نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان بندر ترکمن

این شهرستان بامساحت 1576 کیلومتر مربعی خود ، از شمال به جمهوری ترکمنستان ، از شرق به شهرستان های گنبدکاووس و آق قلا ، از غرب به دریای خزر و از جنوب به شهرستان کردکوی محدود است . شهرستان بندرترکمن در جلگة وسیع گرگان و دریای خزر واقع شده است . و شبه جزیره میانکاله نیز در محدوده آن قرار دارد . پوشش گیاهی جلگه علاوه بر محصولات کشاورزی ، چمن زارهایی هستند که به صورت مراتع قشلاقی مورد استفاده دامداران قرار می‌گیرند . در شبه جزیره میانکاله و با تالاب های ساحلی در درختچه های گز ، تمشک ، اناروحشی و گیاهان آبزی ، پوشش گیاهی منطقه را تشکیل می دهند . رودخانه مهم این شهرستان گرگان رود است که از بخش میانی شهرستان عبور کرده و به دریای خزر می ریزد . این شهرستان با دوبخش و سه دهستان و دو شهر بندرترکمن و گمیشان ، دارای 125890 نفر جمعیت است . بیشتر ساکنان ترکمن هستند . قبایل ترک اغوز که ریشه سلسله ترکمن ها هستند در قرن دهم میلادی وارد مناطق ترکمن صحرا شدند . در همان روزگار با گسترش دین اسلام به منطقه گرگان و دشت جمعی از ترک های اغوز اسلام آوردند . این ها گروهی بودند که بعدها به ترکمن شهرت یافتند . ترکمن به معنای ترک و ایمان یا ترک با ایمان بوده و بیانگر وجه تمایز اغوزهای مسلمان از اغوز های غیر مسلمان است البته برخی بر این باورند که وجه نامگذاری ترکمن این بوده که آنان ترک نیستند ، بلکه از بعضی از جهات شبیه آنانند . به همین علت آنان را ترکمان به معنای مانند ترک نامیده اند . ترکمن های ایرانی که در گرگان و دشت به سر می برند . به دو قبیله عمده یموت و گوکلان منسوبند . که به نوبه خود به تیره های جزء و دسته ها کوچک تری تقسیم می‌شوند . این قبایل و دسته ها ، رئیس خاصی ندارند هرچند که هر تیره یک بزرگ ریش سفید دارد . اما این مقام برای او منشأ اثر و قدرت نیست بلکه او تنها به علت سن زیاد و تجربه و نفوذ شخصی اش به چنین مقامی می رسد . بنای هستة اصلی بندرترکمن در 1306 ه.ش در محلی که قرارگاه نظامی بوده گذاشته شد و نام شهر بندر شاه را در خود گرفت
. سپس عواملی از قبیل : اسکان عشایر ، احداث راه آهن ، احداث بندر ، سازمان های متعدد و ایجاد تسهیلات شهری موجب رشد و توسعه سریع این شهر گردید . نقشه این شهر بر اساس اصول شهرسازی طراحی شده و خیابان های عریض ، موازی و عمود بر هم دارد . زبان مردم شهرستان بندرترکمن ترکمنی بوده و مذهبشان هم سنی حنفی است . گمیشان دیگر بخش شهرستان بندرترکمن ، از نظر مساحت قسمت اعظم آن را تشکیل می دهد . بیشتر مردم این منطقه ترکمنند . سابقة شهرنشینی در گمیشان به دو قرن می رسد و تا اواخر دوره قاجاریه هم پرجمعیت ترین ابادی های دشت گرگان بود . نام گمیشان ، برگرفته از اسم تپه ای شمالی این شهر است که گمش دفه ( تپه نقره ای ) نامیده می‌شود. در این شهرستان کشاورزی با فعالیت دامداری توأمان بوده و مراتع شمال گرگانرود و اراضی ساحلی دریای خزر برای چرای دام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد . هم چنین با کمک چته های عمیق ، برنج هم به صورت پراکنده کشت می‌شود . علاوه بر این صید انواع ماهی های خاویار واستخوانی با توجه به تاسیس شیلات در بندر ترکمن و احداث کارگاههای تهیة خاویار و سشردخانه متعدد در آشورادة