نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان اهواز

اهواز قدیمی ترین شهر خوزستان و مرکز استان خوزستان است که در کتیبه های باستانی از آن نام برده شده است. این منطقه در زمان سلاطین عیلام شهری آباد و پر سکنه بوده است که به نظر می‌رسد در حملات آشور بانیپال یا اسکندر ویران شده است. این منطقه برخلاف ظاهر جدید آن که از دوره ناصرالدین‌شاه قاجار شکل گرفته ریشه‌در تمدن های عیلامی و اشکانی و ساسانی دارد. پل سفید(پل معلق)، پل سیاه(پل پیروزی)، هتل قو، کارخانه‌ریسندگی و بافندگی، علی بن میزیار اهوازی، دانشکده ادبیات (سه گوش)، کاروان‌سرا و ساباط معین التجار، پل بند شادروان اهواز، بافت قدیمی اهواز و خانه قدیمی ماپار برخی از دیدنی های این منطقه را تشکیل می دهند. در اهواز 50 کارگاه نقره کاری موجود است که لوازم آن با سبک مخصوص تهیه می شودکه مورد توجه مشتریان است. عبدالغفار نجم الملک در سفرنامه خوزستان خود می گوید: صنعت زرگری در تمام خوزستان رواج دارد، حتی در دهات و کپرهای فقیر و بیش‌تربرای ساختن گوشواره و آویز بینی و طوق گردن و خلخال و دست برنجی که فقیر و غنی استعمال می کنند. از دیگر صنایع دستی اهواز می توان مسگری، نمدمالی، عبا، حصیر و بوریا و گلیم بافی را ذکر نمود.
مکان های دیدنی و تاریخی
پل سفید(پل معلق)، پل سیاه(پل پیروزی)، هتل قو، کارخانه‌ریسندگی و بافندگی، علی بن میزیار اهوازی، دانشکده ادبیات (سه گوش)، کاروان‌سرا و ساباط معین التجار، پل بند شادروان اهواز، بافت قدیمی اهواز و خانه قدیمی ماپار برخی از دیدنی های این منطقه را تشکیل می دهند.
صنایع و معادن
از نظر صنعتی شهرستان اهواز شاهرگ حیاتی استان خوزستان محسوب می شود ودر آن کارخانه‌های و کارگاه های‌بزرگ صنایع‌غذایی، معدنی، فلزی، شیمیایی تاسیس شده است. رونق کشاورزی و صنایع در منطقه سبب رونق بازرگانی‌شده و انواع تولیدات صنعتی از قبیل ورق آهنی، لوله، پروفیل، پارچه متقال، مخازن تحت فشار و مبدل‌های حرارتی، انواع آهن آلات، نفت و تولیدات کشاورزی مانند‌ گندم، جو، تره بار، خرما از مهم‌ترین صادرات این منطقه محسوب می شود.
کشاورزی و دام داری
اقتصاد شهرستان اهواز بر اساس صنعت، کشاورزی و دام داری استوار است. از دیر باز کشاورزی در حوالی اهواز رواج فراوان داشته و سابقا زمین های رسوبی و حاصل خیز اهواز بوسیله سدهای بزرگ «بند قیر» و سد اهواز آبیاری می شده اند و در سالیان اخیر با بستن سد کارون اراضی فراوانی به زیر کشت رفته اند. از عمده ترین فرآورده های کشاورزی اهواز خرما، نیشکر، گندم، جو، برنج، ‌تره بار را می توان نام برد که از این میان خرما، نیشکر و تره بار جنبه صادراتی دارند. دامداری نیز از فعالیت های قابل توجه این شهرستان به شمار می رود که البته از تولیدات دامی، 80 درصد به مصرف نیازمندی های محلی می رسد و مازاد آن به شهرهای مجاور صادر می گردد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
اهواز قدیمی ترین شهر خوزستان است که در کتیبه های باستانی از آن نام برده شده است. نام اهواز در ابتدا (دوره عیلامیان) «اوکسین» بوده و سپس درزمان ساسانیان به «هرمز شهر» تبدیل شده است. مورخین بنای آن را به اردشیر بابکان و عده ای نیز به دوران حکومت شاپور اول و از طرفی به دوران هخامنشیان نسبت می دهند. نام اهواز با کالای شکر و پارچه در همه جهان مشهور و به بزرگی موصوف بود وبه همین جهت بعد از حمله اعراب به ایران نام آن به سوق الاهواز یعنی بازار هوزی ها تبدیل شد. البته اصل و ریشه هوز اشاره به