نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان بندر لنگه

بندر لنگه یکی از مهم‌ترین شهرستان‌های استان هرمزگان به شمار می‌آید. واژه لنگه، در فرهنگ ما به معنی تا، فرد، تک، یکتا، بی همتا، و نادر آمده است. بنا به پاره ای روایت ها، نام پیشین این منطقه به دلیل وجود مروارید مرغوب و زیاد در آب های آن، شهر یا «بندر مروارید» بوده، که به مرور زمان به بندر لنگه تغییر یافته است.این‌شهرستان از سوی شمال به شهرستان لار و لامرد، از خاور به شهرستان بندرعباس، از باختر به شهرستان کنگان و از جنوب به خلیج فارس محدود است. کشاورزی‌ بندر لنگه به دلیل نبودن آب شیرین بیش تر به گونه دیم است. اگر چه این شهرستان در گذشته صادرکننده فرآورده‌های کشاورزی بوده است اما در حال حاضر این کار رونق چندانی ندارد. از مهم‌ترین صنایع دستی این شهرستان می‌توانیم به بافتن لباس‌های محلی به شیوه‌ی دستی اشاره کنیم. بیش ‌تر زنان این شهرستان در اوقات بیکاری به این حرفه اشتغال دارند و لباس های محلی به مصرف زنان و دختران می‌رسد.حصیردستی نیز یکی از صنایع دستی این شهرستان است که در روستاهای اطراف بندر لنگه تولید می‌شود که فاقد مرغوبیت در مقایسه با صنایع دستی میناب است ولی از این جهت بیش‌تر مصرف محلی دارد. گلابتون دوزی شهرستان بندر لنگه یکی دیگر از صنایع دستی این منطقه است که در مقایسه با میناب و بندرعباس دارای مزیت ها و برتری‌های نسبی است. خوس (خوصی) دوزی، کم دوزی، ساختن قفس ماهیگیری دگرگور، از دیگر صنایع دستی این منطقه به شمار می‌آید.
ماهی که صید آن در شهرستان بندر لنگه رواج دارد، یکی از کالا های صادراتی و از منابع مهم و خوراک اصلی مردم این شهرستان است و بیش تر ماهی صید شده به مصرف خوراک روزانه کرانه نشینان و مردم شهرها و روستا های گوناگون ناحیه می رسد. صید مروارید نیز از کار های مهم مردم جزیره کیش شهرستان بندر لنگه بوده که از این راه درآمد زیادی به دست می آورند. در گذشته گونه های مروارید مرغوب با درخشندگی و رنگ های گوناگون در آب های حوزه بندر لنگه صید می شد و بندر لنگه مرکز بزرگ صید و داد وستد مروارید بوده است. مروارید های این شهرستان از نظر گونه، درشتی، جنس، زیبایی، شفافیت و رنگ، در سراسر جهان کم نظیر بوده اند . هم‌چنین برخی از کالا های صادراتی سایر شهرستان های کشور از این بندر به شیخ نشین های حوزه خلیج فارس صادر می شود.
