نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان آبدانان

آبدانان یکی از شهرستان های ایلام است که در جنوب خاوری استان واقع شده است. اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دام داری، کشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم است. زندگی عشایری در این منطقه از جمله جلوه های دیدنی این شهرستان به شمار می روند.
شهرستان آبدانان در جنوب شهرستان دره شهر و 164 کیلومتری شهر ایلام واقع شده است . این منطقه در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و قسمت های واقع در دامنه ارتفاعات کبیر کوه سردسیر و معتدل ولی قسمت های دیگر گرمسیر هستند. این شهر ستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه های آبگرم است. مرکز این شهرستان در دامنه جنوبی کبیر کوه و دره با صفای رود خانه آبدانان در شمال مقبره سید صلاح الدین محمد قرار دارد . این شهر ستان به لحاظ نظامی و کشاورزی و دام داری اهمیت دارد. دراین منطقه منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل ها و مراتع دارای زمین های مستعد کشاورزی و دام داری است. وجود آثار تاریخی و باستانی فراوان دراین منطقه نشان از قدمت تاریخی این منطقه دارد .
مهم ترین مراکز دیدنی و زیارتگاهی آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه در آبدانان، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان، غار طبیعی مژاره در آبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی کوه اناران و کبیر کوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبک معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشکیل می دهند.
مکان های دیدنی و تاریخی
عشایر منطقه‌ی آبادانان و زندگی ایلاتی در میان دشت ها و کوه های شهرستان آبدانان از مهم ترین دیدنی های این منطقه به شمار می آیند.
صنایع و معادن
دراین منطقه‌منابع کانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد .
کشاورزی و دام داری
اگرچه به علت فراوانی ناهمواری ها، زمین های زراعی بسیار کم وسعتند، اما با این وجود بیش ترین استفاده از حداقل امکانات برده می شود. نوع کشت به دو صورت آبی و دیم صورت می گیرد. آب کشاورزی از رودخانه های کرخه و آبدانان تامین شده و محصولات آن گندم، جو و برنج می باشد. دامداری پیشه اصلی و مهم اهالی بوده و اکثرا با نگهداری و پرورش گوسفند، بز و گاو نه تنها از فراورده های لبنی حاصله از آن، جهت مصارف داخلی بهره می برند بلکه از فروش دام زنده، گوشت، پشم و روغن به افزایش عایدات خود کمک شایانی می نمایند. اساس اقتصاد آبدانان به ترتیب بر دام داری، کشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم می باشد. این شهر منابع کانی فراوان از جمله نفت و گوگرد دارد و به دلیل آب و زمین فراوان، جنگل ها و مراتع از نواحی مستعد کشاورزی و دامداری استان ایلام است.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان در دامنه جنوبی کبیر کوه، در درازای جغرافیایی 47 درجه و 28 دقیقه و پهنای جغرافیایی 32 درجه و 56 دقیقه و در بلندی 880 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرآبدانان مرکز شهرستان، در مسیر راه ایلام ـ گل گل و در 38 کیلومتری جنوب خاوری دره شهر واقع شده است. شهرستان آبدانان از شمال به دره شهر، از خاور به اندیمشک، و از باختر و جنوب به دهلران محدود می باشد. آب و هوای آبدانان معتدل است و میزان بارندگی بطور متوسط 300 میلی متر است.


قلعه ها ، برجها و آتشکده ها در شهرستان آبدانان

قلعه‌ی آبدانان پشت قلعه
این قلعه در نزدیکی شهر آبدانان واقع شده است و متعلق به دوره‌ی ساسانی بوده و در بین مردم به پشت قلعه نیز موسوم است.


نقشه گوگل - آبدانان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018