نماد اعتماد الكترونيكيتلگرام

ورود به حساب شخصی


بازيابی رمز عبور

تبلیغات


قیمت ارز (سامانه سنا - ریال)

فروش خرید
دلار آمریکا
38,93438,930
یورو
46,95846,952
درهم امارات
10,64510,634

قيمت ارز بازار (تومان)

دلار
4,353
یورو
5,308
پوند انگلیس
5,974
دلار کانادا
3,575
دلار استرالیا
3,401
فرانک سوئیس
4,460
درهم امارات
1,189
رینگیت مالزی
1,095
بات تایلند
137
یوان چین
679

          آخـــرین ها

قیمت نفت و انرژی

نفت اوپک
66.13
نفت برنت
67.69
نفت سبک
61.52
نفت بورس توکیو
33,510
بنزین (گالن)
1.786
گاز طبیعی
2.845
گازوئیل
603.88

نگاهی کوتاه به شهرستان آبادان

شهرستان آبادان در 116 کیلومتری اهواز در دهانه ورودی خلیج فارس و در همسایگی کویت و عراق قرار دارد. تاریخ زندگی در این منطقه را می‌توان از دوره ساسانی و قرون اولیه اسلامی تاکنون در نظر گرفت. آبادان جزیره است به طول 46 کیلومتر و عرض بین 32 تا 20 کیلومتر که در دلتای اروند رود بین رودهای بهمن‌شیر و کارون و اروند واقع است. این مکان هم زمان با ظهور اسلام شهری آباد بوده است. به گفته تاریخ نویسان شهری بوده که‌مردم آن‌جا همیشه به عبادت می‌پرداختند. شغل عده‌ای از مردم آبادان حصیربافی بوده است. در ابتدای قرن چهارم هجری عبادان به آبادان تغییر نام داد و از قرن ششم هجری به بعد شهر آبادان فعلی پدید آمد. مدرسه مهرگان، بقعه خضر، موزه آبادان، مسجد رنگونیها، سینما نفت و ساختمان آموزشگاه فرهنگ برخی از مکان‌های دیدنی و تاریخی شهرستان آبادان را تشکیل می‌دهد.
صنایع و معادن
پالایشگاه نفت آبادان، یکی از نخستین واحدهای بزرگ صنعتی کشور به شمار می رود. این پالایشگاه که از نظر تنوع تولید یکی از بزرگ ترین پالایشگاه ها و دارای فرآورده های بیش تری است یکی از مراکز بزرگ صنعت نفت دنیا محسوب می شود، به طوری که تعداد تولیدات آن را بیش از 100رقم ذکر نموده اند که از آن میان می توان نفت چراغ، نفت کوره، قیر، نفت، گاز، نفت سفید، بنزین اتومبیل، هواپیما و جهت سوخت دیزل، سوخت کشتی و انواع حلال های را نام برد. شرکت سهامی پتروشیمی آبادان نیز یک مجتمع پتروشیمی مرکب از هفت کارخانه می باشد که فرآورده هایی از قبیل اتیلن، کلر، سود سوزآور، پلی وینیل کلراید و مانند آن تولید می نماید. وجود شرکت شیلات جنوب، کارخانه های متعدد رنگ سازی، ظروف آلومینیوم و… سبب رونق صنایع در این منطقه شده است. مهم ترین معادن این شهرستان معادن نفت و گاز است که در اکثر نقاط وجود دارند. منابع نمک آن نیز به علت رسوبات دریایی فروان است.
کشاورزی و دام داری
درآبادان کشاورزی به کشت و پرورش درخت خرما (نخل) اختصاص دارد. تعداد نخل های موجود در این ناحیه را 4 میلیون اصله برآورد کرده اند که از انواع خرماها می توان «سعمران برمی»، «قنطار»، «حلاوی»، و «بریم» را نام برد. جهت آبیاری این نخلستان ها از رودخانه های کارون و اروند رود استفاده می‌شود. شهرستان آبادان به علت مجاورت با شاهرگ اقتصاد کشور یعنی نفت و تاسیسات نفتی، از رفاه نسبتا بیش تری برخوردار بوده و مهم ترین رشته های فعالیت اقتصادی اهالی به ترتیب اهمیت کارگری، کشاورزی، بازرگانی، ماهی‌گیری و صنایع دستی است. بازرگانی از جمله اموری بوده که به علت فراوانی خرما در منطقه رواج داشته و بیش تر معاملات بر صادرات خرما و واردات مواد خوراکی، البسه، کالاهای صنعتی و غیر صنعتی استواراست که با کشورهای مختلف خارجی صورت می گیرد. ماهی گیری نیز از جمله مشاغل رایج اهالی بومی آبادان بوده و ماهی های صید شده تحت نظر شرکت شیلات مقداری صادر و مقداری هم به مصرف محلی می رسد.