سواحل‌نیلگون‌خلیج فارس، جزیره‌ی بسیار زیبای‌کیش، جزیره‌ی بسیار با صفای قشم،تپه‌های پیرامون کنگ، درختان تاریخی، بازارهای متعدد خرید در بخش‌ها و شهرهای مختلف‌ این منطقه، آب انبارهای قدیمی، آرامگاه زیارت یا زیارت خضردرشمال بندر کنگ، بازمانده مسجد کهنه، برج گرددرون دریا، بناهای تاریخی در جنوب باختری شهر کهنه لنگه، بندرگاه شهرحریره در جزیره‌کیش، حسینیه بنگی، حسینیه بی‌بی هاشمیه، حسینه غضنفری، خانه سعدی، خانه فکری، خرابه‌های تالار بازمانده دژ پرتغالی‌ها،دژلشتان یا لشتون در 6 کیلومتری شهر بندر لنگه، سفال های سده 4تا 7 هـ . ق درجزیره کیش، سفال‌های سلادون(سفال سخت سبز رنگ) و اسگرافیاتو(سفال با نقش کنده) : سراسر بخش باستانی کیش، شهر باستانی کیش درجزیره کیش، ظرف های لعاب دار با نقش های سیاه و آبی بر زمینه نخودی درجزیره کیش، کاخ حریره در جزیره کیش، کاروان‌سرایی با مسجد دو طبقه در بندر کنگ، لنگرگاه در 5/2 کیلومتری کرانه، مسجد افغان، در شهر بندر لنگه، مسجد امام علی در شهرستان لنگه، مسجد جمعه، مسجد حاجی خداداد، مسجد سید عبدالقادر( دردوره زندیه) ، مسجد شهر پیشین کیش، مسجدغیاث و مسجد و مناره ملک بن عباس‌در نزدیکی دریا از جمله مکان‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
کارگاه‌ها و کارخانه‌های کنسرو ماهی، پودرماهی، سردخانه، کارگاه تولید قایق‌های فایبر گلاس، کارخانه کشتی سازی وصنایع سنگین در این منطقه ایجاد‌شده است. ازمهم‌ترین معادن شهرستان بندر لنگه که به گونه پراکنده در بستک، تدرویه، پل غار، … وجود دارند‎؛ می‌توان سنگ گچ، سنگ لاشه و شن و ماسه را نام برد. منابع نفت حوزه جزیره لاوان این شهرستان به نام های رسالت، رشادت و سلمان، از دیگر منابع معدنی شهرستان لنگه به شمار می روند. در جزیره کیش نیزمعدن گوگرد و زرنیخ، وجود دارد.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی‌ بندر لنگه به دلیل نبودن آب شیرین بیش تر به گونه دیم است. اگر چه این شهرستان در گذشته صادرکننده فرآورده‌های کشاورزی بوده است اما در حال حاضر این کار رونق چندانی ندارد. مهم ترین فرآورده های زراعی آن مرکبات (لیمو، نارنگی)، خرما، گندم ( آبی و دیم)، جو، تره‌بار، سبزی، جالیز، نباتات علوفه ای و دانه های روغنی هستند. دام‌داری این شهرستان به گونه‌ی سنتی است و رونق چندانی ندارد و مردم آن به پرورش گوسفند، بز و گاو می پردازند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بندر لنگه، با پهنه ای حدود 6/15038 کیلومتر مربع، در کنار آب های شمالی خلیج فارس، در باختر و جنوب باختری استان هرمزگان، در 36 درجه و 35 دقیقه ی پهنای شمالی و 54 درجه و 50 دقیقه ی درازای خاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا 5/13 متر است. این شهرستان از سوی شمال به شهرستان لار و لامرد، از خاور به شهرستان بندر عباس، از باختر به شهرستان کنگان و از جنوب به خلیج فارس محدود است. این ناحیه به دلیل نزدیکی به دریا، رطوبت بالایی دارد، به طوری که اندازه رطوبت در تابستان تا 100 درصد و در زمستان 50 تا 60 درصد است. میانگین درجه حرارت سالانه این منطقه، 26 درجه سانتیگراد وبارندگی در سال های گوناگون متغیر است. این شهرستان از لحاظ پوشش گیاهی دارای گونه های رستنی گرمسیری است که دربخش های بلند می رویند و مهم ترین آن ها، سدر( کنار)، گز، نخل، کهور، مورد، آویشن( آوشن)، بادام کوهی، گون، انجیر، میخک وحشی، بید، خرزهره، آفتاب پرست، جم، زیتون گرمسیری و سریش است.
ماهی که صید آن در شهرستان بندر لنگه رواج دارد، یکی از کالا های صادراتی و از منابع مهم و خوراک اصلی مردم این شهرستان است و بیش تر ماهی صید شده به مصرف خوراک روزانه کرانه نشینان و مردم شهرها و روستا های گوناگون ناحیه می رسد. صید مروارید نیز از کار های مهم مردم جزیره کیش شهرستان بندر لنگه بوده که از این راه درآمد زیادی به دست می آورند. در گذشته گونه های مروارید مرغوب با درخشندگی و رنگ های گوناگون در آب های حوزه بندر لنگه صید می شد و بندر لنگه مرکز بزرگ صید و داد وستد مروارید بوده است. مروارید های این شهرستان از نظر گونه، درشتی، جنس، زیبایی، شفافیت و رنگ، در سراسر جهان کم نظیر بوده اند . هم‌چنین برخی از کالا های صادراتی سایر شهرستان های کشور از این بندر به شیخ نشین های حوزه خلیج فارس صادر می شود.
