نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان بافق

شهرستان بافق با مرکزیت شهر بافق، در فاصله یک‌صدوبیست کیلومتری جنوب‌خاوری یزد و در ارتفاع 927 متر از سطح دریا قرار دارد. مردم بافق علاوه بر استفاده از خرما، از الیاف و شاخه های این درخت پادری، بادبزن، کلاه حصیری، ریسمان تهیه می کنند. مهم ترین صنایع دستی این شهرستان را قالی‌بافی، صابون پزی، کرباس بافی، جارو، بادبزن، حصیر و پادری تشکیل می‌دهد که به مناطق دیگر نیز صادر می شود. به علت وجود درختان خرما در این منطقه؛ صنایع دستی وابسته به نخل در این شهرستان رونق فراوان دارد. هم‌چنین این شهرستان به لحاظ وجود معادن غنی بسیار دارای اهمیت بوده و شغل بسیاری از مردم آن معدن‌کاری است. شهرستان بافق از مکان‌های تاریخی و دیدنی متعددی برخوردار است. امام‌زاده عبدالله‌بن موسی‌بن‌جعفر(ع)، مسجد جامع (قرن 12 هـ.ق)، مسجد سراستخر، مسجد امام حسین(ع)، مسجد حاج حسین، مسجد چهارده معصوم(ع)، مسجد فاطمیه بافق و مسجد فاطمیه آهن‌شهر، مسجد صاحب‌الزمان(ع) مبارکه،‌حسینیه امام‌زاده و مسجدحاجی سید حسن از جمله دیدنی های این منطقه محسوب می‌شوند.
مکان های دیدنی و تاریخی
آرامگاه عبدالله‌، باغ تیتو، پیر مراد، چشمه پیروزی، خانه های پیشین، خانه های وحشی بافقی، قاضی میر جعفر، قلعه کافر، مسجد جامع، مدرسه علمیه و محله لرد از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان بافق به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
از معادن بافق می توان معدن آهن چغارت، در 14 کیلومتری شمال خاوری شهر بافق، معدن آهن چادرملو، معدن آهن سه چاهون، معدن ناریگان و معدن سرب و روی کوشک در شمال خاوری شهر بافق و معادن زیر زمینی مس، سرب، روی و زغال سنگ را نام برد.
کشاورزی و دام داری
جایگاه جغرافیایی این ناحیه سبب شده که همیشه دست‌خوش کم آبی باشد. شوره زارها نه تنها با خاک های شور و قلیایی خود، عامل رکورد کار کشاورزی می شوند، بلکه کاهش بازدهی فرآورده های کشاورزی را به دنبال دارند. با وجود این شغل بیش تر مردم بافق کشاورزی بوده است. از مهم ترین فرآورده های کشاورزی این شهرستان می توان گندم، جو، پنبه، روناس، نارنج، پسته و خرما را نام برد که هرساله مقداری از این فراورده ها به نقاط دیگر صادر می‌شود. نخلستان های بافق بیش از 400 هزار اصله درخت خرما دارند، که ‌در شکوفایی اقتصاد آن تأثیر زیادی داشته اند.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان بافق در جنوب خاوری استان یزد و در کنار راه آهن تهرانکرمان قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان اردکان، از باختر به شهرستان های یزد و مهریز، از جنوب به استان کرمان و کویر لوت و از خاور به کویر لوت محدود می گردد. آب و هوای شهر بافق، در تابستان ها گرم، اما در زمستان ها ملایم تر از دیگر نواحی استان یزد است. ریزش باران بیش تر در زمستان و بهار روی می دهد. در بخش باختر و جنوب خاوری بافق تپه های ریگ روان وجود دارد، که بلندی آن ها از چند متر تجاوز نمی کند. بزرگ‌ترین نمک زار استان یزد، یعنی کویر درانجیر و در شمال باختری این شهرستان، در اثر شوراب های رود شور به وجود آمده است. مراتع شهرستان بافق از گونه فقیر است و بالا بودن تبخیر و نامناسب بودن میزان بارندگی سبب شده است، که مراتع خوب نیز دوام چندانی نداشته باشند. مراتع لرد شیطور جزو بهترین مراتع استان یزد می باشند. طبق سرشماری سال 1375جمعیت شهرستان بافق 41835 نفر شامل 9027 خانوار بوده است، که از این شمار 20738 نفر مرد و 21097 نفر زن بوده اند. مردم بافق سخت کوش، متدین، میهمان نواز، پاک اندیش، آزاده و وطن دوست هستند. بافقی ها ایرانی الاصل و آریایی نژادند و به زبان فارسی و لهجه شیرین محلی سخن می گویند. همه مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری می باشند. فاصله هوایی بافق تا تهران 599 کیلومتر و فاصله زمینی آن تا یزد 117، تا چغارت 7، تا زرند 157، تا تهران 794، تا اردکان 17 کیلومتراست. با گشایش راه آهن بافق – بندرعباس و انجام طرح راه آهن بافق- مشهد، این شهر از جایگاه اقتصادی ویژه ای برخوردار شده و رونق تازه ای یافته است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
بافق از شهرهای پیشین و تاریخی استان یزد به دلیل جایگاه طبیعی، جغرافیایی و ارتباطی خود در دوران های گوناگون مورد توجه بوده و بارها مورد چپاول سرکشان و کشورگشایان قرار گرفته است. این شهرستان پیش از اسلام جزو قلمرو هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان بوده است. در روزگار ساسانیان منطقه یزد، از جمله شهر بافق رو به آبادانی نهاد و از جایگاه ویژه ای برخوردار شد. بافق، در روزگار عثمان بن عفان به دست مسلمانان گشوده شد و در نیمه دوم سده سوم هـ. ق، یعقوب لیث صفاری بر این منطقه دست یافت. در روزگار دیلمیان، فخر الدوله دیلمی و از سال 536 تا 718 هـ . ق اتابکان یزد بر این ناحیه حکومت کردند و نماینده ای به بافق فرستادند. در زمان آل مظفر، صفویان و حاکمان دوره تیموری، شهر بافق گسترش یافته و آباد شد. در حمله افغان ها به ایران، به مردم منطقه یزد، از جمله شهر بافق خسارت وارد شد و این شهر، به قلمرو محمود و اشرف افغان درآمد. در دوره نادرشاه افشار و جانشینان او، شهر بافق تابع ایالت یزد بود و محمد تقی خان و بازماندگانش بر این ناحیه حکمرانی داشتند.


نقشه گوگل - بافق


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018