نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان بهبهان

بهبهان در جنوب خاوری خوزستان و در 205 کیلومتری اهواز و در نزدیکی شهر تاریخی ارجان واقع شده است. پس از ویرانی ارجان مردم آن در محل بهو(بهبهان) به معنای قصری که اطراف باغ باشد شهر جدید را بنا کردند. نخستین نشانه‌های حضور انسان در این دشت به هزاره ششم پیش از میلاد باز می‌گردد. شهرستان بهبهان یکی از شهرستانهای استان خوزستان است که از شمال باختری به شهرستان رامهرمز و از شمال خاوری به شهرستان کهگیلویه از خاور به شهرستان گچساران از جنوب به بندر دیلم و از باختر به بخش هندیجان محدود می شود. از جاذبه های تاریخی این منطقه می‌توان: آرامگاه ارجان، نقش برجسته های دوره اشکانی در تنگ سروک، حمام دوره سلجوقی، خرابه های دو پل و یک بند، خرابه های آتشکده خیرآباد و راسته بازار را نام برد.
صنایع و معادن
صنایع شهرستان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی و کارخانه ای تقسیم می شود. صنایع ماشینی نیز شامل صنایع سبک (صنایع غذایی، چوب و وسایط حمل و نقل) و صنایع سنگین (صنایع مربوط به نفت و انواع معادن و سنگهای ساختمانی) می شود. کارخانه سیمان، آجر ماشینی، ملامین سازی، ظروف آلومینیوم، کابینت‌سازی و قندسازی از مهم ترین کارخانه‌های این منطقه محسوب می‌شوند. از منابع و معادن زیر زمینی این شهرستان می توان به نفت، سنگ های آهک، سنگ گچ، خاک، رس، شن و ماسه و مواد اولیه برای تولید سیمان اشاره کرد. وجود زمین های حاصل خیز برای کشاورزی، پتانسیل کافی منطقه برای دامداری، غنی بودن از لحاظ معادن و منابع زیرزمینی و شکوفایی صنایع اعم از صنایع دستی و ماشینی سبک و سنگین، بازرگانی این منطقه را رونق بسیار بخشیده و برخی از مردم این شهرستان دارای شغل بازرگانی هستند.
کشاورزی و دام داری
این شهرستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی (گرمسیری) و وجود رودهای کارون و خیرآباد و داشتن خاک قابل کشت، امکانات مساعدی را برای گسترش بخش کشاورزی دارا می باشد. انواع محصولات کشاورزی غذایی و محصولات کشاورزی صنعتی در این منطقه به عمل می آید. مهمترین محصولات این شهرستان گندم، جو، برنج، پنبه، چغندر قند، کنجد، بزرک و انواع صیفی جات بوده و این شهرستان به لحاظ آب و هوای مساعد، شرایط رشد و رویشی را برای تمام محصولات یاد شده را دارا است. دام‌پروری در این منطقه رواج داشته و عمدتا به صورت دامپروری سنتی می باشد که به‌وسیله طوایفی از ایلات در کهکیلویه و ترک قشقایی صورت می گیرد. محل قشلاق این ایلات همیشه بهبهان بوده و از گذشته این شهر، مرکزی برای دادوستد ایلات به شمار می رفته است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بهبهان باوسعت 4/3743 کیلومتر مربع مساحت در منتهی الیه جنوب خاوری استان خوزستان واقع شده است. مرکز آن شهر بهبهان است که ازنظرجغرافیایی بین 30 درجه و 36 دقیقه ی پهنای شمالی و 50 درجه و 14 دقیقه و 15 ثانیه ی درازای خاوری نسبت به نصف النهار گرینویچ قرار دارد. این شهرستان از شمال به استان کهکیلویه و بویر احمد و رامهرمز از خاور به استان کهکیلویه و بویر احمد، از باختر به شهرستان بندر ماهشهر از جنوب به استان بوشهر محدود می باشد. آب و هوای بهبهان در همه فصول به جز تابستان معتدل و در تابستان گرم است. براساس سرشماری سال 1375 جمعیت شهرستان بهبهان 164074 نفر برآورد شده است.راه های شهرستان بهبهان عبارتند از:
مسیر راه بندر دیلمبهبهان – را مشیر به درازای 300 کیلومتر که بهبهان در کیلومتر 80 این مسیر از بندر دیلم واقع شده است.
بهبهان – رامهرمز به درازای 80 کیلومتر
بهبهان – امیدیه به درازای 65 کیلومتر
بهبهان دارای فرودگاه نیز می باشد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
این ناحیه در روزگار باستان وجود داشته ومرکز حکومت آن «ابز قباد»، «قباد قره» و «ارگان» نام داشت. شهر ارجان در روزگار ساسانیان در 12 کیلومتری بهبهان بنا گردید. بعد از ویرانی ارجان مردم به بهبهان فعلی نقل مکان کردند. در قرن چهارم هجری به گفته مورخین شهر ارجان پر جمعیت و آباد شده و ارگان خزانه فارس و عراق و بارانداز خوزستان و اصفهان شد. امروزه به گویش محلی بهبهان را «بهبو» می‌گویند. واژه «بهو» به معنی کوشک است. به نظر می رسد آن عده از مردم ارجان که به کوشک دشت آمده و آن جا ساکن شده بودند، از خانه هایی به سبک خانه های ارجان بنا کرده که بهتر از بهو بوده اند. از این رو آن را «بهبو» یعنی بهتر از کوشک گفته اند. «بهبهو» به مرور زمان گسترش یافته و « بهبهان » شده است. برخی از مورخان وجه تسمیه بهبهان را چنین نوشته اند که ساکنان اولیه این شهر در بهون یا سیاه چادر زندگی می کرده اند. بعدها خانه هایی ساختند که بهتر از بهون بود و آنرا «به» از«بهان» و بعد بهبهان نامیدند. به هر حال بهبهان در قرن هشتم هجری قمری شکل شهر به خود گرفت و از آن پس در شمار یکی از شهرستان های استان فارس و بعد استان خوزستان در آمد. مقدسی در وصف آن می نویسد :
ارجان ( بهبهان ) ولایتی است بس مهم، ‌دشتی و کوهستانی و دریایی پر از درختان نخل، انجیر و زیتون، ‌نعمت های آن فراوان است. یاقوت حموی درباره آن چنین می گوید:
نخستین کسی که ارجان را احداث نمود، قباد ابن فیروز بود، زمانی که با رومیان جنگید دستور داد شهری در مرز فارس و خوزستان احداث کنند و آن را «ایزقباد» نام نهاد.


نقشه گوگل - بهبهان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018