میانکاله نقش مهمی در تأمین درآمد اهالی ایفا می‌کند . در این شهرستان صنایع دستی نظیر : قالی ، قالیچه ، پشتی ترکمنی که بافت آن به دو روش سنتی و خانگی انجام می‌گیرد . هم چنان معمول و متدواول است . وجود دیوار دفاعی گرگان ( دیوار انوشیروان – قزل آلان ) و مجموعه ای از تپه های باستانی ، گویای دیرینه بودن سکونت انسان در این دیار است . از مزار های این شهر زیارتگاهی است که به بهاءالدین نقشبندی نسبت می دهند . اهالی ترکمن و قزاق منطقه هر جمعه به زیارت این زیارت گاه می‌روند . از دیگر مزارهای این شهرستان هم می توان از زیارتگاه آقا امام نام برد . از دیدنی های شهرستان بندرترکمن ، دوشنبه بازار ترکمن است . در این بازار ، انواع کالاها از صنایع دستی گرفته تا کالاهای لوکس داخلی و خارجی عرضه می شود . دیگر جاذبه های گردشگری این شهرستان عبارتند از تالاب گمیشان و صیدگاه های مجاور آن که با وجود پرندگان ابزی و کنار ابزی ، پیوسته چشم انداز طبیعی و زیبایی آن افزوده می‌شود . این تالاب که در حاشیة شرقی دریای خزر و در ضلع غربی شهر گمیشان واقع شده ، می‌تواند به عنوان مرکزی مهم برای مطالعات زیست محیطی و مشاهدة پرندگان و فعالیت های اموزشی ، گردشگری ، علمی و اقتصادی در استان گلستان باشد . شبه جزیره آشوراده هم با داشتن موقعیت جزیره ای در بخش ساحل شرقی دریای خزر ، چشم انداز جالبی دارد . اسکلة تجاری بندرترکمن هر چند که در جهت برقراری ارتباط با بندرگاه های جمهوری ترکمنستان ایجاد شده و از نظر حمل و نقل دریایی موقعیت اقتصادی را برای آن رقم زده ، ولی دارای موقعیت گردشگری نیز است . میدان سوارکاری ، چشمة گل آلود نفت لیجه از دیگر مناطق مهم این شهرستان از نظر گردشگری اند .
بندر ترکمن یکی از شهرستان های استان گلستان است که هوای آن معتدل و مرطوب است. بیش ترین درجه حرارت این شهرستان در تابستان ها 45 درجه بالای صفر و کم ترین آن در زمستان ها 3 درجه بالای صفر است. میزان متوسط بارندگی سالیانه 550 میلی متر و میزان رطوبت نسبی در این ناحیه به حدود 65 درصد می رسد. شهرستان بندر ترکمن به علت پایین بودن از سطح دریا جلگه‌ای کاملاً هموار بوده و فاقد هر گونه بلندی است. برخی ازانواع رستنی ها عمده‌ترین پوشش گیاهی شهرستان بندر ترکمن را تشکیل می دهد.
مجموعه تالاب گمیشان به دلیل تنوع زیستی، وجود گیاهان آبزی و کنار آبزی و به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیکی با ارزش از گونه های مختلف پرندگان، آبزیان و گیاهان آبی اهمیت یافته است. این تالاب در 60 کیلومتری شمال باختری گرگان پس از گذر از گرگان، بندر ترکمن، گمیشان و خواجه نفس واقع شده است. مشاهده بیش از 20 گونه ماهی و 100 نوع پرنده که تعدادی از آن ها نیز نادر هستند، از جمله جلوه های تماشایی تالاب گمیشان می باشد. علاوه بر این گمیشان به عنوان یک منطقه تفریحی، آموزشی در سطح کشور مطرح است و همه ساله در فصول مختلف سال علاقه مندان بی شماری را به سوی خود جذب می کند. گونه های مختلف پرندگان از قبیل اردک کبک، تیهو، قرقاول و پرندگان دریایی از عمده ترین پرندگان این منطقه هستند و جانوران مختلف از جمله روباه،‌ شغال، گرگ، خرگوش و خرس نیز از جمله مهم ترین پستانداران این شهرستان محسوب می شوند.


نقشه گوگل - بندر ترکمن


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018