نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان بناب

درباره شهرستان بناب
بناب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که در ناحیه ی جنوب باختری این استان واقع شده است. خاک حاصل خیز به همراه آب فراوان و کاردانی و تلاش مردم این سرزمین زمینه های مساعدی برای کشاورزی و رونق اقتصادی به وجود آورده است. وسعت باغ های میوه و مزارع غلات، حبوبات و صیفی جات نمایان گر رونق کشاورزی آن است. مجسمه ی دخترک انگورچین وسط میدان اصلی شهر بناب؛ به گونه ای خاص انسان را متوجه می سازد که در یک منطقه ی کشاورزی قرار دارد. باغ های میوه و تاکستان های سرسبز محصولات متعددی دارند و رونق و سرسبزی این ناحیه را سبب شده اند.
شهرستان بناب از نظر صنعتی دارای کارخانه های ریسندگی، بافندگی، قالی بافی، پتوبافی، موزاییک سازی، و کارخانه های مواد غذایی است.
سراسر خاور بناب را ارتفاعات سهند فرا گرفته و چشم اندازی کوهستانی به منطقه بخشیده است. دریاچه ارومیه، تالاب ها و جزایر موجود در منطقه از جاذبه های طبیعی این شهرستان به شمار می روند. وجود کاروان سراها، راسته بازارها و میدان های بزرگ نیز نشانه ی سابقه درخشان و شکوفایی اقتصاد این منطقه است.
مسجد جامع مهرآباد با مناره ای بلند که نگاه هر تازه واردی را به خود جلب می کند، قلعه معروف ضحاک، تپه های باستانی و گورستان های قدیمی از مکان های تاریخی و دیدنی این شهرستان به شمار می آیند.
کشاورزی و دام داری بناب در جلگه ای آبرفتی در دامنه های کوهستان سهند و صوفی چای و رسوبات ساحل دریاچه ارومیه ساخته شده است و دارای آب فراوانی است. بنابراین به لحاظ کشاورزی ازرونق زیادی برخوردار است. غلات، انگور، کشمش، بادام، گردو، برگه زردآلو، از مهم ترین محصولات این شهرستان اند که از نظر اقتصادی بسیار پر اهمیت هستند. دام داری و دام پروری نیز از مهم ترین فعالیت های اقتصادی بناب به شمار می آیند. دام داری در این منطقه از دیرباز به علت موقعیت جغرافیایی و وجود مراتع سرسبز رونق و بازدهی خوبی داشته است. پرورش دام که توسط عشایر و روستاییان صورت می گیرد؛ بیش تر شامل: گاو، گوسفند،‌ و گوساله است علاوه بر آن پرورش طیور به شیوه های سنتی و صنعتی شامل:پرورش مرغ و خروس، غاز، بوقلمون و اردک می شودکه در حد خودکفایی تولید می شود.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
بناب به معنای سرزمینی است که ریشه اش در آب و یا نزدیک آب است. این منطقه از دیرباز از مراکز پیشرفته و با سابقه فرهنگی بوده است. این منطقه قبل از حمله مغول بسیار آباد و پررونق بود. چنان که ‌درارتفاعات جنوبی گورستان های منطقه قره قشون، آثاری مربوط به قرن های هشتم و نهم هجری به دست آمده است. هم چنین آثار و بقایای بناهای تاریخی نشان گر آبادانی بناب در دوره صفویه است. با وجود این که بناب از شهرهای مهم آذربایجان است از نقطه نظر اقتصادی، سیاسی و تاریخی پیوسته تحت تاثیر مراغه بوده است. مشخصات جغرافیایی شهرستان بناب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که در ناحیه ی جنوب باختری این استان واقع شده است. این منطقه از سمت شمال به عجب شیر، از سمت باختر به مراغه، از سمت خاور به دریاچه ی ارومیه و از سمت جنوب به شهرستان ملکان محدود می شود.
شهر بناب مرکز شهرستان بناب از شهرستان های مهم استان آذربایجان شرقی است که در کرانه های خاوری دریاچه ارومیه و در مسیر جاده تبریز به مراغه و کردستان و آذربایجان غربی قرار گرفته است. فاصله بناب تا تبریز 114 کیلومتر و تا مراغه 19 کیلومتر و ارتفاعش از سطح دریا 1290 متر است. بناب در درازای خاوری 46 درجه و 03 دقیقه و پهنای شمالی 37 درجه و 20 دقیقه قرار گرفته است. این منطقه آب و هوایی معتدل با تابستانی گرم و مطبوع و زمستانی ملایم دارد. مسیرهای دسترسی به این شهرستان عبارتند از : ـ راه آسفالته درجه یک اصلی به سمت شمال باختری تا بخش عجب شیر به درازای 25 کیلومتر. ـ راه آسفالته درجه یک اصلی به سمت شمال خاوری تا شهر مراغه به درازای 10 کیلومتر. -‌ راه آسفالته اصلی به سمت جنوب تا شهر ملکان به درازای 25 کیلومتر.


نقشه گوگل - بناب


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018