مشخصات جغرافیایی
شهرستان آبادان با مساحتی حدود 2796 کیلومتر مربع در جنوب باختری خوزستان و منتهی الیه خلیج فارس واقع است. این شهرستان از جانب شمال به شهرستان‌های شادگان و خرم‌شهر از خاور به شهرستان بندرماه‌شهر و رودخانه بهمن‌شیر، از جنوب به خلیج فارس و از باختر به مرز ایران و عراق و اروند رود محدود است. شهر آبادان مرکز شهرستان بین 30 درجه و 22 دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 12 دقیقه و 30 ثانیه درازای خاوری از نصف اللنهار گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا 2 متر است. براساس سرشماری سراسری سال 1375 جمعیت شهرستان آبادان 252047 نفر برآورد شده است که از این تعداد 206073 نفر در مرکز این شهرستان ساکن بوده اند.اروند رود و کارون مهم ترین رودهای منطقه و ایران محسوب می شوند. آبادان به شکل جزیره ای در کنار خلیج فارس قرار گرفته و آب و هوای آن گرم و مرطوب است. شهرستان آبادان به دلیل اهمیت اقتصادی دارای انواع راه های زمینی، هوایی و دریایی است.
چهار راه آسفالته درجه یک از مرکز شهرستان آبادان به اطراف منشعب می شودکه عبارتند از:
راه آباداناهواز به سمت شمال خاوری به درازای 115 کیلومتر
راه آبادان – بندرامام خمینی به سمت شمال خاوری به درازای 100 کیلومتر
راه آبادان – خرم‌شهر به سمت شمال باختری به درازای 14 کیلومتر
راه آبادان – اروند کنار به سمت جنوب خاوری به درازای 48 کیلومتر
از آن جا که راه آهن سراسری ایران به خرم‌شهر ختم می‌شود، دسترسی به ایستگاه راه آهن نیز پس از طی 14 کیلومتر امکان پذیر است. در آبادان یک فرودگاه بین المللی وجود دارد که در آن پروازهای مستقیمی به تهران و بیش تر پایتخت های اروپایی و آسیایی صورت می گیرد. هم‌چنین به بعضی از شهرهای ایران نیز پرواز مستقیم دارد. از طریق بندر آبادان کشتی ها و نفت‌کش های زیادی دررفت و آمد هستند که کالاهای مختلفی به آن وارد کرده و مواد نفتی متعدد را به سایر نقاط دنیا می رسانند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
بندر آبادان در قدیم «عبادان» و چندی نیز «جزیره الخضر» نامیده می شد. برخی از جغرافی نگاران عبادان را به عبادین حصین حبطی که در زمان حجاج و خلافت عبدالملک اموی حاکم آن بوده است، منسوب می کنند. برخی دیگر علت انتخاب عبادان را وجود خانقاه عابدان و زاهدان در نزدیکی آن دانسته ومی گویند ریشه آن عباد به معنای بسیار عبادت کننده می باشد. این وجه تسمیه درست نیست. شکل کهن این نام «اپاتان» است و از ریشه عبد و عابد نمی باشد. اپاتان از 3 کلمه ا- پات- آن – تشکیل شده است. «ا» به معنی آب و «پات» از ریشه پاییدن و«آن» پسوند نسبت است. بنابراین اپاتان به معنی جایی است که در آن جا از آب دریا و رود پاسبانی می کنند و آن را می پایند. گفته ابن حوقل نیز گواه براین معنی است که پاسبانان در آبادان، دزدان دریا را از دزدی باز می داشته و دهانه دجله و دریا را می پاییدند. بدون تردید نام ایرانی «آبادان» از کلمه «آباد» گرفته شده است. زیرا پس از احداث پالایشگاه در آن رو به عمران و آبادی گذاشت و آبادان نامیده شد.


طبیعت در شهرستان آبادان

نقشه گوگل - آبادان


Supported by : www.IIInf.Com 2008-2018