نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88


نگاهی کوتاه به اهر

اهر یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که پیش از اسلام اوزانلار نام داشته و به نام میمد نیز مشهور است. بعد از ظهور اسلام به نام اهر یا اهریچ خوانده شد که حاکم نشین قره داغ بود. شهرستان اهر در منطقه ای کشاورزی قرار گرفته و در زمینه ی کشاورزی، دام پروری و باغ داری از امکانات طبیعی و نیروی انسانی خوبی برخوردار است. در شهرستان اهر؛ جاذبه های طبیعی و تاریخی بااهمیتی می توان دید. به همین سبب این شهرستان در صنعت گردشگری نیز ایفاگر نقش قابل توجهی است. بیش تر دره ها و بلندی های شهرستان اهر؛ پوشیده از جنگل و مرتع است. جنگل های زیبای ارسباران، چشمه های آب معدنی گازدار عربشاه، آّب معدنی مشک عنبر، آب معدنی دره آبش احمد و آب معدنی آبریس همراه با سایر عوامل طبیعی از جمله رودخانه ارس، دشت اهر و تالاب ها و ارتفاعات منطقه؛ چشم انداز زیبایی از طبیعت شهرستان اهر را به نمایش می گذارند .
پیشینه ی تاریخی و گذشته ی شهرستان اهر نیز سبب وجود جاذبه های معماری و تاریخی چون: تپه های باستانی، مساجدقدیمی، قلعه ها و کاروان سراهای تاریخی در منطقه شده است. از جمله مهم ترین مکان های تاریخی شهرستان اهر می توان بازاراهر را که یکی از زیباترین بازارهای آذربایجان شرقی است، حمام کردشت و بقعه شیخ شهاب الدین اهری را نام برد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی اهر
دژ قوم ماد و رودخانه ارس مرز دولت ماد بود. اهر از شهرهای قدیمی آذربایجان است. این شهر قبل از اسلام اوزانلار نام داشت و به نام میمد نیز مشهور بود. بعد از ظهور اسلام به نام اهر یا اهریچ خوانده شد که حاکم نشین قره داغ بود. در سال 23 هجری قمری در زمان خلیفه دوم، قوای اسلام به فرماندهی بکربن عبدالله به این منطقه دست یافتند. در زمان خلافت عباسیان از سال 200 تا 222 هجری قمری بابک خرمدین در آذربایجان بر علیه خلیفه عباسی (معتصم) قیام کرده قریب به 20 سال در مقابل سپاهیان خلیفه مقاومت نمود و حماسه ها آفرید. او بزرگ ترین سرداران عرب و سپاهیان اش را که بیش از 250 هزار نفر بودند نابود کرد. در زمان حکومت شهر یاران گمنام (کنگریان، جستانیان، آل مسافر، روادیان) شهر اهر در ردیف سرزمین قهرمانان استقلال طلب ایران بود. پس از حکومت سلجوقیان و خوارزمشاهیان، در زمان اتابکان، شهرستان اهر مرکز حکومت اولاد جهان پهلوانان، اتابک آذربایجان بود و تعدادی از آنان به نام مالک اهر در ارسباران حکومت کردند. در زمان حکومت صفویه جنگ سختی بین مردم اهر و ایل بایبوردلو با قشون عثمانی در محل معروف به قانلی گول در جنوب اهر اتفاق افتاد. در دوره قاجاریه و جنگ های ایران و روس شهر اهر مرکز فرماندهی عباس میرزا نایب السلطنه بود. در سال 1228 قمری در بیماری وبای تبریز که عده بی شماری تلف شدند، محمد شاه مدتی در اهر اقامت داشت و به امور آذربایجان رسیدگی می کرد. مظفرالدین شاه قاجار در سفری به ارسباران بعضی مناظر طبیعی اروپا را با نقاط دل انگیز این منطقه مقایسه کرده است. این منطقه در برگیرنده ی شهرها، بخش ها و روستاهای زیادی است و امروزه یکی از آبادترین نواحی استان آذربایجان شرقی به شمار می رود.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان اهر در منطقه ای کوهستانی و کشاورزی قرار گرفته است. شهرستان اهر از شمال به کلیبر، از جنوب به هریس، از باختر به ورزقان و از خاور به مشکین شهر اردبیل محدود می شود. مرکز این شهرستان، شهر اهر است که در درازای خاوری 47 درجه و 06 دقیقه و در پهنای شمالی 38 درجه و 28 دقیقه و ارتفاع 1341 متری از سطح دریا و در 120 کیلومتری شمال خاوری تبریز و در مسیر جاده اصلی تبریز – مشکین شهر قرار گرفته است.
دهستان دیکله اهر
این دهستان که مرکز آن روستای چناب است و 44 روستای تابعه دارد از نظر تاریخی دارای اهمیت فوق العاده ای می باشد. چناب در دره ای با صفا قرار دارد و در یک کیلومتری باختر آن در پشت دو کوه سنگی، دره ای تاریخی به نام قوبول دره سی واقع شده که در مقابل آن کوهستان هشتادسر(هشته سر) قرار گرفته است. کوهستان هشتادسر، مسکن یاران بابک خرمدین در ارسباران بوده است. در این کوه ها آثار متعدد قلعه های تاریخی و مرکز ستاد افشین در برزند و ارشه (ارشق) مشگین شهر، به چشم می خورد. دره قوبول دره سی، جهتی خاوری – باختری داشته و رودهای کوچک و جویبارهای متعددی از این دره به سوی رود قره سو جاری است. دشت گسترده وسیعی به نام لشگرگاه یا میدان هوشنگ شاه در این قسمت واقع است که قطعات سفال شکسته و سنگ چخماق، مربوط به قرون اولیه هزاره اول قبل از میلاد مسیح، به طور پراکنده در آن دیده می شود. درسمت جنوب و خاور روستای چناب، آبکندی عمودی و بلند از فرسایش رودخانه به وجود آمده که در حدود 2 کیلومتر درازا و بیش از 150 متر ارتفاع دارد. بر بدنه و بالای این آبکند، ‌غارهایی موجود است که به گفته اهالی، ‌یکی از غارها گنجایش دو هزار نفر را دارد. در سمت خاور روستا در پشت آبکند زیارتگاهی به نام جال تالان وجود دارد. در حفاری های این منطقه مجسمه هایی به دست آمده که اکثرا صورت مردان جنگی را دارند که دست بر سینه و درحالت عبادت یا خدمت ایستاده اند.


مساجد در اهر


تپه های باستانی در اهر


سنگ نبشته ها و کتیبه ها


رباط ها و کاروانسراها

نقشه گوگل - اهر


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018