نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان اردکان

شهرستان اردکان در شصت کیلومتری شمال باختر استان و در حاشیه کویر نمک قرار دارد. قدمت اردکان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما آن‌چه مسلم است این شهر در زمان شاه طهماسب صفوی وجود داشته است. عده ای معقتدند که اردکان ابتدا در محل خوش مکان کنونی (واقع در 5 کیلومتری شهر) مستقر بوده و بعدها در محل کنونی خود استقرار یافته است. گفته شده است اردکان در قرن هفتم هـ.ق در محل «زردک» (قدیمی‌ترین آبادی این منطقه) بنا شده است. این شهرستان دارای سه بخش «مرکزی»،«خرانق» و«عقدا»است. مرتفع‌ترین قسمت این شهرستان قله «میل» و پست‌ترین ناحیه آن کویر «سیاه‌کوه»است. آب و هوای اردکان‌صحرایی است. کمی نزولات جوی، بالا بودن میزان تبخیر، پدیده بیابان‌زایی و حرکت شن‌های روان از ویژگی‌های خاص این منطقه است. بیش‌تر مردم این منطقه به کشاروزی و باغ‌داری اشتغال دارند. صنایع دستی این شهرستان چادرشب، حصیربافی، خورجین بافی، (لبافی) آهنگری، قالی بافی، زیلوبافی، نساجی وحلواسازی است. شهرستان اردکان از مکان‌های دیدنی و تاریخی متعددی برخوردار است. مسجد جامع اردکان، مسجد زیرده، تکیه بازار نو، امام‌زاده میرسید محمد(ع)، امام‌زاده سید نورالدین(ع)، موزه مردم‌شناسی، چهارسوق، آب‌انبار دو راه، آب‌انبار قلعه،‌تکیه بازار نو، سنگ‌قبر ملاعارف و مراکز مذهبی زرتشتیان عبارت از:پیرشاه اشتادا یزد، پیرشاه تشترا یزد، پیرشاه مهرایزد، پیرشاه‌مراد، پیرشاه فریدون، پیرهریشت، پیر سبز چک‌چک، زیارتگاه پارس بانو از جمله مکان‌های دیدنی این منطقه به شمار می روند.
مکان های دیدنی و تاریخی
آب انبار دوراه، آب انبار قلعه، آتشکده شریف آباد، آتشکده احمد آباد، پیران زرتشتی، پیر سبز هریشت، پیرسوز، چهارسوق، چک چکو، حسینیه بازار نو، خانقاه اردکان، دخمه ترک آباد، دخمه شریف آباد، زیارتگاه پیربفروییه، زیارتگاه پارس بانو، زیارتگاه زرتشتیان، شریف آباد، مدرسه علمیه، مسجد جامع، مسجد زیرده، مسجد کچیب، مسجد زردک و میل ترک آباد از جمله مکان‌ةای تاریخی و دیدنی این منطقه به شمار می‌آیند.
صنایع و معادن
از کارگاه های صنعتی اردکان می توان موزاییک سازی، آجر پزی، سنگ‌بری و برخی صنایع کوچک را نام برد. مهم ترین معادن اردکان و پیرامون آن اورانیوم، ‌باریم، آهن، سرب، روی، گچ و نمک هستند.فرآورده اردکان ارده و حلوا ارده است که در عصاری ها و کارگاه های حلوا ارده سازی، از روغن کنجد تولید و صادر می شوند.