شهرستان بندر لنگه، در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1375 هـ . ش، 156930 نفر جمعیت داشته، که از این شمار 81272 نفر مرد و 75658 نفر زن بوده اند. مردم بندر لنگه دارای نژاد آریایی و سامی بوده و به زبان فارسی با گویش محلی بندری سخن می گویند. همه آنان مسلمان سنی شافعی و شیعه جعفری می باشند. مردم این شهرستان میهمان نواز، سخت کوش، مقاوم و متدین هستند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
واژه لنگه، در فرهنگ ها به معنی تا، فرد، تک، یکتا، بی همتا، و نادر آمده است. بنا به پاره ای روایت ها، نام پیشین این شهر به دلیل وجود مروارید مرغوب و زیاد در آب های آن، شهر یا «بندر مروارید» بوده، که به مرور زمان به بندر لنگه تغییر یافته است. بعضی بر این باورند، که شهر لنگه به دلیل آبادانی، بزرگی و نفوس زیادی که داشته است، به لنگه یا لنگه دنیا سرشناس بوده و خواسته اند بگویند بندر لنگه، لنگه و همانند دنیاست. شماری نیز می گویند که لنگه همتای بندر بمبیی هندوستان می باشد و به همین جهت نام لنگه بر این بندر نهاده شده است. بعضی بر این باورند که لنگه در عربی لنجه، به معنی«بادیه نشین» و «ییلاق» است و چون آب و هوای این بندر نسبت به دیگر نقاط خلیج فارس بهتر بوده و مردم سرزمین های جنوبی خلیج فارس، تابستان را در بندر لنگه می گذرانیدند، به این محل لنجه گفته اند، سپس لنجه تبدیل به لنگه شده و واژه لنگه، فارسی شده لنجه است. بندر لنگه در روزگار هخامنشیان « گوگانا » نام داشته است. اگر «گوگانا»، بندر لنگه امروزی باشد، تاریخ بنای آن، از روزگار هخامنشیان تا کنون به بیش از 2500 سال می رسد. محمد ابراهیم کازرونی، وقایع نگار زمان محمد شاه قاجار، از این بندر، که پنج هزار خانوار داشته و بسیار آباد بوده به عنوان عروس بنادر، یاد کرده است. در روزگار کریم خان زند(1163- 1193 هـ . ق) طایفه عرب قواسمی پس از کسب اجازه از خان زند، در این شهر ساکن شدند که وجود آن ها به دلیل مهارت در دریا نوردی سبب رونق بازرگانی و آبادانی این شهر گردید.
بستک، از شهرستان‌های استان هرمزگان، با قدمتی تاریخی، در قدیم محلی برای استراحت کاروانها بوده است. شهر بستک در منطقه‌ای کوهستانی قرار دارد که از شمال و غرب به استان فارس و از شرق و جنوب به استان هرمزگان متصل می باشد. طول جغرافیائی شهر بستک 54 درجه و 23 دقیقه و عرض آن 27 درجه 14 دقیقه است.