قبیله ای بوده که در اهواز زندگی می کردند و نیز به معنی نیشکر هم آمده است. ساسانیان بناهای زیادی در اهواز و پل ها و سدهایی بر روی کارون بنا کردند، اما از قرن ششم به بعد به علت خراب شدن سدها از جمله سد شادروان و نیز جنگ ها و اغتشاشات داخلی، اهواز ویران شد و در زمان ناصرالدین شاه قاجار به رونق دوباره ای دست یافت. علت رونق این منطقه حفر کانال سوئز در مصر و توجه اروپاییان به منظور بهره برداری سیاسی به جنوب ایران بود که تحولاتی را در بازرگانی این شهر بوجود آورد. ناصرالدین شاه از این فرصت برای گسترش کشتیرانی برروی کارون استفاده کرد و توسط والی خوزستان در کنار اهواز قدیم بندر گاهی به نام بندر«ناصریه» ایجاد کرد ولی سال های بعد این شهر نام قدیمی خود اهواز را باز یافت.
جاذبه های طبیعی
مهم ترین منابع آبی شهرستان اهواز را رودخانه ها تشکیل می دهند که مهم ترین آن ها رود کارون است که از زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و پس از گذشتن از مسیر طولانی در شمال شهر شوشتر به دو شاخه تقسیم می شوند. شاخه خاوری ان با نام آب گرگاب یا دو دانگه معروف است و دیگری آب شطیط SHA.TiT یا چهار دانگه نام دارد. این رود که تنها رود قابل کشتی رانی ایران است با 850 کیلومتر درازا طویل ترین رودخانه ایران نیز محسوب می شود.
علاوه بر رودخانه کارون رودخانه های مهم دیگری مانند دز، کرخه، شاهور و کوپال نیز در این شهرستان جریان می یابد. همچنین خور، شاوور، ماله، نهربهره، نهر شاهور و نهر گاهن نیز در این شهرستان جاری هستند که ویژگی های برخی از آن ها عبارتند از:
رودخانه دز یکی از پرآب ترین رودهای ایران است از ریزابه های بی شمار و چشمه سارها و آبخیزهای ارتفاعات دهستان سربنداراک سرچشمه می گیرد و به نام رودخانه تیو از دره های پرپیچ و خم دامنه های شمالی کوه های مختلف می گذرد و پس از آمیختن با ریزابه های فراوان وارد شهرستان الیگودرز می گردد. در این جا با آب ماهون و آب سرخ مخلوط می گردد و پس از عبور از دره میان کوه های چان و مقابل گیربار رودخانه للری مخلوط می شود و به رودخانه دز تغییر نام می دهد. این رودخانه 515 کیلومتر طول دارد و یک رودخانه دایمی است که از استان های لرستان و خوزستان عبور می کند. در استان خوزستان این رودخانه مرز میان شهرستان های اهواز و شوشتر را تشکیل می دهد و در بند قیر واقع در 40 کیلومتری شمال خاوری اهواز به رودخانه کارون می ریزد.
رودخانه کرخه نیز یکی از رودخانه های دایمی استان خوزستان است که 755 کیلومتر طول دارد. این رودخانه بعد از رودخانه های کارون و سفیدرود از نظر طول سومین رود ایران محسوب می گردد. این رود از استان های کرمانشاه و لرستان و ایلام و خوزستان عبور می کند. رودخانه کرخه از آبخیزهای 34 کیلومتری جنوب خاوری کرمانشاه واقع در دهستان فیروزآباد سرچشمه گرفته و به نام رود مرک از دهستان فیروزآباد به دهستان ماهی دشت خاوری وارد می شود و پس از عبور از شهرها و روستاهای مختلف و اضافه شدن ریزابه های فراوان به آن پس از عبور از شهرستان دشت آزادگان وارد می گردد و رو به شمال باختری به سوی سوسنگرد روان می شود و از ان جا به دهستان بستان داخل می گردد و پس از عبور از شهر بستان به شاخه های چندی تقسیم گردیده و به هورالعظیم می ریزد و سرریز آن در فصل های پرباران به دجله ختم می گردد. .


طبیعت درشهرستان اهواز

آرامگاه ها،امامزادهها و زیارتگاه هادرشهرستان اهواز

نقشه گوگل - اهواز


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018