه اوزبکان قرار گرفت، تا این که در 910 هـ . ق، شاه اسماعیل به خراسان لشگر کشید و تاخت و تاز اوزبک ها با کشته شدن شاهی بیگ پایان یافت. پس از درگذشت شاه اسماعیل در 930 هـ . ق، اوزبک ها بار دیگر نا آرامی هایی را در این ناحیه به وجود آوردند که سال ها به درازا کشید. در 1007 هـ . ق، شاه عباس اوزیک ها را تا آمودریا پس نشانده امنیت و آرامش نسبی را به این ناحیه باز گرداند. در اواخر این دوران، اوزبک ها و افغان ها به سرزمین های خاوری ایران، از جمله ناحیه تربت حیدریه دست انداختند. نادرشاه افشار پس از به دست گرفتن حکومت ایران، اوزبک ها و افغان ها را از ایران بیرون راند.


مساجد در شهرستان تربت حیدریه


قلعه ها و آتشکده ها در شهرستان تربت حیدریه

بندها و پلها در شهرستان تربت حیدریه

آرامگاهها و امامزاده ها در شهرستان تربت حیدریه


نقشه گوگل - تربت حیدریه


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018