طاق نصرتی در بستک به نام طاق بستک که به فراخور تاجگذاری محمدرضاشاه پهلوی ساخته شده بود. این طاق را پس از انقلاب 57 ویران کردند.ارتفاعش از سطح دریا 2120 گز می باشد. بستک از شمال به شهرستان لار و از جنوب به شهرستان بندر لنگه و از سوی شرق با فاصله دوری در حدود 300 کیلومتر به بندر عباس محدود است. این شهر در استان هرمزگان قرار دارد اما تا سال 1334 جزء استان فارس بوده است. بستک پیشینه تاریخی و سیاسی طولانی دارد. دارای بیش از یکصد روستا بوده، که در سال 1364 بخش وسیعی از روستاهای منطقه به نام روئیدر از بستک جدا شد و به بخش خمیر پیوند دادند و در سال 1370 تعدادی دیگر از روستاها در حوالی لمزان از بستک جدا شد. در امارت دبی یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی محله ای وجود دارد که بنام محله ی " بستکیه " معروف است
دهستان کوخرد یکی از دهستان‌های ایران واقع در استان هرمزگان است که در شهرستان بستک ودر مرکز بخش کوخرد قرار دارد. براساس اطلاعات موجود در مرکز آمار ایران در 54 درجه و 29 دقیقه طول شرقی و 27 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده است. ارتفاع متوسط این دهستان از سطح دریا 298 متر است. جمعیت: براساس آمار سال 1372 خورشیدی 6523 نفر می باشد. دهستان کوخرد در فاصله‌ی 45 کیلومتری جنوب شرقی شهر بستک و در 23کیلومتری شهر جناح و بر سر راه اسفالت سراسری و ارتباطی بندر لنگه با شهرستان لار واقع شده است.
فاصله دهستان کوخرد تا بندر لنگه 125 کیلومتر و تا شهر لار 155 کیلومتر می باشد.
جاده ارتباطی بین استانی لار - بندر لنگه درست از وسط دهستان می گذرد و دهستان را به دو قسمت می‌کند که تأثیر زیادی برتوسعه‌ی فضایی ـــ کالبدی بافت دهستان و نیز گسترش واحدهای خدماتی ـــ تجاری داشته است.
در غرب دهستان کوخرد ـــ دهستان هرنگ واقع می باشد که دومین دهستان‌های بخش کوخرد می باشد، و در شرق کوخرد روستای چاله قرار دارد. در جنوب کوخرد کوه خآب و در شمال کوخرد کوه ناخ قرار دارد.
دهستان کوخرد یکی از قدیمی ترین دهستان‌های بخش کوخرد و شهرستان بستک می باشد، که از گفتاره کهن سالان روایت است که کوخرد ((گبر)) نشین زرتشتی نشین بوده، و پنج هزار سال قبل از اسلام تاریخ دارد و در زمان قدیم به نام سیبه معروف بوده است. دهستان کوخرد در 2 کیلومتری شمال رودخانه مهران واقع می باشد.
روستاهای تابعه
پر احمد، دیخور، مهران، مزاجان، کوخرد، عالی جان، گریند، کوردان، آسو، بربار، بار، بدمستان، تخت گرو،(نخل گرو)، صالح آباد (شهرک فجر)، لاور شیخ، پر درو، بار ترک، تشتو، کنارزرد، چارون، چاله ،تلخ اطهر، کوران، لاوردین، یُرد در تابعیت شهرستان بستک می باشد.
در آن زمان مرکز بلاد یا منطقه روستای کوخرد (سیبه) بود، ودر آن دوران افرادی بنام حاکم زندگی می کردند، قلعه وقشون هم داشتند واز مردمان فقیر هفتاد یا هشتاد روستای توابع باج و خراج می گرفتند و ازاین راه امرار معاش می کردند، نخلستان‌های اطراف بستک وزمینهای کشت دیم به کُوخِردی‌ها تعلق داشت، هرسال یک بار از کوخرد افرادی به بستک می آمدند ودرختان میوه را غرس می کردند،
کوخرد قدیمی ترین مناطق شهرستان بستک است. آثار و بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد که گویا این قدمت وتاریخ می باشد. دهستان کوخرد که تاریخ گذشته آن به دوره قبل از اسلام بر می‌گردد بدین صورت در زبان عامیان وجود دارد که مردمانی در شهر بزرگی بنام ((سیبه)) زندگی می کردن که این مردمان بر اثر سیلی عظیم که از آبراه‌های کوه‌های شمال آن کوه ناخ بوجود آمده از بین رفته‌اند و تعدادی باقی مانده‌اند که بنای روستای کوخرد را نهادند.
در این دهستان آثار بسیاری از گذشتگان دور مردمان شهر سیبه بدست آمده است.آثار تاریخی گوناگونی نیز وجود دارد که هر عابری یا هر شیفته تاریخی به سوی او می شتابد.


نقشه گوگل - بندر لنگه


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018