کشاورزی و دام داری
کشاورزی در اردکان به دلیل‌ نداشتن آب کافی رونق چندانی ندارد.از فرآورده مهم این شهرستان می توان انار، روناس، گندم، میوه، یونجه، پنبه و پسته را نام برد. پسته اردکان از گونه پسته مرغوب ایران به حساب می آید. با توجه به آب و هوای اردکان دام‌داری به گونه پراکنده انجام می شود و دام اصلی آن بز است. با این حال گوسفند، گاو، شتر نیز نگه‌داری می کنند و مرغ‌داری نیز در این منطقه رایج است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان اردکان در شمال استان یزد، در دل کوه کویر مرکزی ایران، در مسیر راه تهرانیزد قرار دارد و پهناورترین شهرستان منطقه است. این شهرستان از سوی شمال خاوری و خاور به استان خراسان، از شمال باختری به استان اصفهان، از باختر به استان های اصفهان و فارس، از جنوب به شهرستان های بافق، یزد، و میبد محدود می‌شود. حدود 5 درصد این ناحیه کوهستانی بوده و میانگین بلندی آن از سطح دریا 1234 متر است. اختلاف درجه حرارت در این ناحیه زیاد بوده و میانگین اندازه بارندگی سالانه در اردکان 56 میلی متر است. بیش ترین بارندگی در پاییز و زمستان و اندکی در بهار است و بیش ترین درجه حرارت سالانه 42 و گاهی به 45 درجه سانتی‌گراد می رسد.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
اردکان از زمان پیدایش، زادگاه و محل سکونت عالمان و دانشمندان بوده است. کلمه اردکان از دو بخش «ارد» به معنی مقدس و «کان» به معنی معدن و مکان تشکیل شده که به معنی مکان مقدس است. در زبان پهلوی «ارد» به معنی خشم و دلاوری بوده و چون در گذشته دور، مردمی دلاور و جنگجو، در این ناحیه زندگی می کرده اند، به نام مرکز دلاوری و خشم نیز سرشناس شده است. محمد مفید مستوفی بافقی درباره نام اردکان چنین می گوید : «ارد» به لفظ فرس، دور را گویند و چون در اطراف و جوانب آن محل، کوه بسیار است و در ازمنه سابقه، در آن جبال معادن مس و سرب و فیروزه و غیره بود لهذا، در افواه عوام اسم آن قصبه به اردکان موسوم گشته است. و این قصبه شریفه، از قدیم الایام محل موطن فضلا و علما و حکما و منجمین و دانشمندان بوده و هست و در میان اصحاب هوش به «یونان کوچک» اشتهار دارد. با توجه به منابع موجود، در گذشته آبادی اردکان در محلی که اکنون «زردک» خوانده می شود بنا شده و آثار خرابه های آن نیز به چشم می خورد. در سده های باستانی، نامی از اردکان در آثار تاریخی برده نشده است. نخستین باری، که در تاریخ از این شهر یاد شده، سده 7 هـ. ق است که نامی از اردکان و خانقاه ساختن شیخ تقی الدین دادا محمد از بزرگان و سالکان راه دین به میان آمده است. پس از شیخ محمد و پسرانش، اردکان به گونه علم، حکمت و ادب درآمد و از آن پس، درستی واژه «یونان کوچک» به اردکان تحقق یافت و نام اردکان را بیش از پیش روشنایی بخشید. در دوران افشاریه (1163 هـ. ق) علی قلی خان، برادرزاده نادرشاه، علیه شاهرخ شاه افشار شورش کرد و عازم خراسان شد. پس از پیمودن مسیر تا نزدیکی اردکان، از سوی سپاهیان شاهرخ شاه سرکوب و دستگیر و به مشهد فرستاده و در آن جا کشته شد. درسال 1207 هـ. ق لطفعلی خان زند، در جریان جنگ های خود با آقا محمد خان طبسی، سپاه کوچکی تدارک دید و به سوی شیراز رهسپار شد. درنزدیکی یزد، محمد تقی خان یزدی، راه را بر لطفعلی خان بست. لطفعلی خان با دلاوران زند و سپاهیان طبسی، در ناحیه اردکان، برخان یزدی تاخت و آنان را شکست داده و رهسپار ابرکوه شد. در تمامی دوران قاجار، شهر اردکان و پیرامون آن، جزو حکومت یزد محسوب می شد. در سال 1236 هـ. ق شاهزاده محمد ولی میرزا، حکمران یزد شد و حاجی میرزا محمد خان قزوینی را به حکومت اردکان و میبد فرستاد. پس از قزوینی، ‌میرزا مهدی قلی وزیر و پس از او محمد کریم خان، حاکم اردکان شدند.


نقشه گوگل - اردکان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018