نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به شهرستان ایرانشهر

ایران‌شهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قبلا« فهره» یا «فهرج» نامیده می شده و در اوستا به نام «پهله» یا «پهره» نام برده شده است شهرستان ایران‌شهر در قسمت مرکزی بلوچستان در فاصله 365 کیلومتری زاهدان واقع شده است.صنعت سوزن دوزی و سکه دوزی که‌خاص استان سیستان و بلوچستان است در این منطقه ‌نیزرایج‌است.قالی‌بافی‌، گل‌دوزی، سوزن‌دوزی، پولک‌دوزی، آیینه‌دوزی، سکه‌دوزی،بلوردوزی،دکمه‌دوزی،قالیچه،چادربافی، جواهرسازی و سنج‏سازی و خامه‌دوزی نیز از جمله دیگر صنایع دستی مردم‌این شهرستان محسوب می شود. مردم این منطقه مسلمان و سنی مذهبند و به زبان‌های فارسی و بلوچی سخن می گویند. قلعه‌رندان، قلعه بمپور،قلعه قدیمی ایران‌شهر، قلعه سرباز، ناحیه بمپور و روستای چانف مکان‌های دیدنی و تاریخی ایران‌شهر را تشکیل می‌دهند.
مکان های دیدنی و تاریخی
قلعه رندان، قلعه بمپور،قلعه قدیمی ایرانشهر، قلعه سرباز، ناحیه بمپور و روستای چانف مکان‌های دیدنی و تاریخی ایران‌شهر را تشکیل می‌دهند.
صنایع و معادن
صنایع ماشینی یا کارخانه ای ایران‌شهر نوپا بوده و سیمان سازی، آجرسازی، موزائیک سازی و کارخانه های نان ماشینی را شامل می‌شود. اقتصاد شهرستان ایران‌شهر بر کشاورزی و صنایع ماشینی استوار شده است و عمده ترین صادرات منطقه را خرما، تره بار و مرکبات تشکیل می‌دهد.
کشاورزی و دام داری
ایران‌شهر به دلیل داشتن زمین های حاصل‌خیز و رودهای بمپور دامن و سرباز دارای محصولات کشاورزی گرمسیری است و با وجود وضعیت نامساعد جغرافیایی، کشاورزی فعالیت غالب تولیدی در کل شهرستان به حساب می آید. بادهای شدید و باران های سیل آسا (که سبب فرسایش خاک می شود) و سنگ های غیر قابل نفوذ کوه های منطقه، کار کشاورزان را بسیار مشکل می کند. از طرف دیگر به دلیل کمبود بارندگی و رطوبت نیاز به رودخانه، چاه ژرف و نیمه ژرف است. با وجود تمام مشکلات کشاورزی، وجود محصولات متنوعی چون گندم، جو، کنجد، توتون، تنباکو، تره بار، گیاهان علوفه ای، بنشن، مرکبات، خرما، انار، انجیر، انگور، و توت که از محصولات این شهرستان هستند، نشان از سخت کوشی و اراده مردم و غلبه بر طبیعت خشن منطقه دارد. در این منطقه دام‌داری در کنار کشاورزی جریان داشته و به صورت ییلاق و قشلاق کردن اهالی انجام می شود. واحدهای دام‌داری بزرگ، در مرکز شهرستان تأسیس شده است و فرآورده های آن نیازهای لبنی اهالی را تأمین می نماید.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان ایران‌شهر از نظر جغرافیایی در 60 درجه و 41 دقیقه درازای خاوری و 27 درجه و 12 دقیقه پهنای شمالی و درقسمت مرکزی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. ایران‌شهر از شمال به زاهدان، از باختر به بم و جیرفت، از خاور به سراوان و از جنوب به چابهار محدود شده و در منتهی الیه قسمت خاوری با کشور پاکستان هم مرز است. شهرستان ایران‌شهر در 333 کیلومتری جنوب باختری زاهدان و در مسیر راه زاهدان – بندر چابهار در 571 متری از سطح دریا قرار دارد. رود بمپور از 4 کیلومتری جنوب شهرگذشته و پس از 130 کیلومتر به هامون جازموریان می ریزد. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و در سرشماری سال 1375 این شهرستان 295456 نفر جمعیت داشته است. مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارت اند از:
راه ایران‌شهر _ خاش به سمت شمال خاوری به درازای 150 کیلومتر
راه ایران‌شهر _ چابهار به سمت جنوب به درازای 375 کیلومتر
راه آسفالته ایران‌شهر _ بم به سمت شمال باختری به درازای 372 کیلومتر
هم چنین راهی به سمت جنوب از 18 کیلومتری این راه امتداد یافته که ایران‌شهر را به درازای 385 کیلومتر به چابهار متصل می کند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
ایران‌شهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قبلا« فهره» یا «فهرج» نامیده می شده و در اوستا به نام «پهله» یا «پهره» نام برده شده است. معرب این دو کلمه «فهره» به معنای شهر بزرگ است که نشان می دهد این مکان در قدیم یکی از بزرگ ترین شهرهای بلوچستان و ایران بوده و به همین جهت آن را همواره با پسوند شهر ذکر کرده اند. ایران‌شهر در زمان حمله اسکندر، منطقه ای آباد و سرسبز بود و مورخین ایرانی نوشته اند که اگر آب و علف و خرمای پهرگ به قشون اسکندر نمی رسید، هیچ کس زنده نمی ماند. در زمان ناصرالدین شاه قاجار، والی بلوچستان به دلیل آب و هوای خوب این منطقه قلعه هایی را در آن بنا کرد. ایران‌شهر با توجه به قدمت تاریخی و گسترش تدریجی به نمونه ای از شهر معاصر تبدیل شده است.


عمارات و محوطه های باستانی درشهرستان ایرانشهر


قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان ایرانشهر

آرامگاه ها ، امامزاده ها و زیارتگاه ها در شهرستان ایرانشهر

نقشه گوگل - ایرانشهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018