نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان ایوان

شهرستان ایوان از شهرستان های جدید استان ایلام است که استعداد بالقوه کشاورزی و دام داری فراوان دارد. این شهرستان در حدفاصل بین ایلام به اسلام آباد و گیلان غرب قرار گرفته است. زیبایی های طبیعت این منطقه بسیار چشم گیر است و آثار باستانی آن نیز حاکی از تمدن و تاریخی دیرینه است. مردم این منطقه از ایل کلهر هستند، و به زبان کلهری گفت و گو می‌کنند.
شهرستان ایوان جزو مناطق ییلاقی استان به حساب می آید وگردشگاه ساکنان منطقه است و گردش گاه های آن مانند خوران یکی از مهم ترین پار ک های طبیعی استان است. اقتصاد ایوان مبتنی بر کشاورزی و دام داری است. آب کشاورزی از رودها و چاه های عمیق فراهم می شود. دام داری نیز هم چون کشاورزی از رونق خاصی برخوردار است و محصولات آن (فراورده های دامی) مانند روغن کردی یا روغن دان، شیر، ماست، کشک، گوشت و... به سایر شهرستان ها صادر می شود. طاق شیرین و فرهاد‏، آتشکده سه پا در بخش زرنه، غار معروف به طلسم نزدیک روستای کله جوب ، شکار گاه شره زول در کوه شره زول ایوان ودیدنی های طبیعی و زیبای آن، گردشگاه جنگلی منطقه سراب ایوان، آثار تپه تاریخی زرنه، زیارتگاه سید عبدالله در ایوان و زیارتگاه حاجی حاضر در ایوان از جمله مناطق دیدنی این شهرستان به شمار می روند. موسیقی رایج در این شهرستان همان انواع موسیقی کردی است که مورد علاقه و توجه مردم این دیار است. ایل ایوان از مهم ترین ایل های استان است و در ایوان غرب (شمال غرب ایلام )زندگی می کنند. مهم ترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در آبدانان، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره در آبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و کبیر کوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبک معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشکیل می دهند.
مکان های دیدنی و تاریخی
ایوان دارای ییلاق های مصفایی بوده و غار طلسم و گردشگاه خوران از نقاط مهم و دیدنی آن هستند. از مهم ترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی ایوان می توان به آتشکده سیاهکل، تاق شیرین و فر هاد ،قلعه شمیران، پل شیر پناه، تپه های زرنه و نرگسی، غار طلسم، بقعه حاجی حاضر، امام زاده عبدالله و... اشاره کرد.
صنایع و معادن
در این شهرستان معادن گچ، ‌شن و ماسه نیز بیش تر در اطراف رودخانه گنکیر وجود دارد. از مهم ترین صنایع دستی در شهرستان ایوان غرب می توان به بافت جاجیم، گلیم و گلیم نقش برجسته، فرش کرک و ابریشم، سیاه چادر، نمد مالی و... اشاره کرد. در این شهرستان موج بافی نیز رواج بسیاری دارد که از آن برای زیبایی منازل و رخت خواب پیچ و... استفاده می کنند و بیش تر توسط مردان بافته می شود و مواد مصرفی آن از پشم یا کاموا است.
کشاورزی و دام داری
اقتصاد ایوان مبتنی بر کشاورزی و دامداری است. آب کشاورزی از رودها و چاه های عمیق فراهم می شود و محصولات کشاورزی آن عبارتند از:‌ گندم، جو، تره بار، ذرت، سیب زمینی، گلابی، انار، انگور، هلو و زرد آلو. دام داری نیز هم چون کشاورزی از رونق خاصی برخوردار است و محصولات آن (فراورده های دامی) به سایر شهرستان ها صادر می شود.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان ایوان در درازای جغرافیایی 46 درجه و 17 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 49 دقیقه و در بلندی 1140 متری از سطح دریا قرار دارد. ایوان از شمال به شهرستان گیلان غرب، از خاور به شهرستان شیروان و چرداول">شیروان و چرداول و از باختر به کشور عراق محدود است. آب و هوای ایوان معتدل و نیمه مرطوب است. بیش ترین درجه حرارت 34 درجه و کم ترین درجه حرارت 10- و میزان بارندگی 635 میلی متر است.


طبیعت در شهرستان ایوان

آرامگاه ها ،امامزاده ها زیارتگاه ها در شهرستان ایوان

قلعه ها ،برجها و آتشکده ها در شهرستان ایوان

نقشه گوگل - ایوان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018